reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Dzień wolny za święto w sobotę 2015

Dzień wolny za święto w sobotę 2015

W 2015 roku dzień wolny za święto przypadające w sobotę zapewniają Święto Wojska Polskiego i Boże Narodzenie (drugi dzień). Pracodawca jest obowiązany udzielić dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, wykonującemu pracę w pełnym wymiarze godzin.

Zgodnie z regulacją art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde  święto przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar pracy o 8 godzin. W nadchodzącym roku czekają nas dwa takie dni.  Pierwszy 15 sierpnia i kolejny dopiero w  26 grudnia.   Pracownik wobec tego  otrzyma  dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.  Zasada ta dotyczy osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.  

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Obowiązek po stronie pracodawcy do udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z racji tego, że jeden dzień wolny nie może kumulować w sobie wolnego z dwóch tytułów. W omawianym przypadku pierwszą podstawą jest dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego  tygodnia pracy .  Drugim tytułem  jest święto wymienione w art . 1  ustawy  o dniach wolnych od pracy. Wobec tego, żeby zachować  zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy,  pracodawca powinien udzielić innego dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym.

Zobacz również: Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.


W tej kwestii orzekał Trybunał Konstytucyjny dnia 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11, Dz. U z 2012 r., poz. 1110). TK dowiódł niezgodności ówczesnego art. 130  § 2 Kodeksu pracy z art. 32 ust . 1 Konstytucji RP. Wskazany przepis ustawy zasadniczej dotyczy zasady równości obywatela wobec prawa.  Poprzednia regulacja dawała możliwość różnicowania pracowników w zakresie  ich czasu pracy.
Nie występuje obowiązek po stronie pracodawcy do wyznaczenia dnia wolnego od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę pracownikowi, który pracuje mniej niż 5 dni w tygodniu.  Przy założeniu, że taki system pracy wynika albo z racji wymiaru zatrudnienia, albo nierównomiernego rozkładu czasu pracy. 

Polecamy wideoszkolenie: Zmiany w terminowych umowach o pracę

W przypadku pracowników wykonujących świadczenia pracy w systemie, w którym okres rozliczeniowy jest dłuższy niż jednomiesięczny, pracodawca nie ma obowiązku udzielić dnia wolnego w miesiącu kumulacji święta i dnia wolnego .

Ważna kwestią jest także opcja, kiedy sobota jest zwykłym dniem pracy (pracownik wtedy nie przychodzi do pracy  i dzień ten nie jest mu oddawany). Natomiast, zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy,  gdy na przykład poniedziałek jest dla konkretnego pracownika dniem wolnym od pracy, to jeśli święto wypadnie w ten dzień, wówczas wobec niego powstaje zobowiązanie pracodawcy do udzielenia dodatkowego dnia wolnego.
Sytuację odmienną mają także nauczyciele, do których zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela przepisy Kodeksu pracy stosuje się tylko w zakresie spraw, które wynikają ze stosunku pracy, a nie są uregulowane przepisami wskazanej ustawy. Ponadto wspomniana ustawa nie przewiduje okresów rozliczeniowych, dlatego wymóg przepracowania 5 dni w tygodniu musi dotyczyć wszystkich tygodni roku szkolnego. Z tego wynika, że ustalony pięciodniowy tydzień pracy może ulec skróceniu kiedy w dzień roboczy dla nauczyciela przypada święto.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama