reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca

Kierownicy urzędów rzadko biorą urlopy wypoczynkowe, a ekwiwalenty za niewykorzystany urlop są ogromne. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrolę w trybunale. Czy samorządy też czeka kontrola PIP w najbliższym czasie?

Niemal każdy szef urzędu ma zaległy urlop, za który otrzymuje ekwiwalent po odejściu ze stanowiska

Ustępującemu prezesowi Trybunału Konstytucyjnego wypłacono na koniec jego kadencji około 150 tys. zł ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. To na nowo wywołało dyskusję o konieczności zmiany przepisów w tym zakresie. Bo problem wypłacenia ekwiwalentów dotyczy również innych szczebli administracji centralnej rządowej i samorządowej. Dla przykładu poprzedni minister edukacji narodowej dostał z tego tytułu 8,4 tys. zł, pozostali członkowie kierownictwa MEN w sumie ponad 69 tys. zł.

– Poprzedniemu wojewodzie wypłacono ekwiwalent za 55 dni niewykorzystanego urlopu. To ponad 30 tys. zł. Zastępca za 18 dni otrzymał ponad 9,2 tys. zł – informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. Również poprzedni wojewoda dolnośląski za niewykorzystany wypoczynek otrzymał ponad 18 tys. zł ekwiwalentu, a jego zastępca ponad 10 tys. zł.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Konkretne propozycje

Zdaniem ekspertów problem z urlopami można byłoby rozwiązać przy okazji zmiany przepisów dotyczących pragmatyk urzędniczych i najważniejszych osób w państwie.

– Skoro w kancelarii premiera trwa przegląd przepisów dotyczących zatrudniania i wynagradzania urzędników, to przy tej okazji można się zastanowić nad wprowadzeniem mechanizmu, który zmuszałby kierowników do korzystania na bieżąco z urlopu wypoczynkowego – mówi prof. Bogumił Szmulik, radca prawny, ekspert od administracji publicznej.

Według niego brak kontroli nad szefami ważnych instytucji publicznych sprawia, że nawet jeśli przebywają poza pracą, to nikt im nie może nakazać, aby wypełnili wniosek urlopowy.

Propozycje zmian w przepisach dotyczących pracowników samorządowych, w tym kwestie związane z udzielaniem urlopów przez radę gminy, opracował Uniwersytet Jagielloński pod przewodnictwem dr. Stefana Płażka. Projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie trafił już do prezydenta i kancelarii premiera.

Eksperci podkreślają, że wypłacanie ekwiwalentu za formalnie niewykorzystany urlop jest kłopotliwe zwłaszcza dla małych gmin z niewielkimi budżetami.

– Problemem jest to, że wniosek urlopowy podpisuje szefowi urzędu jego zastępca lub sekretarz w gminie lub dyrektor generalny. Wszystkie te osoby są jego podwładnymi. Dlatego te kompetencje trzeba z nich zdjąć i przekazać innym, wyższym organom. W przypadku gminy o udzieleniu urlopu powinna decydować rada, a komisja rewizyjna powinna co roku sprawdzać czas pracy i liczbę wykorzystanych urlopów przez włodarzy i ich zastępców – dowodzi dr Stefan Płażek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.02.2017

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zdjęcia

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca./ fot. Fotolia
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca./ fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama