Czy podczas zimowej przerwy świątecznej w roku szkolnym 2018/2019 nauczyciel może iść na urlop?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia.
REKLAMA
Nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji oraz ferii zimowych. Podczas zimowej przerwy świątecznej w roku szkolnym 2018/2019 nauczyciel na urlop nie pójdzie, tylko pozostanie do dyspozycji dyrekcji szkoły.
Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela uregulowany został w Karcie Nauczyciela. Zgodnie z art. 64 Kartą Nauczyciela: nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Z kolei nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Zobacz: Urlopy
Podczas zimowej przerwy świątecznej dyrektor szkoły ma obowiązek ułożyć listę zadań dla nauczyciela, tak aby wypełniły one 40-godzinny tydzień pracy.
REKLAMA
Należy pamiętać, że niektóre szkoły zapewniają opiekę świetlicową. Szkoła może na wniosek rodziców w tym okresie zorganizować dzieciom opiekę. Należy pamiętać, że uregulowania dotyczące świetlicy znajdują się w statucie szkoły. Zgodnie z przepisami pod opieką nauczyciela w świetlicy może pozostawać nie więcej niż 25 dzieci. Dyrektorzy szkół odpowiedzialni są za pracę, organizację świetlicy. Zajęcia powinny odbywać się zgodnie z planem świetlicowym. Rodzice nie mający w okresie świąt 2018 r. wolnego mogą dowiedzieć się czy u nich w szkole taka opieka będzie zapewniona. Problemu takiego nie mają rodzice przedszkolaków, gdyż przedszkole jako placówka nieferyjna opiekę podczas zimowej przerwy świątecznej ma obowiązek zapewnić.
Wolne w Wigilię staje się standardem w firmach prywatnych oraz administracji państwowej. W dniu 24 grudnia 2018 r. do pracy nie pójdą m.in. pracownicy administracji rządowej, sądów, a także niektórych firm prywatnych. Wiele zakładów pracy oferuje w tym dniu swoim pracownikom skrócony dzień pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.