REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Joanna Nowicka
Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej/ fot. Fotolia
Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

REKLAMA

Na mocy art. 15 ust. 1 updop. za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 updop.

ZAPAMIĘTAJ!

Należności wypłacone nauczycielowi z tytułu zwrotu kosztów odbytej podróży służbowej stanowią u pracodawcy koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, pod warunkiem że podróż ta była związana z działalnością prowadzoną przez szkołę.

Istnieje jednak jedno ograniczenie co do wysokości wydatków związanych z podróżami służbowymi podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mowa o wydatkach związanych z używaniem przez nauczyciela w celu odbycia podróży służbowej samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy. Wydatki takie szkoła może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów tylko do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, pod warunkiem prowadzenia przez nauczyciela ewidencji przebiegu pojazdu (art. 16 ust. 1 pkt 51 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a oraz art. 16 ust. 5 updop).

Brak ewidencji przebiegu pojazdu spowoduje, że przedmiotowe wydatki w ogóle nie będą stanowiły kosztów podatkowych pracodawcy. W razie natomiast wypłacenia nauczycielowi należności z tytułu odbywania podróży służbowej prywatnym samochodem osobowym w kwocie wyższej od obowiązującego limitu, nadwyżka poniesionego wydatku nie będzie stanowiła kosztu podatkowego u pracodawcy.

Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Czy nauczycielowi wyjeżdżającemu na wycieczkę szkolną należy się dieta

Z ORZECZNICTWA

Wydatki związane z podróżą służbową własnym samochodem powinny być rozliczane do wysokości tzw. kilometrówki. Wylicza się ją, mnożąc liczbę kilometrów przejechanych przez pracownika przez stawkę określoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jeżeli wydatki są wyższe, nadwyżka nie zostanie odliczona przez pracodawcę. Dotyczy to nie tylko kosztów paliwa, ale także dodatkowych opłat – za przejazd autostradą bądź możliwość parkowania.

Wyrok NSA z 7 czerwca 2013 r.,
sygn. akt II FSK 1945/11

Do wydatków z tytułu używania samochodu osobowego pracownika na potrzeby odbycia podróży służbowej zalicza się wszystkie wydatki poniesione w związku z używaniem tego pojazdu, a więc także opłaty za przejazd autostradą i opłaty parkingowe. Zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów ograniczone jest przez ustawodawcę limitem wynikającym z tzw. kilometrówki.

Wyrok WSA w Gliwicach z 24 października 2012 r.,
sygn. akt I SA/Gl 289/12

Ponieważ należności z tytułu podróży służbowych są dla nauczyciela, co do zasady, przychodami ze stosunku pracy, wydatki te pracodawca zalicza do swoich kosztów uzyskania przychodów na zasadach dotyczących wynagrodzeń za pracę.

Oznacza to, że należności przysługujące nauczycielowi z tytułu odbycia podróży służbowej będą dla szkoły kosztem podatkowym w miesiącu, za który są należne, jednak wyłącznie pod warunkiem wypłacenia lub postawienia tych należności do dyspozycji nauczyciela w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia temu terminowi, należności z tytułu podróży służbowej nauczyciela będą stanowiły koszty uzyskania przychodów szkoły dopiero w miesiącu ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji nauczyciela (art. 15 ust. 4g w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop).

JOANNA NOWICKA

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 40).

Polecamy serwis: Podróże służbowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Oświatowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  REKLAMA

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  REKLAMA