Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
1. 1 lutego 2023 r. zatrudniliśmy nowego pracownika. 90 dni zatrudnienia upłynie mu 1 maja br. Czy pomimo tego powinniśmy - ze względu na tzw. ponowny autozapis do programu - zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK w terminie, który umożliwi nam naliczenie za niego wpłat do PPK jeszcze w marcu i przekazanie ich do instytucji finansowej od 1 do 17 kwietnia?
REKLAMA
Odpowiedź: Nie, tzw. ponowny autozapis nie dotyczy osób nowozatrudnionych, które nie posiadają jeszcze okresu zatrudniania wymaganego dla zawarcia w ich imieniu umowy o prowadzenie o PPK. W sytuacji opisanej w pytaniu, pracodawca będzie zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK najpóźniej 12 czerwca br. (10 i 11 czerwca to sobota i niedziela), naliczenia i pobrania wpłat do PPK poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po zawarciu w imieniu tego pracownika umowy o prowadzenie PPK oraz przekazania tych wpłat do instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostaną naliczone i pobrane.
2. Pracownik, który 1 marca 2023 r. ukończył 55 lat, 2 marca złożył pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK (deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożył przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK). Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2022 roku. Kiedy pracodawca ma obowiązek zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK oraz naliczyć, pobrać i przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK?
Odpowiedź: Pracodawca powinien zawrzeć dla tego pracownika umowę o prowadzenie PPK niezwłocznie – co do zasady w terminie umożliwiającym mu naliczenie i pobranie wpłat do PPK już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi, oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostaną naliczone i pobrane.
Jeżeli koniec terminu na dokonanie wpłat do PPK przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin ich przekazania do instytucji finansowej upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
3. Pracownik, który 1 marca 2023 r. ukończył 55 lat, 2 marca złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (pracownik ma już zawartą w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK). Kiedy pracodawca ma obowiązek naliczyć, pobrać oraz przekazać za niego wpłaty do PPK?
Odpowiedź: W takim przypadku pracodawca powinien naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi po złożeniu przez niego wniosku o dokonywanie wpłat do PPK oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1. do 15. dnia kolejnego miesiąca.
Jeżeli koniec terminu na dokonanie wpłat do PPK przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin ich przekazania do instytucji finansowej upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
4. Pracownik, który 31 marca br. ukończy 55 lat, 28 lutego złożył pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK (deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożył przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK). Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2022 roku. Kiedy pracodawca ma obowiązek zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK oraz naliczyć, pobrać i przekazać wpłaty do PPK?
Odpowiedź: Takiego pracownika obejmuje tzw. ponowny autozapis do PPK. Pracodawca powinien zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK niezwłocznie – zasadniczo w terminie umożliwiającym mu naliczenie i pobranie wpłat do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego w marcu oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia.
5. Pracownik, który 1 marca br. ukończył 55 lat, 28 lutego złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (pracownik ma już zawartą w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK). Kiedy pracodawca ma obowiązek naliczyć, pobrać oraz przekazać za niego wpłaty do PPK?
Odpowiedź: Takiego pracownika obejmuje tzw. ponowny autozapis do PPK. Pracodawca ma obowiązek naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi w marcu oraz przekazać te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia.
6. Wynagrodzenie w podmiocie X wypłacane jest 10. dnia kolejnego miesiąca. W związku z tzw. ponownym autozapisem, pracodawca z wynagrodzenia wszystkich osób objętych autozapisem, wypłaconego 10 marca, naliczył i pobrał wpłaty do PPK. W dniu 28 marca (jeszcze przed przekazaniem tych wpłat do instytucji finansowej) jeden z pracowników złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jak pracodawca powinien postąpić w tej sytuacji?
Odpowiedź: Jeśli pracownik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jeszcze przed przekazaniem wpłat do instytucji finansowej, pracodawca już ich nie przekaże. W takiej sytuacji pracodawca powinien skorygować listę płac i zwrócić uczestnikowi wpłaty pobrane z jego wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.