REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r. / fot. Fotolia
Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia wzrosną uposażenia żołnierzy zawodowych. W wersji optymistycznej mogą liczyć nawet na 500 zł podwyżki, pesymistycznej – 380 zł. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, pod koniec czerwca obiecał, że od 2019 r. żołnierze zawodowi będą mogli liczyć na podwyżki. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów. Z naszych informacji wynika, że o wzroście uposażeń dowiedzą się tuż przed Świętem Wojska Polskiego RP (15 sierpnia) lub bezpośrednio w tym dniu od prezydenta Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Ustalanie mnożnika

REKLAMA

Według naszych informatorów stosowny wniosek ministra obrony narodowej o podwyżki wraz z projektem rozporządzenia trafił już do Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) i czeka na podpis prezydenta. Potem wymagana będzie jeszcze kontrasygnata premiera, ale to tylko formalność.

Tymczasem z informacji, do których dotarł DGP, wynika, że wskaźnik kwoty bazowej (obecnie 1523 zł) od 1 stycznia 2019 r. może w wersji optymistycznej zostać podwyższony z 3,20 do nawet 3,50. W praktyce oznaczałoby to, że w tym wariancie średnia płaca żołnierzy wzrosłaby z 4873 zł do 5330 zł, czyli o 457 zł. Nieoficjalnie mówi się też o wersji mniej optymistycznej, czyli wzroście wskaźnika do 3,45 wielokrotności kwoty bazowej. Wtedy średnie uposażenie wojskowego mogłoby wzrosnąć do 5254 zł, czyli o 381 zł.

– Jako przedstawiciele żołnierzy wnioskowaliśmy do szefa MON o wzrost wskaźnika do 3,50. Obecnie jesteśmy na szarym końcu w służbach pod względem zarobków – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Proponowane podwyżki są utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Na szczęście w budżecie są zarezerwowane środki na wzrost uposażeń, i to nawet w takiej wielkości, o którą wnioskujemy. Jeśli mamy zwiększać liczebność armii, to musimy zadbać o godne uposażenia, bo obecnie szeregowy może liczyć zaledwie na 3,2 tys. zł brutto – dodaje.

Na szarym końcu

Jeśli od przyszłego roku żołnierze nie otrzymaliby wyższych uposażeń, to nawet w służbie więziennej zarabiałoby się więcej. Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie uposażenia zasadniczego jej funkcjonariuszy. Zakłada on podwyższenie mnożnika z 3,19 do 3,28 wielokrotności kwoty bazowej, z wyrównaniem od maja.

Wojskowi nieoficjalnie przyznają, że jeśli dojdzie do przyszłorocznych podwyżek, zawdzięczać je będą nowemu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. Bo współpraca pomiędzy poprzednim szefem MON Antonim Macierewiczem a BBN nie układała się zbyt dobrze. Dlatego w 2018 r. zablokowane zostały nie tylko podwyżki, lecz także awanse generalskie.

Zobacz: Wynagrodzenia

– Wojsko dostanie podwyżki, bo minister Błaszczak nie rzuca słów na wiatr. Armia jest zadowolona z tego, że wreszcie nasz rząd docenił ich trud – mówi Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Według niego podwyżki będą znaczące, bo obecnej władzy zależy na silnej armii.

Zwiększenie mnożnika nie kończy całej procedury. Do konsultacji musi jeszcze trafić projekt rozporządzenia MON w sprawie stawek uposażeń żołnierzy zawodowych. Tam szef MON zdecyduje o tym, czy na takie same podwyżki będą mogli liczyć wszyscy mundurowi – począwszy od szeregowych, a skończywszy na generałach. Wśród wojskowych pojawiają się głosy, że warto odejść od równego dzielenia pieniędzy.

– Po wzroście mnożnika podwyżki uposażeń dla poszczególnych stopni wojskowych nie powinny być dzielone po równo, czyli np. każdy po 380 zł. Ci na najniższych stopniach powinni otrzymać znacznie więcej – przekonuje gen. Roman Polko, były dowódca GROM.

Podobnego zdania jest gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister MON. – Wzrost uposażeń wynoszący 380 zł jest dużym wsparciem, a jeśli się okaże, że będzie to ok. 500 zł, to już będziemy mieli do czynienia z prawdziwym rekordem. Ważne, aby te pieniądze zostały sprawiedliwie podzielone – apeluje Skrzypczak.

W tym roku na wyższe zarobki mogą również liczyć pracownicy cywilni wojska. W maju 2018 r. na ten cel MON przeznaczyło 114,5 mln zł z wyrównaniem od stycznia.

– Te pieniądze to nie były podwyżki, ale regulacje płacowe dla tych najmniej zarabiających. Od dwóch lat jest znacznie lepiej, bo osoba, która przychodzi do pracy, nie zaczyna już od pensji minimalnej – mówi Roman Richert, zastępca przewodniczącego NSZZ Pracowników Wojska. Wciąż jednak nie jest idealnie.

– W całym resorcie średnia płaca wynosi 3,7 tys. zł brutto, a w jednostkach wojskowych jest o 700 zł niższa – dodaje.

Pracownicy cywilni wojska zapowiadają, że w kolejnym roku również będą walczyć o podwyżki.

Jak politycy dbają o armię

Premier Donald Tusk obiecał żołnierzom w lipcu 2012 r. podwyżki o 300 zł, po dwóch latach miał być wzrost o taką samą kwotę. Skończyło się na jednym wzroście uposażeń. Prezydent Bronisław Komorowski w sierpniu 2015 r. zdecydował się na podwyższenie wskaźnika, który doprowadził do podwyżek o 198 zł. W listopadzie, tuż po objęciu stanowiska Antoni Macierewicz wstrzymał publikację rozporządzenia płacowego podpisanego przez jego poprzednika, aby wprowadzić korzystniejsze rozwiązania. W efekcie pensje wojskowych od starszego chorążego sztabowego do generała wzrosły o 210 zł, a od szeregowego do starszego chorążego od 100 zł do 200 zł. Dodatkowo MON zdecydowało, że wypłacany od 2012 r. dodatek stażowy w wysokości 300 zł zostanie włączony do uposażenia zasadniczego. Dzięki temu wzrosły gratyfikacje za urlop wypoczynkowy, ryczałt z tytułu przeniesienia, a także stawki związane z rekonwersją, czyli środkami na przekwalifikowanie osób odchodzących z armii. Ostatni wzrost uposażeń – o 380 zł – miał miejsce w 2017 r.

Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA