reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Dieta za krajową podróż służbową pracownika

Dieta za krajową podróż służbową pracownika

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Zmianie uległy m.in. wysokości przysługujących diet. Czym jest podróż służbowa i jak poprawnie rozliczać koszty krajowych podróży służbowych pracowników?

1 marca 2013 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Podróż służbowa a kodeks pracy

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

O wysłaniu w podróż służbową decyduje polecenie służbowe udania się poza określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy.

Zwrot kosztów

Z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety, zwrot kosztów (przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb).

Na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, pracownikowi w czasie podróży krajowej przysługuje dieta w wysokości 30 zł za dobę. Przed zmianami, które miały miejsce 1 marca 2013 r. wysokość diety była niższa i wynosiła 23 zł.

Zobacz serwis: Podróż służbowa

Rozpoczęcie i zakończenie podróży służbowej

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej określa pracodawca. Pracodawca może uznać za miejscowość rozpoczęcia lub zakończenia podróży krajowej miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika.

Zasady obliczania diet za krajowe podróże służbowe

Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,

b) od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,

c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin – przysługuje 50% diety,

b) ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Zobacz: Świadczenia dla urzędników za zagraniczne delegacje

Kiedy dieta nie przysługuje?

Pracownik otrzymał polecenie od pracodawcy, aby wyruszył z Warszawy do Siedlec na spotkanie służbowe. Pracownik wyruszył w podróż o 8:00, powrócił do siedziby o 13:00. W sytuacji gdy podróż służbowa trwa mniej niż 8 godzin, dieta pracownikowi nie przysługuje.

Zgodnie z rozporządzeniem dieta nie przysługuje również za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w sytuacji gdy pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie. W literaturze przyjmuje się, że są to 3 posiłki dziennie.

Dieta nie przysługuje również w sytuacji gdy  pracownikowi przebywającemu w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem.

Zmniejszenie diety

Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

1) śniadanie – 25% diety;

2) obiad – 50% diety;

3) kolacja – 25% diety.

Krajowa podróż służbowa pracownika, która trwa dokładnie 8 godzin – uprawnia pracownika do otrzymania 50% diety.

Pracownik w grudniu wyjechał w podróż służbową. Trwała 5 dni. Pracownik miał zapewnione śniadania a mimo to pobrał pełną należność za 5 dni podróży służbowej. W opisywanej sytuacji pracownik otrzymał nienależne świadczenie. (Śniadanie 25 % diety = 7,50 zł) x 5 dni = 37,50 zł. Pracownik powinien otrzymać o 37,50 zł mniej.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Art. 775 Kodeksu pracy (Dz.U. z 2013 r., poz. 1028 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama