REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowody i ewidencja przebiegu pojazdu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Nowicka
Dowody i ewidencja przebiegu pojazdu / Fot. Fotolia
Dowody i ewidencja przebiegu pojazdu / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia dokumentowania kosztów podróży służbowych ma ścisły związek z rozliczeniami podatkowymi każdej delegacji. Dokumentowania nie wymagają wydatki, które są zwracane w formie ryczałtu.

REKLAMA

W przypadku zarówno podróży krajowej, jak i zagranicznej do tej kategorii wydatków należą:

● diety,

● ryczałty za noclegi oraz

● ryczałty na dojazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Inaczej jest w przypadku wydatków, które są zwracane nauczycielowi w wysokości faktycznie poniesionej. Takie wydatki powinny być potwierdzone dowodami (np. biletami PKP czy PKS) oraz fakturami czy rachunkami, wystawionymi na szkołę. Konieczność dokumentowania obejmuje należności z tytułu kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów, jak również innych niezbędnych wydatków bezpośrednio związanych z podróżą służbową (np. z tytułu opłat za bagaż, przejazdów drogami płatnymi i autostradami, postojów w strefie płatnego parkowania, opłat za miejsca parkingowe) oraz świadczeń dodatkowych (np. kosztów leczenia).

Co istotne – § 5 ust. 2 rozporządzenia o podróżach służbowych dopuszcza możliwość rozliczenia kosztów wyjazdu służbowego na podstawie pisemnego oświadczenia nauczyciela o poniesionym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. Może to jednak nastąpić jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. w sytuacji gdy nauczyciel zagubił bilety PKP; w razie zagubienia faktury należy już wystąpić o jej duplikat).

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach nauczyciel ma obowiązek złożyć pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na: prawo do diet i ryczałtów oraz zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość (§ 5 ust. 3 rozporządzenia o podróżach służbowych).

Odrębną kwestią jest dokumentowanie przez nauczyciela kosztów przejazdu w podróży służbowej samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy (szkoły). Wyrażając zgodę na odbycie podróży służbowej takim samochodem, pracodawca powinien zobowiązać nauczyciela do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (art. 16 ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; dalej: updop). Prowadzenie takiej ewidencji jest konieczne dla celów podatkowych. Przebieg pojazdu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 30 i 51 updop, to jest samochodu osobowego, powinien być – z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego – udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzonej przez podatnika (pracodawcę) na koniec każdego miesiąca.

Zobacz również w INFORRB: Czy nauczycielowi wyjeżdżającemu na wycieczkę szkolną należy się dieta

Ewidencja taka powinna zawierać co najmniej następujące dane:

● imię, nazwisko, adres osoby używającej pojazdu,

● numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika,

● kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu,

● opis trasy (skąd – dokąd),

● liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,

● stawkę za jeden kilometr przebiegu,

● kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz

● podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest wymagane, jeśli nauczyciel – za zgodą pracodawcy – odbył podróż służbową motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością szkoły. W takim przypadku, w celu ustalenia limitu zwrotu kosztów przejazdu (tzw. kilometrówki), pracodawca może przyjąć od nauczyciela oświadczenie o liczbie przejechanych kilometrów i przebytej trasie.

Z ORZECZNICTWA

Brak ewidencji lub prowadzenie jej w sposób niepozwalający na stwierdzenie ilości faktycznie przejechanych kilometrów powoduje, że wydatek poniesiony z tytułu używania samochodu osobowego niestanowiącego majątku podatnika nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Wyrok NSA w Poznaniu z 8 czerwca 2001 r.,
sygn. akt I SA/Po 781/00

Polecamy serwis: Podróże służbowe

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Poradnik Oświatowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA