Podstawa wymiaru urlopu ojcowskiego
REKLAMA
REKLAMA
- Wymiar urlopu ojcowskiego
- Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski?
- Urlop ojcowski - podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego
Wymiar urlopu ojcowskiego
Pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.
REKLAMA
Wymiar takiego urlopu to maksymalnie dwa tygodnie.
Można je wykorzystać do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Tata może wykorzystać urlop ojcowski maksymalnie w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Nie ma przeszkód, by w tym samym czasie mama przebywała z dzieckiem na urlopie macierzyńskim, a tata na urlopie ojcowskim.
Urlopu ojcowskiego udziela się na wniosek składany w formie papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski?
Wniosek, o którym mowa o udzielenie pracownikowi - ojcu urlopu ojcowskiego lub jego części zawiera:
- imię i nazwisko pracownika;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część.
Do wniosku dołącza się:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci), wydany przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju, albo kopie tych dokumentów;
- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;
- oświadczenie pracownika - ojca, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Warto pamiętać, iż zasiłek macierzyński nie przysługuje:
- w okresie urlopu bezpłatnego:
- za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
- w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, (wyjątkiem jest sytuacja, gdy prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania).
Urlop ojcowski - podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu ojcowskiego.
Szczegółowe regulacje w tym zakresie znajdują się w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465);
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 2780);
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2023 r., poz. 937).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.