reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy służby zdrowia > Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w szkołach już we wrześniu 2019 r.

Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w szkołach już we wrześniu 2019 r.

W dniu 27 maja 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nowymi przepisami pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania zajmą się opieką zdrowotną uczniów. Czy pielęgniarki będą w każdej szkole?

Podpisana 27 maja 2019 r. ustawa ma na celu przede wszystkim zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na typ, jak również miejsce zamieszkania ucznia. Ponadto ustawa, o której mowa w zdaniu poprzednim ma na celu zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania odpowiedzialne będą za profilaktyczną opiekę zdrowotną. Podkreślić należy, że taką opieką sprawować będą również higienistki szkolne. Miejscem pracy pielęgniarek będą gabinety mieszczące się na terenie szkoły, zaś w przypadku braku takiego gabinetu w szkole będzie to miejsce określone w umowie o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1. Ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania to pielęgniarka, która:

  1. posiada tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa lub
  2. posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania, lub
  3. ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania, lub
  4. posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub pediatrycznego zdobyty po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego rozpoczętego po dniu 23 sierpnia 2015 r., lub
  5. odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub pediatrycznego

– z którą Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo która jest zatrudniona lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, realizująca opiekę zdrowotną nad uczniami w szkołach.

Osoby posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub pediatrycznego uzyskany po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego rozpoczętego przed dniem 23 sierpnia 2015 r. lub położne, która ukończyły kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania albo równoważny oraz posiadają co najmniej 5 letni staż pracy w środowisku nauczania i wychowania również mogę być pielęgniarkami w szkołach.

Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Wyjątek stanowią przepisy dot. orzeczeń lekarskich dla uczniów klas sportowych. Przepisy, o których mowa w zdaniu poprzednim wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. Nadzór nad opieką zdrowotną nad uczniami prowadzić będą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Z kolei za warunki organizacyjne omawianej opieki odpowiadać ma dyrektor szkoły oraz organ prowadzący szkołę. Poza gabinetami pielęgniarskimi powstać mają również gabinety stomatologiczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w szkołach już we wrześniu 2019 r./ fot. Fotolia
Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w szkołach już we wrześniu 2019 r./ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama