REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla poratowania zdrowia - czy będą zmiany?

Joanna Pióro
Nauczycielka/ Fot. Fotolia
Nauczycielka/ Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop dla poratowania zdrowia miał zmienić się już w styczniu 2014 roku. Jednak nowelizacja Karty nauczyciela nadal pozostaję na etapie konsultacji międzyresortowych i prawdopodobnie nie wejdzie w życie w najbliższym czasie. Zastanówmy się dlaczego roczne urlopy dla poratowania zdrowia dla nauczycieli budzą tak wiele emocji?

Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, to przywileje nauczycieli w zakresie ochrony zdrowia doznają ograniczenia. Zmiany w Karcie Nauczyciela, w tym zmiany zasad przyznawania i wymiaru urlopów dla poratowania zdrowia ciągle budzą wiele kontrowersji i społecznych dysput. Nauczyciele podlegający Karcie Nauczyciela, która odmiennie reguluje ich prawa i  obowiązki aniżeli Kodeks pracy, stanowią jedną z powszechnie i nagminnie ocenianych przez społeczeństwo grup zawodowych, co znamienne ocenianych dość krytycznie.

REKLAMA

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Obecny urlop dla poratowania zdrowia

Urlopy dla poratowania zdrowia bezspornie i nieodmiennie już od dawna wywołują mnóstwo emocji. Jak wskazuję sama nazwa urlop ten ma umożliwić podjęcie zaleconego przez lekarza leczenia, przy czym to właśnie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela orzeka o potrzebie udzielenia urlopu. Na obecnych warunkach określonych w Karcie Nauczyciela (dalej jako: K. N.) nauczyciel w trakcie całej swojej kariery może aż trzykrotnie złożyć wniosek do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Jednakże warunkiem koniecznym dla uzyskania tego urlopu jest zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Co więcej, Karta Nauczyciela nie wymienia enumeratywnie chorób, które mogłyby stanowić podstawę dla jego udzielenia. Hipotetycznie, jak podają niektórzy krytycy nadmiernych przywilejów nauczycieli, powodem dla udzielenia urlopu mogłoby być nawet przemęczenie. Kolejnym obligatoryjnym warunkiem, który nauczyciel musi spełnić by skorzystać z tej szczególnej formy ochrony zdrowia jest przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole, okres ten powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu. Jednak wymóg ów dotyczy jedynie udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego.

Polecamy serwis: Urlopy

 Komu przysługuje urlop dla poratowania zdrowia?

Powszechnie funkcjonuje przekonanie, że ten szczególny przywilej jakim jest urlop dla regeneracji sił i zdrowia przysługuję tylko nauczycielom. Nic bardziej mylnego prawo do tego świadczenia mają także m.in. sędziowie, kontrolerzy Najwyżej Izby Kontroli, pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy wykonującym lub nadzorującym czynności kontrolne. Należy jednak podkreślić, że prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje nauczycielowi szkoły lub placówki niepublicznej, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku  z dnia 10 września 1998 r. (patrz sygnatura akt: I PKN 303/98) .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak udzielać urlopu?

Aby nauczyciel mógł skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia musi on otrzymać od dyrektora szkoły zaświadczenie potwierdzające  prawo do ubiegania się o urlop, a następnie odbyć badania lekarskie. Należy podkreślić, że nauczyciel nie ponosi kosztów niezbędnej diagnozy. Lekarz wydaję zaświadczenie na podstawie dokumentacji medycznej zawierającej dotychczasowy przebieg leczenia, ewentualnie może on skierować nauczyciela na badania pomocnicze lub konsultacje specjalistyczne, których wykonanie uzna za niezbędne. Orzeczenie to zostaje załączone do dokumentacji nauczyciela pozostałe egzemplarze otrzymuje nauczyciel i dyrektor szkoły. Zarówno nauczyciel, jak i dyrektor szkoły zatrudniający nauczyciela, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia może wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.

Zobacz również: 31 sierpnia - termin wypłaty świadczenia urlopowego nauczycieli

Urlop po zmianie Karty Nauczyciela

Zgodnie z propozycją rządową, okres po upływie którego nauczyciele będą mogli występować o urlop dla poratowania zdrowia, zostanie znacznie wydłużony z 7 do 20 lat, co ważne nieprzerwanych lat pracy. Skrócony zostanie także czas urlopu, maksymalny łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 1 roku. Okres ten jednak może zostać podzielony na części. Pomiędzy kolejnymi urlopami musi być zachowany odpowiedni odstęp czasowy, przerwa nie może być krótsza niż 3 lata. Koszty związane z udzielaniem nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia będzie ponosił pracodawca. Wydane zostanie rozporządzenie określające wysokość opłat za badania. Zmianie ulegnie także podmiot orzekający o potrzebie udzielenia urlopu, miejsce dotychczasowego lekarz pierwszego kontaktu zajmie lekarz medycyny pracy. Doprecyzowane zostały podstawy jego udzielenia. Po zmianach Karty Nauczyciela urlop otrzymają jedynie nauczyciele w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę, lub na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Zmiany te oznaczają, że nauczyciele, którzy już wykorzystali rok i więcej urlopu, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów nie będą mieli do niego prawa. Natomiast, jeżeli wykorzystali mniej niż rok urlopu zdrowotnego, przysługiwać im będzie jedynie urlop w wymiarze uzupełniającym do pełnego roku.

Prawa i obowiązki nauczyciela na urlopie

Zarówno w dotychczasowym jak i po zmianie Karty Nauczyciela nauczyciel podczas urlopu dla poratowania zdrowia zachowuję prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
dodatku za wysługę lat, innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Nie przysługuje mu natomiast trzynastka. Wątpliwości w tej spornej kwestii rozwiązała dopiero uchwała Sądu Najwyższego z 10 października 2000 r. (patrz sygn. akt III ZP 22/00). W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel jest zwolniony z wszelkich obowiązków w szkole; nie powinien zatem uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej, prowadzić zajęć z uczniami itd. W trakcie tego urlopu nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że w okresie urlopu nauczyciel podjął pracę lub inną działalność zarobkową, odwołuje nauczyciela z urlopu i określa termin, w którym nauczyciel ma obowiązek wrócić do pracy.  Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 roku (patrz sygn. akt I PZP 1/13) złożenie przez nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia lub korzystanie z takiego urlopu nie stanowi przeszkody do rozwiązania z nim stosunku pracy, jeśli nauczyciel był wytypowany do zwolnienia na podstawie art.20 ustawy K. N.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela

Polecamy: Komplet Nowoczesnych Księgowych dla księgowych sfery budżetowej

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA