REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r. / fot. Fotolia
Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia wzrosną uposażenia żołnierzy zawodowych. W wersji optymistycznej mogą liczyć nawet na 500 zł podwyżki, pesymistycznej – 380 zł. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, pod koniec czerwca obiecał, że od 2019 r. żołnierze zawodowi będą mogli liczyć na podwyżki. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów. Z naszych informacji wynika, że o wzroście uposażeń dowiedzą się tuż przed Świętem Wojska Polskiego RP (15 sierpnia) lub bezpośrednio w tym dniu od prezydenta Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Ustalanie mnożnika

REKLAMA

Według naszych informatorów stosowny wniosek ministra obrony narodowej o podwyżki wraz z projektem rozporządzenia trafił już do Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) i czeka na podpis prezydenta. Potem wymagana będzie jeszcze kontrasygnata premiera, ale to tylko formalność.

Tymczasem z informacji, do których dotarł DGP, wynika, że wskaźnik kwoty bazowej (obecnie 1523 zł) od 1 stycznia 2019 r. może w wersji optymistycznej zostać podwyższony z 3,20 do nawet 3,50. W praktyce oznaczałoby to, że w tym wariancie średnia płaca żołnierzy wzrosłaby z 4873 zł do 5330 zł, czyli o 457 zł. Nieoficjalnie mówi się też o wersji mniej optymistycznej, czyli wzroście wskaźnika do 3,45 wielokrotności kwoty bazowej. Wtedy średnie uposażenie wojskowego mogłoby wzrosnąć do 5254 zł, czyli o 381 zł.

– Jako przedstawiciele żołnierzy wnioskowaliśmy do szefa MON o wzrost wskaźnika do 3,50. Obecnie jesteśmy na szarym końcu w służbach pod względem zarobków – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Proponowane podwyżki są utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Na szczęście w budżecie są zarezerwowane środki na wzrost uposażeń, i to nawet w takiej wielkości, o którą wnioskujemy. Jeśli mamy zwiększać liczebność armii, to musimy zadbać o godne uposażenia, bo obecnie szeregowy może liczyć zaledwie na 3,2 tys. zł brutto – dodaje.

Na szarym końcu

Jeśli od przyszłego roku żołnierze nie otrzymaliby wyższych uposażeń, to nawet w służbie więziennej zarabiałoby się więcej. Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie uposażenia zasadniczego jej funkcjonariuszy. Zakłada on podwyższenie mnożnika z 3,19 do 3,28 wielokrotności kwoty bazowej, z wyrównaniem od maja.

Wojskowi nieoficjalnie przyznają, że jeśli dojdzie do przyszłorocznych podwyżek, zawdzięczać je będą nowemu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. Bo współpraca pomiędzy poprzednim szefem MON Antonim Macierewiczem a BBN nie układała się zbyt dobrze. Dlatego w 2018 r. zablokowane zostały nie tylko podwyżki, lecz także awanse generalskie.

Zobacz: Wynagrodzenia

– Wojsko dostanie podwyżki, bo minister Błaszczak nie rzuca słów na wiatr. Armia jest zadowolona z tego, że wreszcie nasz rząd docenił ich trud – mówi Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Według niego podwyżki będą znaczące, bo obecnej władzy zależy na silnej armii.

Zwiększenie mnożnika nie kończy całej procedury. Do konsultacji musi jeszcze trafić projekt rozporządzenia MON w sprawie stawek uposażeń żołnierzy zawodowych. Tam szef MON zdecyduje o tym, czy na takie same podwyżki będą mogli liczyć wszyscy mundurowi – począwszy od szeregowych, a skończywszy na generałach. Wśród wojskowych pojawiają się głosy, że warto odejść od równego dzielenia pieniędzy.

– Po wzroście mnożnika podwyżki uposażeń dla poszczególnych stopni wojskowych nie powinny być dzielone po równo, czyli np. każdy po 380 zł. Ci na najniższych stopniach powinni otrzymać znacznie więcej – przekonuje gen. Roman Polko, były dowódca GROM.

Podobnego zdania jest gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister MON. – Wzrost uposażeń wynoszący 380 zł jest dużym wsparciem, a jeśli się okaże, że będzie to ok. 500 zł, to już będziemy mieli do czynienia z prawdziwym rekordem. Ważne, aby te pieniądze zostały sprawiedliwie podzielone – apeluje Skrzypczak.

W tym roku na wyższe zarobki mogą również liczyć pracownicy cywilni wojska. W maju 2018 r. na ten cel MON przeznaczyło 114,5 mln zł z wyrównaniem od stycznia.

– Te pieniądze to nie były podwyżki, ale regulacje płacowe dla tych najmniej zarabiających. Od dwóch lat jest znacznie lepiej, bo osoba, która przychodzi do pracy, nie zaczyna już od pensji minimalnej – mówi Roman Richert, zastępca przewodniczącego NSZZ Pracowników Wojska. Wciąż jednak nie jest idealnie.

– W całym resorcie średnia płaca wynosi 3,7 tys. zł brutto, a w jednostkach wojskowych jest o 700 zł niższa – dodaje.

Pracownicy cywilni wojska zapowiadają, że w kolejnym roku również będą walczyć o podwyżki.

Jak politycy dbają o armię

Premier Donald Tusk obiecał żołnierzom w lipcu 2012 r. podwyżki o 300 zł, po dwóch latach miał być wzrost o taką samą kwotę. Skończyło się na jednym wzroście uposażeń. Prezydent Bronisław Komorowski w sierpniu 2015 r. zdecydował się na podwyższenie wskaźnika, który doprowadził do podwyżek o 198 zł. W listopadzie, tuż po objęciu stanowiska Antoni Macierewicz wstrzymał publikację rozporządzenia płacowego podpisanego przez jego poprzednika, aby wprowadzić korzystniejsze rozwiązania. W efekcie pensje wojskowych od starszego chorążego sztabowego do generała wzrosły o 210 zł, a od szeregowego do starszego chorążego od 100 zł do 200 zł. Dodatkowo MON zdecydowało, że wypłacany od 2012 r. dodatek stażowy w wysokości 300 zł zostanie włączony do uposażenia zasadniczego. Dzięki temu wzrosły gratyfikacje za urlop wypoczynkowy, ryczałt z tytułu przeniesienia, a także stawki związane z rekonwersją, czyli środkami na przekwalifikowanie osób odchodzących z armii. Ostatni wzrost uposażeń – o 380 zł – miał miejsce w 2017 r.

Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA