reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Na mocy art. 15 ust. 1 updop. za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 updop.

ZAPAMIĘTAJ!

Należności wypłacone nauczycielowi z tytułu zwrotu kosztów odbytej podróży służbowej stanowią u pracodawcy koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, pod warunkiem że podróż ta była związana z działalnością prowadzoną przez szkołę.

Istnieje jednak jedno ograniczenie co do wysokości wydatków związanych z podróżami służbowymi podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Mowa o wydatkach związanych z używaniem przez nauczyciela w celu odbycia podróży służbowej samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy. Wydatki takie szkoła może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów tylko do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, pod warunkiem prowadzenia przez nauczyciela ewidencji przebiegu pojazdu (art. 16 ust. 1 pkt 51 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a oraz art. 16 ust. 5 updop).

Brak ewidencji przebiegu pojazdu spowoduje, że przedmiotowe wydatki w ogóle nie będą stanowiły kosztów podatkowych pracodawcy. W razie natomiast wypłacenia nauczycielowi należności z tytułu odbywania podróży służbowej prywatnym samochodem osobowym w kwocie wyższej od obowiązującego limitu, nadwyżka poniesionego wydatku nie będzie stanowiła kosztu podatkowego u pracodawcy.

Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Czy nauczycielowi wyjeżdżającemu na wycieczkę szkolną należy się dieta

Z ORZECZNICTWA

Wydatki związane z podróżą służbową własnym samochodem powinny być rozliczane do wysokości tzw. kilometrówki. Wylicza się ją, mnożąc liczbę kilometrów przejechanych przez pracownika przez stawkę określoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jeżeli wydatki są wyższe, nadwyżka nie zostanie odliczona przez pracodawcę. Dotyczy to nie tylko kosztów paliwa, ale także dodatkowych opłat – za przejazd autostradą bądź możliwość parkowania.

Wyrok NSA z 7 czerwca 2013 r.,
sygn. akt II FSK 1945/11

Do wydatków z tytułu używania samochodu osobowego pracownika na potrzeby odbycia podróży służbowej zalicza się wszystkie wydatki poniesione w związku z używaniem tego pojazdu, a więc także opłaty za przejazd autostradą i opłaty parkingowe. Zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów ograniczone jest przez ustawodawcę limitem wynikającym z tzw. kilometrówki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama