REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto w sobotę 2015

Arleta Siedlik
2015/ Fot. Fotolia
2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku dzień wolny za święto przypadające w sobotę zapewniają Święto Wojska Polskiego i Boże Narodzenie (drugi dzień). Pracodawca jest obowiązany udzielić dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, wykonującemu pracę w pełnym wymiarze godzin.

Zgodnie z regulacją art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde  święto przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar pracy o 8 godzin. W nadchodzącym roku czekają nas dwa takie dni.  Pierwszy 15 sierpnia i kolejny dopiero w  26 grudnia.   Pracownik wobec tego  otrzyma  dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.  Zasada ta dotyczy osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.  

REKLAMA

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Obowiązek po stronie pracodawcy do udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z racji tego, że jeden dzień wolny nie może kumulować w sobie wolnego z dwóch tytułów. W omawianym przypadku pierwszą podstawą jest dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego  tygodnia pracy .  Drugim tytułem  jest święto wymienione w art . 1  ustawy  o dniach wolnych od pracy. Wobec tego, żeby zachować  zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy,  pracodawca powinien udzielić innego dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym.

Zobacz również: Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.


W tej kwestii orzekał Trybunał Konstytucyjny dnia 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11, Dz. U z 2012 r., poz. 1110). TK dowiódł niezgodności ówczesnego art. 130  § 2 Kodeksu pracy z art. 32 ust . 1 Konstytucji RP. Wskazany przepis ustawy zasadniczej dotyczy zasady równości obywatela wobec prawa.  Poprzednia regulacja dawała możliwość różnicowania pracowników w zakresie  ich czasu pracy.
Nie występuje obowiązek po stronie pracodawcy do wyznaczenia dnia wolnego od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę pracownikowi, który pracuje mniej niż 5 dni w tygodniu.  Przy założeniu, że taki system pracy wynika albo z racji wymiaru zatrudnienia, albo nierównomiernego rozkładu czasu pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy wideoszkolenie: Zmiany w terminowych umowach o pracę

W przypadku pracowników wykonujących świadczenia pracy w systemie, w którym okres rozliczeniowy jest dłuższy niż jednomiesięczny, pracodawca nie ma obowiązku udzielić dnia wolnego w miesiącu kumulacji święta i dnia wolnego .

Ważna kwestią jest także opcja, kiedy sobota jest zwykłym dniem pracy (pracownik wtedy nie przychodzi do pracy  i dzień ten nie jest mu oddawany). Natomiast, zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy,  gdy na przykład poniedziałek jest dla konkretnego pracownika dniem wolnym od pracy, to jeśli święto wypadnie w ten dzień, wówczas wobec niego powstaje zobowiązanie pracodawcy do udzielenia dodatkowego dnia wolnego.
Sytuację odmienną mają także nauczyciele, do których zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela przepisy Kodeksu pracy stosuje się tylko w zakresie spraw, które wynikają ze stosunku pracy, a nie są uregulowane przepisami wskazanej ustawy. Ponadto wspomniana ustawa nie przewiduje okresów rozliczeniowych, dlatego wymóg przepracowania 5 dni w tygodniu musi dotyczyć wszystkich tygodni roku szkolnego. Z tego wynika, że ustalony pięciodniowy tydzień pracy może ulec skróceniu kiedy w dzień roboczy dla nauczyciela przypada święto.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA