Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na mocy art. 15 ust. 1 updop. za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 updop.
ZAPAMIĘTAJ!
Należności wypłacone nauczycielowi z tytułu zwrotu kosztów odbytej podróży służbowej stanowią u pracodawcy koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, pod warunkiem że podróż ta była związana z działalnością prowadzoną przez szkołę.
Istnieje jednak jedno ograniczenie co do wysokości wydatków związanych z podróżami służbowymi podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.
REKLAMA
Mowa o wydatkach związanych z używaniem przez nauczyciela w celu odbycia podróży służbowej samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy. Wydatki takie szkoła może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów tylko do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, pod warunkiem prowadzenia przez nauczyciela ewidencji przebiegu pojazdu (art. 16 ust. 1 pkt 51 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a oraz art. 16 ust. 5 updop).
Brak ewidencji przebiegu pojazdu spowoduje, że przedmiotowe wydatki w ogóle nie będą stanowiły kosztów podatkowych pracodawcy. W razie natomiast wypłacenia nauczycielowi należności z tytułu odbywania podróży służbowej prywatnym samochodem osobowym w kwocie wyższej od obowiązującego limitu, nadwyżka poniesionego wydatku nie będzie stanowiła kosztu podatkowego u pracodawcy.
Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Czy nauczycielowi wyjeżdżającemu na wycieczkę szkolną należy się dieta
Z ORZECZNICTWA
Wydatki związane z podróżą służbową własnym samochodem powinny być rozliczane do wysokości tzw. kilometrówki. Wylicza się ją, mnożąc liczbę kilometrów przejechanych przez pracownika przez stawkę określoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jeżeli wydatki są wyższe, nadwyżka nie zostanie odliczona przez pracodawcę. Dotyczy to nie tylko kosztów paliwa, ale także dodatkowych opłat – za przejazd autostradą bądź możliwość parkowania.
Wyrok NSA z 7 czerwca 2013 r.,
sygn. akt II FSK 1945/11
Do wydatków z tytułu używania samochodu osobowego pracownika na potrzeby odbycia podróży służbowej zalicza się wszystkie wydatki poniesione w związku z używaniem tego pojazdu, a więc także opłaty za przejazd autostradą i opłaty parkingowe. Zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów ograniczone jest przez ustawodawcę limitem wynikającym z tzw. kilometrówki.
Wyrok WSA w Gliwicach z 24 października 2012 r.,
sygn. akt I SA/Gl 289/12
Ponieważ należności z tytułu podróży służbowych są dla nauczyciela, co do zasady, przychodami ze stosunku pracy, wydatki te pracodawca zalicza do swoich kosztów uzyskania przychodów na zasadach dotyczących wynagrodzeń za pracę.
Oznacza to, że należności przysługujące nauczycielowi z tytułu odbycia podróży służbowej będą dla szkoły kosztem podatkowym w miesiącu, za który są należne, jednak wyłącznie pod warunkiem wypłacenia lub postawienia tych należności do dyspozycji nauczyciela w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia temu terminowi, należności z tytułu podróży służbowej nauczyciela będą stanowiły koszty uzyskania przychodów szkoły dopiero w miesiącu ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji nauczyciela (art. 15 ust. 4g w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop).
JOANNA NOWICKA
PODSTAWY PRAWNE
● Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 40).
Polecamy serwis: Podróże służbowe
REKLAMA
REKLAMA