REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie

Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie
Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie
Media

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzi na pytania dotyczące naliczania i odprowadzania wpłat do PPK po autozapisie.

REKLAMA

1. 1 lutego 2023 r. zatrudniliśmy nowego pracownika. 90 dni zatrudnienia upłynie mu 1 maja br. Czy pomimo tego powinniśmy - ze względu na tzw. ponowny autozapis do programu - zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK w terminie, który umożliwi nam naliczenie za niego wpłat do PPK jeszcze w marcu i przekazanie ich do instytucji finansowej od 1 do 17 kwietnia?

REKLAMA

Odpowiedź: Nie, tzw. ponowny autozapis nie dotyczy osób nowozatrudnionych, które nie posiadają jeszcze okresu zatrudniania wymaganego dla zawarcia w ich imieniu umowy o prowadzenie o PPK. W sytuacji opisanej w pytaniu, pracodawca będzie zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK najpóźniej 12 czerwca br. (10 i 11 czerwca to sobota i niedziela), naliczenia i pobrania wpłat do PPK poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po zawarciu w imieniu tego pracownika umowy o prowadzenie PPK oraz przekazania tych wpłat do instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostaną naliczone i pobrane.

2. Pracownik, który 1 marca 2023 r. ukończył 55 lat, 2 marca złożył pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK (deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożył przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK). Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2022 roku. Kiedy pracodawca ma obowiązek zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK oraz naliczyć, pobrać i przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK?

Odpowiedź: Pracodawca powinien zawrzeć dla tego pracownika umowę o prowadzenie PPK niezwłocznie – co do zasady w terminie umożliwiającym mu naliczenie i pobranie wpłat do PPK już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi, oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostaną naliczone i pobrane. 

Jeżeli koniec terminu na dokonanie wpłat do PPK przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin ich przekazania do instytucji finansowej upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Pracownik, który 1 marca 2023 r. ukończył 55 lat, 2 marca złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (pracownik ma już zawartą w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK). Kiedy pracodawca ma obowiązek naliczyć, pobrać oraz przekazać za niego wpłaty do PPK?

Odpowiedź: W takim przypadku pracodawca powinien naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi po złożeniu przez niego wniosku o dokonywanie wpłat do PPK oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1. do 15. dnia kolejnego miesiąca. 

Jeżeli koniec terminu na dokonanie wpłat do PPK przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin ich przekazania do instytucji finansowej upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

4. Pracownik, który 31 marca br. ukończy 55 lat, 28 lutego złożył pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK (deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożył przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK). Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2022 roku. Kiedy pracodawca ma obowiązek zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK oraz naliczyć, pobrać i przekazać wpłaty do PPK?

Odpowiedź: Takiego pracownika obejmuje tzw. ponowny autozapis do PPK. Pracodawca powinien zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK niezwłocznie – zasadniczo w terminie umożliwiającym mu naliczenie i pobranie wpłat do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego w marcu oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia. 

5. Pracownik, który 1 marca br. ukończył 55 lat, 28 lutego złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (pracownik ma już zawartą w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK). Kiedy pracodawca ma obowiązek naliczyć, pobrać oraz przekazać za niego wpłaty do PPK?

Odpowiedź: Takiego pracownika obejmuje tzw. ponowny autozapis do PPK. Pracodawca ma obowiązek naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi w marcu oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia. 

6. Wynagrodzenie w podmiocie X wypłacane jest 10. dnia kolejnego miesiąca. W związku z tzw. ponownym autozapisem, pracodawca z wynagrodzenia wszystkich osób objętych autozapisem, wypłaconego 10 marca, naliczył i pobrał wpłaty do PPK. W dniu 28 marca (jeszcze przed przekazaniem tych wpłat do instytucji finansowej) jeden z pracowników złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jak pracodawca powinien postąpić w tej sytuacji?

Odpowiedź: Jeśli pracownik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jeszcze przed przekazaniem wpłat do instytucji finansowej, pracodawca już ich nie przekaże. W takiej sytuacji pracodawca powinien skorygować listę płac i zwrócić uczestnikowi wpłaty pobrane z jego wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA