W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Wymiar czasu pracy w 2024 r. i 2025 r.
- Urlop wypoczynkowy 2024 r. i 2025 r.
- 35 dni wolnych w 2024 r., a w 2025 r.?
Wymiar czasu pracy w 2024 r. i 2025 r.
W 2024 r. wymiar czasu pracy wynosi 2008 godzin, co przekłada się na 251 dni pracujących. W 2025 r. wymiar czasu pracy wyniesie równe 2 tys. godzin, co przełoży się na 250 dni pracujących. Sprawdź także dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r.
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy 2024 r. i 2025 r.
Należy pamiętać, że w przypadku umów o pracę, pracownikowi przypada w roku kalendarzowym 20 bądź 26 dni urlopu. Urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze przysługuje tym pracownikom, którzy posiadają minimum 10 letni staż pracy. Do wyliczenia stażu pracy, pracownik jest obowiązany dostarczyć dokumenty, potwierdzające jego staż pracy. Gdy tego nie zrobi, zostanie potraktowany jak osoba zatrudniona po raz pierwszy. Warto pamiętać, że do okresu zatrudnienia pracownika wlicza się także to, jaką szkołę dany pracownik ukończył. Dla przykładu, przy ukończeniu szkoły wyższej – mamy dodatkowe osiem lat do stażu pracy.
35 dni wolnych w 2024 r., a w 2025 r.?
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła szereg dodatkowych, w tym także płatnych, zwolnień i urlopów dla pracowników zatrudnionych na umowach o pracę. Wśród nich znalazły się:
REKLAMA
Pięć dni urlopu opiekuńczego, które są przewidziane na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Należy pamiętać, że będzie to urlop bezpłatny. Urlop opiekuńczy udzielany jest na wiosek pracownika, w terminie nie krótszym niż jeden dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Dwa dni z tytułu zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Przysługują w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W przypadku zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 50 proc. wynagrodzenia. Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej na wniosek pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Przysługują one pracownikom wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14. Przysługują w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin. Pracownik korzystający z tego rozwiązania zachowuje prawo do wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.