REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nauczycielowi należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Justyna Świder
specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego
Czy nauczycielowi należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę? /Fot. Fotolia
Czy nauczycielowi należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy jeśli święto państwowe przypada w sobotę pracownik otrzymuje w zamian dzień wolny od pracy. Czy zasada ta dotyczy także nauczycieli?

Zasada jest taka, że jeżeli jakiekolwiek święto państwowe wypada w sobotę, pracownikowi należy się w zamian dzień wolny od pracy. Wynika to wprost z art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.), który stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, a więc w sobotę również, obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin.

REKLAMA

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Kwestie związane z nauczycielskimi stosunkami pracy uregulowane są natomiast w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.). Ustawa ta to tzw. pragmatyka zawodowa, czyli akt prawny, który reguluje w sposób szczegółowy oraz różny od powszechnego prawa pracy zasady określające stosunek pracy określonej kategorii pracowników. Opisuje ona kompetencje, zasady hierarchii służbowej, a także prawa i obowiązki pracowników pracujących na określonych stanowiskach, w tym przypadku nauczycieli. Pragmatyka zawodowa dotyczy całych grup zawodowych: nauczycieli, urzędników, policjantów itd. Różny jest stopień odrębności od przepisów ogólnych, jakie występują w poszczególnych pragmatykach. W większości wprowadzają one korzystniejsze warunki zatrudnienia dla niektórych kategorii pracowników i dotyczą zawodów, których przedstawiciele zajmują szczególną pozycję społeczną.

Art. 91c ust.1 ustawy Karty Nauczyciela, czyli „pragmatyki nauczycielskiej” wskazuje, że przepisy Kodeksu pracy mają zastosowanie w przypadku pedagogów tylko i wyłącznie wtedy, gdy Karta Nauczyciela danej kwestii nie reguluje. 

REKLAMA

Jeżeli chodzi o czas pracy nauczycieli, to jest on bardzo szczegółowo unormowany w Karcie Nauczyciela. I tak, art. 42c ust. 4 stanowi, że za pracę w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nauczyciel za pracę w dni wolne może otrzymać wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis ten konstytuuje bardzo ważną zasadę, zgodnie z którą nauczyciel może otrzymać dzień wolny w tzw. tygodniu tylko jeżeli pracował w dzień wolny od pracy. Dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy (art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela). Zwyczajowo dniami wolnymi od pracy dla pedagogów jest sobota i niedziela.

Karta Nauczyciela nie wprowadza zasady obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika w sytuacji, gdy święto w danym roku wypada w sobotę. Dlatego też nauczyciel nie może otrzymać za święto przypadające w tym dniu wolnego w okresie rozliczeniowym.

Co ważne, zasada ta dotyczy zarówno nauczycieli szkół i przedszkoli, a także dyrektorów i wicedyrektorów szkól, przedszkoli i placówek systemu oświaty. Wszystkie te osoby zatrudnione są w szkołach publicznych w oparciu o przepisy Karty Nauczyciela. Są tu jednak wyjątki, bo np. dyrektorem szkoły niekoniecznie musi być nauczyciel. Jeżeli mamy do czynienia z dyrektorem - menadżerem zatrudnionym w oparciu o przepisy Kodeksu pracy i ustawy o pracownikach samorządowych, wówczas jak najbardziej może on otrzymać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Jednakże są to przypadki marginalne, gdyż bardzo rzadko można spotkać dyrektora jednostki oświatowej niebędącego nauczycielem. 

Inna jest sytuacja pozostałych pracowników szkół i przedszkoli (administracja i obsługa). Z racji tego, że ustawa o pracownikach samorządowych, a więc pragmatyka pracowników zatrudnionych w tzw. budżetówce, nie wypowiada się w kwestii wolnego za święto w sobotę. Do nich ma więc zastosowanie art. 130 kodeksu pracy i przysługuje im prawo do dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    REKLAMA

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

    Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

    Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

    Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

    Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

    Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

    REKLAMA

    Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

    Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

    PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
    Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

    REKLAMA