reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Własny środek transportu w podróży służbowej cz. I

Własny środek transportu w podróży służbowej cz. I

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Na jakich zasadach pracownik może korzystać z własnego środka transportu? Jak wówczas powinno się obliczyć koszty podróży służbowej?

Z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Zobacz: Dieta przy krótkiej podróży służbowej

Wybór środka transportu

Środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej lub podróży zagranicznej, a także jego rodzaj i klasę, określa pracodawca.

Pracownik spóźnił się na pociąg kolei regionalnych i chce skorzystać z kolejnego połączenia do docelowego miasta. Niestety następny pociąg jest niemal dwukrotnie droższy. W związku z tym, pracownik zobowiązany jest poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Pracodawca musi wyrazić zgodę na podróż droższym pociągiem. Zgoda może być wyrażona telefonicznie.

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem posiadanej przez pracownika ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga przysługuje.

Pracownik zatrudnia studenta V roku. Wysyła go w podróż służbową. Studentowi przysługuje zniżka 50% na przejazdy kolejowe. Pracownik zobowiązany jest do zakupu biletu wraz z przysługującą mu zniżką. Od pracodawcy otrzyma zwrot ceny biletu ulgowego.

Ulga jaka przysługuje określonemu pracownikowi nie musi wiązać się z miejscem zatrudnienia pracownika. Jeżeli student posiada zniżkę na przejazdy, powinien z niej skorzystać. Jeżeli pracodawca zatrudnia emeryta, to pracownik emeryt powinien skorzystać z przysługującej mu ulgi na przejazdy.

Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży krajowej lub podróży zagranicznej samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy.

Sam wniosek nie ma określonej formy w jakiej powinien być sporządzony. Wystarczy aby był sporządzony na piśmie i przedłożony pracodawcy. Pracownik zobowiązany jest do uzyskania zgody na przejazd samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy.

W wyżej wymienionym przypadku, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1265 oraz z 2013 r. poz. 21).

Zobacz serwis: Podróże służbowe

Inne wydatki

Pracownikowi, który w czasie podróży krajowej lub podróży zagranicznej poniósł inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą, określone lub uznane przez pracodawcę, zwraca się je w udokumentowanej wysokości. Wydatki te mogą obejmować opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży krajowej lub podróży zagranicznej.

Pracownik dokonuje rozliczenia kosztów podróży krajowej lub podróży zagranicznej nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tej podróży.

Do rozliczenia kosztów podróży, pracownik załącza dokumenty, w szczególności rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki; nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami. Jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.

W uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość.

ZOBACZ: Własny środek transportu w podróży służbowej cz. II

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama