REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nauczycielowi należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Justyna Świder
specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego
Czy nauczycielowi należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę? /Fot. Fotolia
Czy nauczycielowi należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy jeśli święto państwowe przypada w sobotę pracownik otrzymuje w zamian dzień wolny od pracy. Czy zasada ta dotyczy także nauczycieli?

Zasada jest taka, że jeżeli jakiekolwiek święto państwowe wypada w sobotę, pracownikowi należy się w zamian dzień wolny od pracy. Wynika to wprost z art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.), który stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, a więc w sobotę również, obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin.

REKLAMA

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Kwestie związane z nauczycielskimi stosunkami pracy uregulowane są natomiast w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.). Ustawa ta to tzw. pragmatyka zawodowa, czyli akt prawny, który reguluje w sposób szczegółowy oraz różny od powszechnego prawa pracy zasady określające stosunek pracy określonej kategorii pracowników. Opisuje ona kompetencje, zasady hierarchii służbowej, a także prawa i obowiązki pracowników pracujących na określonych stanowiskach, w tym przypadku nauczycieli. Pragmatyka zawodowa dotyczy całych grup zawodowych: nauczycieli, urzędników, policjantów itd. Różny jest stopień odrębności od przepisów ogólnych, jakie występują w poszczególnych pragmatykach. W większości wprowadzają one korzystniejsze warunki zatrudnienia dla niektórych kategorii pracowników i dotyczą zawodów, których przedstawiciele zajmują szczególną pozycję społeczną.

Art. 91c ust.1 ustawy Karty Nauczyciela, czyli „pragmatyki nauczycielskiej” wskazuje, że przepisy Kodeksu pracy mają zastosowanie w przypadku pedagogów tylko i wyłącznie wtedy, gdy Karta Nauczyciela danej kwestii nie reguluje. 

REKLAMA

Jeżeli chodzi o czas pracy nauczycieli, to jest on bardzo szczegółowo unormowany w Karcie Nauczyciela. I tak, art. 42c ust. 4 stanowi, że za pracę w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nauczyciel za pracę w dni wolne może otrzymać wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis ten konstytuuje bardzo ważną zasadę, zgodnie z którą nauczyciel może otrzymać dzień wolny w tzw. tygodniu tylko jeżeli pracował w dzień wolny od pracy. Dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy (art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela). Zwyczajowo dniami wolnymi od pracy dla pedagogów jest sobota i niedziela.

Karta Nauczyciela nie wprowadza zasady obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika w sytuacji, gdy święto w danym roku wypada w sobotę. Dlatego też nauczyciel nie może otrzymać za święto przypadające w tym dniu wolnego w okresie rozliczeniowym.

Co ważne, zasada ta dotyczy zarówno nauczycieli szkół i przedszkoli, a także dyrektorów i wicedyrektorów szkól, przedszkoli i placówek systemu oświaty. Wszystkie te osoby zatrudnione są w szkołach publicznych w oparciu o przepisy Karty Nauczyciela. Są tu jednak wyjątki, bo np. dyrektorem szkoły niekoniecznie musi być nauczyciel. Jeżeli mamy do czynienia z dyrektorem - menadżerem zatrudnionym w oparciu o przepisy Kodeksu pracy i ustawy o pracownikach samorządowych, wówczas jak najbardziej może on otrzymać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Jednakże są to przypadki marginalne, gdyż bardzo rzadko można spotkać dyrektora jednostki oświatowej niebędącego nauczycielem. 

Inna jest sytuacja pozostałych pracowników szkół i przedszkoli (administracja i obsługa). Z racji tego, że ustawa o pracownikach samorządowych, a więc pragmatyka pracowników zatrudnionych w tzw. budżetówce, nie wypowiada się w kwestii wolnego za święto w sobotę. Do nich ma więc zastosowanie art. 130 kodeksu pracy i przysługuje im prawo do dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA