REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto w sobotę 2015

Arleta Siedlik
2015/ Fot. Fotolia
2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku dzień wolny za święto przypadające w sobotę zapewniają Święto Wojska Polskiego i Boże Narodzenie (drugi dzień). Pracodawca jest obowiązany udzielić dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, wykonującemu pracę w pełnym wymiarze godzin.

Zgodnie z regulacją art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde  święto przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar pracy o 8 godzin. W nadchodzącym roku czekają nas dwa takie dni.  Pierwszy 15 sierpnia i kolejny dopiero w  26 grudnia.   Pracownik wobec tego  otrzyma  dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.  Zasada ta dotyczy osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.  

REKLAMA

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Obowiązek po stronie pracodawcy do udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z racji tego, że jeden dzień wolny nie może kumulować w sobie wolnego z dwóch tytułów. W omawianym przypadku pierwszą podstawą jest dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego  tygodnia pracy .  Drugim tytułem  jest święto wymienione w art . 1  ustawy  o dniach wolnych od pracy. Wobec tego, żeby zachować  zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy,  pracodawca powinien udzielić innego dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym.

Zobacz również: Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.


W tej kwestii orzekał Trybunał Konstytucyjny dnia 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11, Dz. U z 2012 r., poz. 1110). TK dowiódł niezgodności ówczesnego art. 130  § 2 Kodeksu pracy z art. 32 ust . 1 Konstytucji RP. Wskazany przepis ustawy zasadniczej dotyczy zasady równości obywatela wobec prawa.  Poprzednia regulacja dawała możliwość różnicowania pracowników w zakresie  ich czasu pracy.
Nie występuje obowiązek po stronie pracodawcy do wyznaczenia dnia wolnego od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę pracownikowi, który pracuje mniej niż 5 dni w tygodniu.  Przy założeniu, że taki system pracy wynika albo z racji wymiaru zatrudnienia, albo nierównomiernego rozkładu czasu pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy wideoszkolenie: Zmiany w terminowych umowach o pracę

W przypadku pracowników wykonujących świadczenia pracy w systemie, w którym okres rozliczeniowy jest dłuższy niż jednomiesięczny, pracodawca nie ma obowiązku udzielić dnia wolnego w miesiącu kumulacji święta i dnia wolnego .

Ważna kwestią jest także opcja, kiedy sobota jest zwykłym dniem pracy (pracownik wtedy nie przychodzi do pracy  i dzień ten nie jest mu oddawany). Natomiast, zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy,  gdy na przykład poniedziałek jest dla konkretnego pracownika dniem wolnym od pracy, to jeśli święto wypadnie w ten dzień, wówczas wobec niego powstaje zobowiązanie pracodawcy do udzielenia dodatkowego dnia wolnego.
Sytuację odmienną mają także nauczyciele, do których zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela przepisy Kodeksu pracy stosuje się tylko w zakresie spraw, które wynikają ze stosunku pracy, a nie są uregulowane przepisami wskazanej ustawy. Ponadto wspomniana ustawa nie przewiduje okresów rozliczeniowych, dlatego wymóg przepracowania 5 dni w tygodniu musi dotyczyć wszystkich tygodni roku szkolnego. Z tego wynika, że ustalony pięciodniowy tydzień pracy może ulec skróceniu kiedy w dzień roboczy dla nauczyciela przypada święto.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA