REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie

Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie
Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie
Media

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzi na pytania dotyczące naliczania i odprowadzania wpłat do PPK po autozapisie.

REKLAMA

1. 1 lutego 2023 r. zatrudniliśmy nowego pracownika. 90 dni zatrudnienia upłynie mu 1 maja br. Czy pomimo tego powinniśmy - ze względu na tzw. ponowny autozapis do programu - zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK w terminie, który umożliwi nam naliczenie za niego wpłat do PPK jeszcze w marcu i przekazanie ich do instytucji finansowej od 1 do 17 kwietnia?

REKLAMA

Odpowiedź: Nie, tzw. ponowny autozapis nie dotyczy osób nowozatrudnionych, które nie posiadają jeszcze okresu zatrudniania wymaganego dla zawarcia w ich imieniu umowy o prowadzenie o PPK. W sytuacji opisanej w pytaniu, pracodawca będzie zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK najpóźniej 12 czerwca br. (10 i 11 czerwca to sobota i niedziela), naliczenia i pobrania wpłat do PPK poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po zawarciu w imieniu tego pracownika umowy o prowadzenie PPK oraz przekazania tych wpłat do instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostaną naliczone i pobrane.

2. Pracownik, który 1 marca 2023 r. ukończył 55 lat, 2 marca złożył pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK (deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożył przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK). Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2022 roku. Kiedy pracodawca ma obowiązek zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK oraz naliczyć, pobrać i przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK?

Odpowiedź: Pracodawca powinien zawrzeć dla tego pracownika umowę o prowadzenie PPK niezwłocznie – co do zasady w terminie umożliwiającym mu naliczenie i pobranie wpłat do PPK już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi, oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostaną naliczone i pobrane. 

Jeżeli koniec terminu na dokonanie wpłat do PPK przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin ich przekazania do instytucji finansowej upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Pracownik, który 1 marca 2023 r. ukończył 55 lat, 2 marca złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (pracownik ma już zawartą w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK). Kiedy pracodawca ma obowiązek naliczyć, pobrać oraz przekazać za niego wpłaty do PPK?

Odpowiedź: W takim przypadku pracodawca powinien naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi po złożeniu przez niego wniosku o dokonywanie wpłat do PPK oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1. do 15. dnia kolejnego miesiąca. 

Jeżeli koniec terminu na dokonanie wpłat do PPK przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin ich przekazania do instytucji finansowej upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

4. Pracownik, który 31 marca br. ukończy 55 lat, 28 lutego złożył pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK (deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożył przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK). Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2022 roku. Kiedy pracodawca ma obowiązek zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK oraz naliczyć, pobrać i przekazać wpłaty do PPK?

Odpowiedź: Takiego pracownika obejmuje tzw. ponowny autozapis do PPK. Pracodawca powinien zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK niezwłocznie – zasadniczo w terminie umożliwiającym mu naliczenie i pobranie wpłat do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego w marcu oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia. 

5. Pracownik, który 1 marca br. ukończył 55 lat, 28 lutego złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (pracownik ma już zawartą w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK). Kiedy pracodawca ma obowiązek naliczyć, pobrać oraz przekazać za niego wpłaty do PPK?

Odpowiedź: Takiego pracownika obejmuje tzw. ponowny autozapis do PPK. Pracodawca ma obowiązek naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi w marcu oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia. 

6. Wynagrodzenie w podmiocie X wypłacane jest 10. dnia kolejnego miesiąca. W związku z tzw. ponownym autozapisem, pracodawca z wynagrodzenia wszystkich osób objętych autozapisem, wypłaconego 10 marca, naliczył i pobrał wpłaty do PPK. W dniu 28 marca (jeszcze przed przekazaniem tych wpłat do instytucji finansowej) jeden z pracowników złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jak pracodawca powinien postąpić w tej sytuacji?

Odpowiedź: Jeśli pracownik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jeszcze przed przekazaniem wpłat do instytucji finansowej, pracodawca już ich nie przekaże. W takiej sytuacji pracodawca powinien skorygować listę płac i zwrócić uczestnikowi wpłaty pobrane z jego wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA