Podstęp a zmiana stosunku pracy nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zarówno w kodeksie pracy, jak i w karcie nauczyciela nie ma przepisu, który wprost regulowałby zmianę umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Zgodnie z art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy. Podobną regulację znajdziemy również w art. 300 KP, który mówi, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
REKLAMA
Jako podstawę prawną pozwalającą na dokonanie zmiany umowy o pracę na mocy porozumienia stron należy wskazać art. 353 (1) KC, zgodnie z którym strony zawierające umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zmiany umowy o pracę na mocy porozumienia stron można dokonać w każdym czasie, wystarczy tylko zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony.
Zobacz również: Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo
Jak powszechnie wiadomo, porozumienie zmieniające oraz wypowiedzenie zmieniające można zastosować w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania wszelkie regulacje dotyczące zmian i rozwiązania stosunku pracy na podstawie mianowania zostały wyczerpująco uregulowane w karcie nauczyciela.
W kodeksie cywilnym znajdują się również regulacje dotyczące wad oświadczenia woli, o których zapomina się bardzo często, a które mogą zachodzić przy dokonywaniu zmian dotyczących stosunków pracy.
Jedną z takich wad jest podstęp, który został uregulowany w art. 86 KC. Wprawdzie samo pojęcie „podstępu” nie zostało wyjaśnione w tym przepisie, ale nauka prawa rozumie przez nie takie działanie, które polega na świadomym wprowadzeniu jakiejś osoby w błąd, a nawet utwierdzeniu takiej osoby w błędzie, w celu skłonienia jej do złożenia oświadczenia woli o określonej treści. Jeżeli złożymy oświadczenie woli w takiej sytuacji, to możemy uchylić się od jego skutków prawnych nawet wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Oświadczenie o uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu wywołanego podstępnym działaniem, należy złożyć w formie pisemnej w ciągu roku od momentu jego wykrycia. W konsekwencji następuje uchylenie skutków prawnych związanych z dokonaną czynnością prawną i powrót do stanu, jaki miał miejsce przed jej dokonaniem.
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.