Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
Urlop nauczyciela
Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop w czasie trwania tych ferii, w tym prawo do nieprzerwanego, 4-tygodniowego urlopu, zaś nauczycielowi pracującemu w placówce nieferyjnej - 35 dni urlopu, w tym 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. W szkołach, w których przewidziano ferie letnie i zimowe dyrektor może zobowiązać nauczyciela do wykonania określonych czynności w trakcie trwania przerwy feryjnej, jednak czynności te nie mogą trwać dłużej niż 7 dni.
REKLAMA
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Wynagrodzenie za urlop
Co do zasady nauczycielowi za urlop przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. W przypadku zawodu nauczyciela sformułowanie to wymaga doprecyzowania. Podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego będzie więc stanowiło:
- wynagrodzenie zasadnicze;
- dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy;
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
- dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej;
- odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy;
- wynagrodzenie za pracę w święto;
- dodatek za uciążliwość pracy;
- jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy.
Polecamy serwis: Kadry i płace
W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nie uwzględnia się zaś:
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju;
- wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
REKLAMA
W stosunku do ekwiwalentu za urlop stosuje się takie same zasady obliczania podstawy wynagrodzenia. Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Jeśli okres wykonywania zadań lub zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego jest krótszy niż czas trwania roku szkolnego, wysokość tego dodatku oblicza się, mnożąc kwotę dodatku przez liczbę miesięcy, podczas których nauczyciel wykonywał określone zadania lub zajęcia, a uzyskaną liczbę dzieli się przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc urlopu. Jednorazowy dodatek uzupełniający uwzględnia się w kwocie 1/12 wysokości dodatku przyznanego za rok poprzedni. Wynagrodzenie za pracę w święta, w nocy oraz za zajęcia prowadzone w dni wolne od pracy oblicza się, dodając do siebie kwoty tych wynagrodzeń, a następnie dzieląc ją przez liczbę miesięcy w roku szkolnym poprzedzającym miesiąc urlopu. Kwotę przysługującą za nadgodziny oraz zastępstwa doraźne zaś uzyskuje się poprzez przemnożenie ilości takich godzin przez stawkę godzinową przysługującą w miesiącu uzyskania urlopu.
Po dokonaniu powyższych obliczeń uzyskana zostaje kwota miesięcznego wynagrodzenia urlopowego. Aby ustalić dzienne wynagrodzenie nauczyciela, należy podzielić otrzymaną kwotę przez 30 w przypadku osoby zatrudnionej w placówce feryjnej, oraz odpowiednio przez 21 w przypadku nauczyciela pracującego w placówce nieferyjnej.
Ekwiwalent za urlop
Ekwiwalent za urlop przysługuje nauczycielowi w dwóch sytuacjach: jeśli nie wykorzysta on urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo w wyniku powołania do odbycia służby wojskowej. Tu również następuje zróżnicowanie ze względu na rodzaj placówki, w której dany nauczyciel pracuje – ekwiwalent dla nauczyciela zatrudnionego w szkole, która przewiduje ferie, przysługuje za okres do 8 tygodni, zaś dla nauczyciela zatrudnionego w placówce nieferyjnej – za okres do 35 dni roboczych. Jak zostało już wyżej wspomniane – podstawę ekwiwalentu oblicza się tak, jak podstawę wynagrodzenia urlopowego. Ekwiwalent przysługuje w wysokości jednej stawki dziennej ekwiwalentu za jeden dzień niewykorzystanego urlopu. Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji wystąpienia zmian w podstawie obliczania ekwiwalentu czy wynagrodzenia, podstawę taką oblicza się ponownie.
Podstawa prawna:
- Karta Nauczyciela, ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r.;
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
Zobacz także: Urlop dla poratowania zdrowia - czy będą zmiany?
Czy dyrektor może odpowiadać za błąd prawnika
Jak rozliczyć koszty delegacji zagranicznej nauczyciela
Czy umowa o pracę powinna określać wynagrodzenie w kwocie brutto
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.