Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Sala konferencyjna
Sala konferencyjna
ST
Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy możemy mówić o zdrowym stylu życia, gdy ponad 8 godzin dziennie spędzamy przy komputerze w wymuszonej, niewygodnej pozycji ciała? Jeśli pracodawca chciałby zarekomendować swoim pracownikom jakieś alternatywne rozwiązania, co gwarantują w tymzakresie przepisy prawa?

ODPOWIEDŹ

Aktywnośćfizyczna po pracy, zdrowe odżywianie, zdrowy sen to wszystko jestbardzo ważne. Z dużym zaangażowaniem wybieramy poszczególne meble dodomu, czy sprzęt sportowy, zwracając baczną uwagę na jego jakość,wytrzymałość, dopasowanie do osoby, która będzie z niego korzystać.Należy jednak pamiętać, że w biurze człowiek spędza zazwyczaj większośćswojego czasu. Warto więc również zwrócić uwagę na to, co nas tamotacza.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Pierwszympunktem zbliżającym nas do prowadzenia zdrowego stylu życia w biurzejest praca przy ergonomicznym stanowisku pracy, które wspiera pracęczłowieka i minimalizuje jego dolegliwości. Dlatego też należypamiętać, aby meble były zgodne z wymogami określonymi w rozporządzeniuministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawiebezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitoryekranowe (Dz.U. z 10 grudnia 1998 r. nr 148, poz. 973), a wszczególności, aby biurko posiadało regulację wysokości, a fotel byłwyposażony w mechanizm Synchro umożliwiający dynamiczne siedzenie.

Wykorzystuj regulacje

Istotnejest nie tylko posiadanie ergonomicznego stanowiska pracy wyposażonegow liczne regulacje, lecz także świadome korzystanie z nich idostosowywanie poszczególnych elementów wyposażenia do indywidualnychcech naszego ciała. Jeżeli wsiadamy do samochodu, którym wcześniejjechała inna osoba, zmieniamy ustawienia fotela i lusterek, a czasem iwysokość kierownicy. W biurze, siadając na fotelu czy przy biurkuużywanym wcześniej przez współpracownika, często nie zmieniamy nic, ato poważne zagrożenie dla naszego ciała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rób przerwy w pracy

Mimowłaściwej pozycji przy bardzo dobrym stanowisku pracy, które zostałodostosowane do wymagań użytkownika, należy i tak co godzinę robić5-minutowe przerwy w pracy przy komputerze. Pracownik ma do nich prawozgodnie z ww. rozporządzeniem. Ważne jest, aby podczas przerwy wstać,przejść się, czy wykonać kilka prostych ćwiczeń.

Ćwicz w biurze

Wieluz nas krępuje się ćwiczyć przy współpracownikach, którzy siedzą wskupieniu, wpatrzeni w monitor komputera. Oczywiście w ćwiczeniachbiurowych nie chodzi o wyjmowanie maty, przebieranie się w strójsportowy i wykonywanie ćwiczeń na podłodze w różnych dziwnychpozycjach. Nie wykonujemy ćwiczeń z obciążeniem, czy poprawiającychkondycję i tężyznę fizyczną. Należy skupić się na tych rozciągających,które warto wykonywać tak często, jak tylko się da. Wykonującćwiczenia, warto przestrzegać kilku zasad:

• skoncentruj się na relaksacji mięśni, jeśli poczujesz odprężenie, stopniowo zwiększaj ich napięcie,

• rozciągajmięśnie jedynie do punktu napięcia, po jego osiągnięciu nieznacznie sięodpręż. Nie rozciągaj się do bólu, bo wprowadza to dodatkowy stres!

• rozciągaj się zawsze stosownie do swoich możliwości,

• nie wstrzymuj oddechu, staraj się oddychać równo.

Wbrewpozorom, w biurze można wykonywać sporo różnych ćwiczeń, wiele z nichwykonujemy intuicyjnie... siedząc na fotelu. Możemy, siedząc na fotelu,założyć ręce za oparcie i napiąć mięśnie. Warto również usiąść głębokona krześle, spleść ręce za głową, wypchnąć klatkę piersiową do przodu,wychylić się do tyłu wraz z oparciem i rozluźnić. Siedząc na fotelumożna również wykonać kilka skłonów do przodu, czy naprzemiennieprzyciągać kolana do klatki piersiowej. Do rozciągania mięśni szyi ikarku najlepiej wykonać ćwiczenia polegające na przechylaniu głowy nalewo i prawo oraz przód i tył, każdorazowo przytrzymując ją kilkasekund w danej pozycji. Nadgarstki rozciągamy poprzez wysunięcie rąk doprzodu i zadarcie palców do góry lub opuszczenie ich maksymalnie w dółi przytrzymanie kilka sekund. W pozycji stojącej można wykonać skrętytułowia czy kołysanie ramion. Można również spleść nadgarstki i unieśćręce wysoko nad głowę, rozciągając tułów. Możliwych do wykonaniaćwiczeń jest bardzo dużo. Ich regularne wykonywanie w ciągu dnia pracynie tylko zmniejsza napięcie, ale również zwiększa ogólną zdolnośćdostosowania się do pracy. W efekcie ogranicza to możliwość wystąpieniaprzeciążeń mięśni i więzadeł. Niektóre firmy organizują specjalnekąciki do ćwiczeń, gdzie pracownik może pójść i przez kilka minutpoćwiczyć.

Czytaj także: Praca w oczach urzędnika>>

A może masaż

Opróczprowadzenia ćwiczeń w biurze można też wykonywać podstawowe techniki zzakresu masażu. Masaż taki odbywa się w ubraniu, bez koniecznościużycia środków do masażu ani specjalistycznych urządzeń. Do jegowykonania służą specjalne fotele do masażu lub w razie ich braku masażmożna przeprowadzić także na siedząco przy biurku z głową opartą oblat. Masowane są okolice głowy, karku, lędźwie, wyższe partie kończyngórnych. Techniki mają charakter relaksacyjny, aby maksymalnie usunąćefekty zmęczenia. Masaż trwający 10–15 minut przynosi korzyści, któresą analogiczne jak w segmentarnym masażu leczniczym. Są to: lokalnywzrost ciepłoty ciała, wzrost efektywności układu krwionośnego, poprawaukrwienia tkanki skórnej, podskórnej, łącznej oraz lokalnych mięśni, atakże działanie przeciwbólowe oraz poprawa samopoczucia. Podczasprowadzenia takiego masażu należy również pamiętać oprzeciwwskazaniach, które w nim także obowiązują.

Czytaj także: Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?>>

Corporate Wellness

Wszystkiewspomniane działania: ergonomiczne stanowisko pracy, miejsca doćwiczeń, masaże oraz wyjazdy antystresowe, edukacja prozdrowotna,opieka medyczna, zapewnienie zdrowej żywności czy jakiekolwiek inne,które mają na celu poprawę zdrowia jej pracowników, określa się mianem Corporate Wellness.Firmy świadomie wdrażające taką strategię opierają się naprzeświadczeniu, że zdrowi pracownicy są zadowoleni i bardziej wydajni,a ludzie są najcenniejszym kapitałem firmy i warto o nich dbaćkompleksowo. Wszelkie działania z zakresu Corporate Wellness zwiększają świadomość prozdrowotną i pozytywnie wpływają na stan zdrowia pracownika.

Dagmara Szwaj

Autorkajest menedżerem PR i marketingu w firmie MARTELA. Koordynuje równieżdziałania w ramach Programu Edukacyjnego ZDROWE BIURO promującegoprozdrowotne, ergonomiczne rozwiązania w środowisku pracy biurowej.

KONTAKT:

dagmara.szwaj@martela.pl

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

    Jedną z form ochrony samodzielności samorządu terytorialnego jest możliwość zakwestionowania (przez uprawniony organ) rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez wojewodę lub przez regionalną izbę obrachunkową. 

    Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe?

    W praktyce pokutuje pogląd, że dotacja oświatowa - wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego dla placówki niepublicznej działającej na jej terenie - ma charakter świadczenia jednorazowego. 

    MI: wartość wniosków o dofinansowanie przewozów autobusowych to 773 mln zł

    Samorządy złożyły wnioski o uruchomienie w tym roku, w całym kraju 6347 nowych linii autobusowych z dofinansowaniem z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA); wartość wniosków to 773 mln zł - przekazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

    Darmowe laptopy dla czwartoklasistów będą miały zabezpieczenie przed odsprzedażą w postaci .... wygrawerowanego orła w koronie

    Jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność komputery. W przestrzeni medialnej podnoszono, że niektórzy rodzice mogą próbować je nielegalnie odsprzedać.

    Zapisy w umowie o łącznej wysokości kar umownych

    W trakcie kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła jednostce, że w kilku umowach zawartych z wykonawcami nie ujęto łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których może dochodzić powiat lub wykonawca. Umowy te zostały już wykonane i nie było problemów z umowami czy też terminowością. Czy taki zarzut jest słuszny?

    Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

    Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

    Przepracowanie części dnia a zwolnienie lekarskie

    Zdarza się, że w trakcie swojej dniówki pracownik zwalnia się z pracy z powodu złego samopoczucia i udaje się do lekarza. Następnie wpływa do pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres, którego pierwszym dniem jest ten w części przepracowany. 

    Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

    Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

    Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej

    Od 21 marca 2023 r. nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych

    W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotyczy dokumentów na temat przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników oraz wprowadzenia informacji o pracy zdalnej.

    Czy klauzula waloryzacyjna ma zastosowanie do umów o zamówienia publiczne poniżej 130 000 zł zawieranych na dłużej niż 6 miesięcy?

    Czy waloryzacja w umowach z terminem przekraczającym 6 miesięcy wprowadzona od 10 listopada 2022 r. ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczy również postępowań poniżej 130 000 zł, jeżeli umowy zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy?

    Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

    Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

    Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

    Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

    Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

    Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

    Czy w przypadku sprzedaży węgla przez gminę trzeba prowadzić ewidencję z wykorzystaniem konta 330

    Gmina zleciła na podstawie umów sprzedaż "preferencyjnego" węgla przedsiębiorstwom i spółkom działającym na terenie Gminy. Czy w ww. przypadku gmina powinna prowadzić ewidencję magazynową (konto 330 "Towary") i ewidencję sprzedaży węgla?

    Poszerzenie przez wójta katalogu przesłanek przyznania dodatku specjalnego do wynagrodzeń pracowników

    Wójt gminy w drodze zarządzenia wewnętrznego postanowił, że pracownikom urzędu gminy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mogą być przyznawane dodatki specjalne do wynagrodzeń "w innych uzasadnionych sytuacjach, niż wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych". Na podstawie tego zarządzenia dodatki specjalne były przyznawane pracownikom m.in. z tytułu "pracy w uciążliwych warunkach, w tym z narażeniem na ciągły stres", "szczególne osiągnięcia w pracy" lub bez żadnego dodatkowego uzasadnienia.

    Świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jak ustalić?

    Rada gminy nie określiła rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunków i trybu ich przyznawania. Przy braku tej uchwały nie zaplanowała w budżecie gminy wydatków na ten cel.

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku, w którym nauczyciel zatrudniony jest w szkole prowadzonej przez gminę?

    Nieruchomości szkolne a podatek od nieruchomości

    Ustawodawca podatkowy przyznaje placówkom oświatowym preferencje w podatku od nieruchomości. 

    Odliczenie VAT od wydatków gminy na zakup autobusów

    Czy gmina ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia autobusów niskoemisyjnych w przypadku, gdy te na podstawie umowy najmu będą później wykorzystywane przez spółkę gminną powołaną do realizacji zadań z zakresu transportu publicznego?

    Zmiany: urlopy, szkolenia, elastyczny czas pracy [Ostateczna wersja nowelizacji kodeksu pracy]

    Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy. Nowe przepisy regulują m.in. urlopy i czas pracy, w tym urlop rodzicielski, do którego pracownicy będą mieli indywidualne prawo.

    Program "Ochrona Zabytków". Dofinansowanie 200 mln zł

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków.

    PUE ZUS: Kalkulator do wyliczenia wysokości emerytury w 2023 r.

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobą, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

    ZUS: Co się dzieje ze środkami zapisanymi na subkoncie w ZUS w razie śmierci ubezpieczonego

    Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Podwyżki pensji w RIO o 300 zł - 1130 zł [wyrównanie od 1 stycznia 2023 r.]

    Od 300 zł do ponad 1,1 tys. zł wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników regionalnych izb obrachunkowych nieobjętych tzw. systemem mnożnikowym – przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Podwyżki mają nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r.