REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wigilia 2018 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników samorządowych?

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Wigilia 2018 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników samorządowych?/ fot. Fotolia
Wigilia 2018 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników samorządowych?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy administracji rządowej będą mieli dzień wolny w dniu 24 grudnia 2018 r. Czy dla pracowników samorządowych Wigilia 2018 też będzie dniem wolnym?

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

REKLAMA

Na chwilę obecną odpowiedź brzmi: „Co do zasady NIE, ale......”.

Czas pracy pracowników samorządowych reguluje w art. 42 ustawa o pracownikach samorządowych. Znajdziemy tam zapis, że regulamin pracy jednostki określa rozkład czasu pracy w sposób zapewniający obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie.

Zgodnie z art. 43 ww. ustawy w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

Nadmienię tylko, że zgodnie z art. 7 czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wykonuje, co do zasady, wobec pracowników samorządowych odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa i kierownicy jednostek organizacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z Kodeksem pracy i stanowiskiem doktryny, pracodawca, w naszym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) itd., ustala rozkład czasu pracy i ewentualne w nim zmiany. Jest on też odpowiedzialny za organizację procesu pracy w urzędzie w taki sposób by zapewnić obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie. Może więc on w ramach posiadanych uprawnień udzielić pracownikom np. dzień wolny od prac w Wigilię 2018 r., który zostanie odpracowany np. 15 grudnia 2018 r. Oczywiście pod wspomnianym wcześniej warunkiem, że powyższa zmiana rozkładu czasu pracy zapewni obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie.

W ocenie autora, umożliwienie załatwianie spraw obywatelom w dniu 15 grudnia 2018 r. (sobota) zamiast w Wigilię, jest dla nich korzystniejsze.

Dlatego pełna odpowiedź na pytanie: „Czy dla pracowników samorządowych Wigilia 2018 też będzie dniem wolnym?” powinna brzmieć: „Co do zasady NIE, ale jeżeli wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa zdecydują się zmienić rozkład czasu pracy i zapewnią obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie to TAK”.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA