Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. I
REKLAMA
REKLAMA
Czas podróży służbowej pracownika
REKLAMA
W myśl nowego rozporządzenia, czas podróży zagranicznej może odbywać się za pomocą środków komunikacji: lądowej (od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju), lotniczej (od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju) oraz morskiej (od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego).
REKLAMA
Zgodnie z wyrokiem NSA z 22 marca 2000 r. (I SA/Lu 1747/98) czas podróży służbowej liczy się w sposób ciągły od chwili przekroczenia granicy w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy w drodze powrotnej do kraju, bez uwzględnienia pory dziennej lub nocnej, godziny zmiany daty itp., a dobę stanowi czas każdych 24 godzin, niezależnie od godziny, w której ten okres się zaczyna.
Zobacz serwis: Podróże służbowe
Dieta w podróży zagranicznej
Pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej, w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.
Dieta w podróży krajowej znacznie różni się od diety podróży zagranicznej. W czasie podróży krajowej dieta przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży. W czasie podróży zagranicznej, dieta zmienia swoje przeznaczenia – zgodnie z rozporządzeniem powinna być przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.
Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży zagranicznej.
Wysokość diety zagranicznej zróżnicowana jest od państwa na którego obszarze odbywa się podróż służbowa. Wszystkie wskaźniki zostały uwzględnione w załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. (poz. 167).
Przykładowe wysokości diety dla niektórych państw – Francja (50 Euro), Białoruś (43 Euro), Litwa (39 Euro), Niemcy (49 Euro), Rosja (48 Euro), Słowacja (43 Euro), Ukraina (41 Euro). Wysokość diety w państwach nie ujętych w załączniku wynosi 41 Euro.
W przypadku podróży zagranicznej odbywanej do dwóch lub więcej państw pracodawca może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe.
Należność z tytułu diet oblicza się w następujący sposób:
1) za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2) za niepełną dobę podróży zagranicznej:
- do 8 godzin – przysługuje 1/3 diety,
- b) ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,
- c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Zobacz: Podróż służbowa a oddelegowanie
Zmniejszenie wysokości diety
Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% ustalonej diety.
Kwota diety zostanie zmniejszona o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie – 15% diety;
- obiad – 30% diety;
- kolacja – 30% diety.
W razie choroby pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej za każdy dzień (dobę) pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym pracownikowi przysługuje 25% diety
Pracownikowi, który otrzymuje w czasie podróży zagranicznej należność pieniężną na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli należność pieniężna jest niższa od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.
Pracownik dostał polecenie udania się w podróż służbową do dwóch państw, podczas jednej podróży. Pierwsze spotkanie ma miejsce w Rosji, zaś drugie na Ukrainie. W Rosji spędzi 9 godzin a na Ukrainie 11 godzin. Jak poprawnie w takiej sytuacji wyliczyć koszty zagranicznej podróży służbowej? Czas podróży zagranicznej liczony jest od startu samolotu. Jej zakończenie w momencie lądowania samolotu w Polsce. Łączny czas podróży zagranicznej wynosi 20 godzin. Pracodawca może wskazać dwa państwa docelowe rozliczając podróż następująco. 50 % diety za podróż do Rosji (24 Euro). 50 % diety za podróż na Ukrainę (20,5 Euro). Razem to 44,5 Euro za całą podróż.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.