REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Joanna Nowicka
Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej/ fot. Fotolia
Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

REKLAMA

Na mocy art. 15 ust. 1 updop. za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 updop.

ZAPAMIĘTAJ!

Należności wypłacone nauczycielowi z tytułu zwrotu kosztów odbytej podróży służbowej stanowią u pracodawcy koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, pod warunkiem że podróż ta była związana z działalnością prowadzoną przez szkołę.

Istnieje jednak jedno ograniczenie co do wysokości wydatków związanych z podróżami służbowymi podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mowa o wydatkach związanych z używaniem przez nauczyciela w celu odbycia podróży służbowej samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy. Wydatki takie szkoła może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów tylko do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, pod warunkiem prowadzenia przez nauczyciela ewidencji przebiegu pojazdu (art. 16 ust. 1 pkt 51 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a oraz art. 16 ust. 5 updop).

Brak ewidencji przebiegu pojazdu spowoduje, że przedmiotowe wydatki w ogóle nie będą stanowiły kosztów podatkowych pracodawcy. W razie natomiast wypłacenia nauczycielowi należności z tytułu odbywania podróży służbowej prywatnym samochodem osobowym w kwocie wyższej od obowiązującego limitu, nadwyżka poniesionego wydatku nie będzie stanowiła kosztu podatkowego u pracodawcy.

Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Czy nauczycielowi wyjeżdżającemu na wycieczkę szkolną należy się dieta

Z ORZECZNICTWA

Wydatki związane z podróżą służbową własnym samochodem powinny być rozliczane do wysokości tzw. kilometrówki. Wylicza się ją, mnożąc liczbę kilometrów przejechanych przez pracownika przez stawkę określoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jeżeli wydatki są wyższe, nadwyżka nie zostanie odliczona przez pracodawcę. Dotyczy to nie tylko kosztów paliwa, ale także dodatkowych opłat – za przejazd autostradą bądź możliwość parkowania.

Wyrok NSA z 7 czerwca 2013 r.,
sygn. akt II FSK 1945/11

Do wydatków z tytułu używania samochodu osobowego pracownika na potrzeby odbycia podróży służbowej zalicza się wszystkie wydatki poniesione w związku z używaniem tego pojazdu, a więc także opłaty za przejazd autostradą i opłaty parkingowe. Zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów ograniczone jest przez ustawodawcę limitem wynikającym z tzw. kilometrówki.

Wyrok WSA w Gliwicach z 24 października 2012 r.,
sygn. akt I SA/Gl 289/12

Ponieważ należności z tytułu podróży służbowych są dla nauczyciela, co do zasady, przychodami ze stosunku pracy, wydatki te pracodawca zalicza do swoich kosztów uzyskania przychodów na zasadach dotyczących wynagrodzeń za pracę.

Oznacza to, że należności przysługujące nauczycielowi z tytułu odbycia podróży służbowej będą dla szkoły kosztem podatkowym w miesiącu, za który są należne, jednak wyłącznie pod warunkiem wypłacenia lub postawienia tych należności do dyspozycji nauczyciela w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia temu terminowi, należności z tytułu podróży służbowej nauczyciela będą stanowiły koszty uzyskania przychodów szkoły dopiero w miesiącu ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji nauczyciela (art. 15 ust. 4g w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop).

JOANNA NOWICKA

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 40).

Polecamy serwis: Podróże służbowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Oświatowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA