REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca./ fot. Fotolia
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierownicy urzędów rzadko biorą urlopy wypoczynkowe, a ekwiwalenty za niewykorzystany urlop są ogromne. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrolę w trybunale. Czy samorządy też czeka kontrola PIP w najbliższym czasie?

Niemal każdy szef urzędu ma zaległy urlop, za który otrzymuje ekwiwalent po odejściu ze stanowiska

REKLAMA

Ustępującemu prezesowi Trybunału Konstytucyjnego wypłacono na koniec jego kadencji około 150 tys. zł ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. To na nowo wywołało dyskusję o konieczności zmiany przepisów w tym zakresie. Bo problem wypłacenia ekwiwalentów dotyczy również innych szczebli administracji centralnej rządowej i samorządowej. Dla przykładu poprzedni minister edukacji narodowej dostał z tego tytułu 8,4 tys. zł, pozostali członkowie kierownictwa MEN w sumie ponad 69 tys. zł.

– Poprzedniemu wojewodzie wypłacono ekwiwalent za 55 dni niewykorzystanego urlopu. To ponad 30 tys. zł. Zastępca za 18 dni otrzymał ponad 9,2 tys. zł – informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. Również poprzedni wojewoda dolnośląski za niewykorzystany wypoczynek otrzymał ponad 18 tys. zł ekwiwalentu, a jego zastępca ponad 10 tys. zł.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Konkretne propozycje

Zdaniem ekspertów problem z urlopami można byłoby rozwiązać przy okazji zmiany przepisów dotyczących pragmatyk urzędniczych i najważniejszych osób w państwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Skoro w kancelarii premiera trwa przegląd przepisów dotyczących zatrudniania i wynagradzania urzędników, to przy tej okazji można się zastanowić nad wprowadzeniem mechanizmu, który zmuszałby kierowników do korzystania na bieżąco z urlopu wypoczynkowego – mówi prof. Bogumił Szmulik, radca prawny, ekspert od administracji publicznej.

Według niego brak kontroli nad szefami ważnych instytucji publicznych sprawia, że nawet jeśli przebywają poza pracą, to nikt im nie może nakazać, aby wypełnili wniosek urlopowy.

Propozycje zmian w przepisach dotyczących pracowników samorządowych, w tym kwestie związane z udzielaniem urlopów przez radę gminy, opracował Uniwersytet Jagielloński pod przewodnictwem dr. Stefana Płażka. Projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie trafił już do prezydenta i kancelarii premiera.

Eksperci podkreślają, że wypłacanie ekwiwalentu za formalnie niewykorzystany urlop jest kłopotliwe zwłaszcza dla małych gmin z niewielkimi budżetami.

REKLAMA

– Problemem jest to, że wniosek urlopowy podpisuje szefowi urzędu jego zastępca lub sekretarz w gminie lub dyrektor generalny. Wszystkie te osoby są jego podwładnymi. Dlatego te kompetencje trzeba z nich zdjąć i przekazać innym, wyższym organom. W przypadku gminy o udzieleniu urlopu powinna decydować rada, a komisja rewizyjna powinna co roku sprawdzać czas pracy i liczbę wykorzystanych urlopów przez włodarzy i ich zastępców – dowodzi dr Stefan Płażek.

– Wobec ministrów i wojewodów, a także innych szefów rządowych urzędów, premier powinien upoważnić np. szefa służby cywilnej, aby ten co roku wymagał od nich wykorzystywanie zaległych urlopów – dodaje.

Pojawiają się też pomysły, aby niewykorzystanym urlopom, zwłaszcza w samorządach, w których mamy półmetek kadencji, przyjrzała się Państwowa Inspekcja Pracy.

– Skoro taką kontrolę PIP przeprowadza obecnie w trybunale, to powinna sprawdzić też samorządowych włodarzy, którzy gromadzą urlop i niejednokrotnie udają pracoholików – mówi dr Stefan Płażek.

Inni są jednak sceptyczni wobec tego pomysłu.

– Przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że po kontroli PIP za niewykorzystany urlop wójta może być co najwyżej ukarany grzywną jego podwładny sekretarz, który i tak niewiele ma do powiedzenia – przekonuje prof. Bogumił Szmulik.

Zwykła rozmowa

Część prawników ma jednak wątpliwości, czy za pomocą prawnych nakazów powinno się zmuszać szefów urzędów do wykorzystywania zaległego urlopu.

– Od szefów urzędu jest oczekiwanie, że będą pracować intensywnie. W interesie państwa nie jest to, by nie było ich w pracy przez miesiąc w roku. Można jednak wprowadzić element informacyjny. Na przykład po zakończeniu roku szef urzędu informuje osobę, która go powołała, np. premiera, a w przypadku prezesa TK – prezydenta, o liczbie wykorzystanych i pozostałych dniach urlopu. A osoba, która go powołała, mogłaby na zasadzie miękkiej rozmowy zasugerować np. tygodniowy odpoczynek – mówi Dawid Zdebiak, radca prawny, partner w kancelarii Gujski Zdebiak.

– Jednak nie stosowałbym nakazu i nie mówiłbym o szkodzie, jeśli szef urzędu nie był na urlopie i pracował. Co innego, jeśli można mu udowodnić niewypełnienie wniosku i jednoczesne nieprzychodzenie do pracy – dodaje. ⒸⓅ

infoRgrafika

Ekwiwalenty i zaległe urlopy samorządowców

Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA