Kategorie

Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r. / fot. Fotolia
Od stycznia wzrosną uposażenia żołnierzy zawodowych. W wersji optymistycznej mogą liczyć nawet na 500 zł podwyżki, pesymistycznej – 380 zł. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, pod koniec czerwca obiecał, że od 2019 r. żołnierze zawodowi będą mogli liczyć na podwyżki. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów. Z naszych informacji wynika, że o wzroście uposażeń dowiedzą się tuż przed Świętem Wojska Polskiego RP (15 sierpnia) lub bezpośrednio w tym dniu od prezydenta Andrzeja Dudy.

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Ustalanie mnożnika

Reklama

Według naszych informatorów stosowny wniosek ministra obrony narodowej o podwyżki wraz z projektem rozporządzenia trafił już do Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) i czeka na podpis prezydenta. Potem wymagana będzie jeszcze kontrasygnata premiera, ale to tylko formalność.

Tymczasem z informacji, do których dotarł DGP, wynika, że wskaźnik kwoty bazowej (obecnie 1523 zł) od 1 stycznia 2019 r. może w wersji optymistycznej zostać podwyższony z 3,20 do nawet 3,50. W praktyce oznaczałoby to, że w tym wariancie średnia płaca żołnierzy wzrosłaby z 4873 zł do 5330 zł, czyli o 457 zł. Nieoficjalnie mówi się też o wersji mniej optymistycznej, czyli wzroście wskaźnika do 3,45 wielokrotności kwoty bazowej. Wtedy średnie uposażenie wojskowego mogłoby wzrosnąć do 5254 zł, czyli o 381 zł.

– Jako przedstawiciele żołnierzy wnioskowaliśmy do szefa MON o wzrost wskaźnika do 3,50. Obecnie jesteśmy na szarym końcu w służbach pod względem zarobków – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

– Proponowane podwyżki są utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Na szczęście w budżecie są zarezerwowane środki na wzrost uposażeń, i to nawet w takiej wielkości, o którą wnioskujemy. Jeśli mamy zwiększać liczebność armii, to musimy zadbać o godne uposażenia, bo obecnie szeregowy może liczyć zaledwie na 3,2 tys. zł brutto – dodaje.

Na szarym końcu

Reklama

Jeśli od przyszłego roku żołnierze nie otrzymaliby wyższych uposażeń, to nawet w służbie więziennej zarabiałoby się więcej. Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie uposażenia zasadniczego jej funkcjonariuszy. Zakłada on podwyższenie mnożnika z 3,19 do 3,28 wielokrotności kwoty bazowej, z wyrównaniem od maja.

Wojskowi nieoficjalnie przyznają, że jeśli dojdzie do przyszłorocznych podwyżek, zawdzięczać je będą nowemu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. Bo współpraca pomiędzy poprzednim szefem MON Antonim Macierewiczem a BBN nie układała się zbyt dobrze. Dlatego w 2018 r. zablokowane zostały nie tylko podwyżki, lecz także awanse generalskie.

Zobacz: Wynagrodzenia

– Wojsko dostanie podwyżki, bo minister Błaszczak nie rzuca słów na wiatr. Armia jest zadowolona z tego, że wreszcie nasz rząd docenił ich trud – mówi Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Według niego podwyżki będą znaczące, bo obecnej władzy zależy na silnej armii.

Zwiększenie mnożnika nie kończy całej procedury. Do konsultacji musi jeszcze trafić projekt rozporządzenia MON w sprawie stawek uposażeń żołnierzy zawodowych. Tam szef MON zdecyduje o tym, czy na takie same podwyżki będą mogli liczyć wszyscy mundurowi – począwszy od szeregowych, a skończywszy na generałach. Wśród wojskowych pojawiają się głosy, że warto odejść od równego dzielenia pieniędzy.

– Po wzroście mnożnika podwyżki uposażeń dla poszczególnych stopni wojskowych nie powinny być dzielone po równo, czyli np. każdy po 380 zł. Ci na najniższych stopniach powinni otrzymać znacznie więcej – przekonuje gen. Roman Polko, były dowódca GROM.

Podobnego zdania jest gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister MON. – Wzrost uposażeń wynoszący 380 zł jest dużym wsparciem, a jeśli się okaże, że będzie to ok. 500 zł, to już będziemy mieli do czynienia z prawdziwym rekordem. Ważne, aby te pieniądze zostały sprawiedliwie podzielone – apeluje Skrzypczak.

W tym roku na wyższe zarobki mogą również liczyć pracownicy cywilni wojska. W maju 2018 r. na ten cel MON przeznaczyło 114,5 mln zł z wyrównaniem od stycznia.

– Te pieniądze to nie były podwyżki, ale regulacje płacowe dla tych najmniej zarabiających. Od dwóch lat jest znacznie lepiej, bo osoba, która przychodzi do pracy, nie zaczyna już od pensji minimalnej – mówi Roman Richert, zastępca przewodniczącego NSZZ Pracowników Wojska. Wciąż jednak nie jest idealnie.

– W całym resorcie średnia płaca wynosi 3,7 tys. zł brutto, a w jednostkach wojskowych jest o 700 zł niższa – dodaje.

Pracownicy cywilni wojska zapowiadają, że w kolejnym roku również będą walczyć o podwyżki.

Jak politycy dbają o armię

Premier Donald Tusk obiecał żołnierzom w lipcu 2012 r. podwyżki o 300 zł, po dwóch latach miał być wzrost o taką samą kwotę. Skończyło się na jednym wzroście uposażeń. Prezydent Bronisław Komorowski w sierpniu 2015 r. zdecydował się na podwyższenie wskaźnika, który doprowadził do podwyżek o 198 zł. W listopadzie, tuż po objęciu stanowiska Antoni Macierewicz wstrzymał publikację rozporządzenia płacowego podpisanego przez jego poprzednika, aby wprowadzić korzystniejsze rozwiązania. W efekcie pensje wojskowych od starszego chorążego sztabowego do generała wzrosły o 210 zł, a od szeregowego do starszego chorążego od 100 zł do 200 zł. Dodatkowo MON zdecydowało, że wypłacany od 2012 r. dodatek stażowy w wysokości 300 zł zostanie włączony do uposażenia zasadniczego. Dzięki temu wzrosły gratyfikacje za urlop wypoczynkowy, ryczałt z tytułu przeniesienia, a także stawki związane z rekonwersją, czyli środkami na przekwalifikowanie osób odchodzących z armii. Ostatni wzrost uposażeń – o 380 zł – miał miejsce w 2017 r.

Artur Radwan

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  NFZ przyjmuje wnioski od aptek, które chcą przystąpić do programu szczepień

  Apteki - szczepienia na COVID-19. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jak zgłosić aptekę do Narodowego Programu Szczepień? Na jakich zasadach szczepienia przeprowadzają farmaceuci?

  Powrót do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) 2022

  Stabilizująca reguła wydatkowa. Rząd przyjął projekt, który zakłada, że klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na rok 2022 r. - poinformował resort finansów.

  Zasady ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze

  Czy rada gminy może w uchwale w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi) oraz w sprawie szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również w sprawie trybu ich pobierania, postanowić, że „koszt jednej godziny świadczonych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych określa kierownik właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej”?

  Jakie dane są niezbędne do przyznania dodatku energetycznego?

  Rada gminy ma podjąć uchwałę w sprawie dodatku energetycznego. Jej integralną część stanowi załącznik - wzór wniosku o przyznanie tego dodatku. W związku z tym powstała wątpliwość o zakres danych, których można żądać w takim wniosku. Czy dopuszczalne jest żądanie danych dotyczących domowników osoby występującej z wnioskiem o przyznanie dodatku energetycznego (imię nazwisko, stopień pokrewieństwa oraz data urodzenia)?

  Zwolnienia dla przedsiębiorców w podatku od nieruchomości

  Rada gminy postanowiła podjąć uchwałę ustanawiającą zwolnienia w podatku od nieruchomości, w ramach pomocy de minimis, dla przedsiębiorców. Czy w takiej uchwale - jako warunek uzyskania zwolnienia - można zapisać brak zaległości w podatkach i opłatach lokalnych stanowiących dochód budżetu gminy?

  Strajk pielęgniarek: czy będą podwyżki?

  Strajk pielęgniarek: zarobki pielęgniarek. W poniedziałek rozpoczęły się strajki ostrzegawcze pielęgniarek w szpitalach na terenie całej Polski. W pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych wzięło udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły etap sporu zbiorowego. Czy będą podwyżki dla pielęgniarek?

  Zwrot kosztu mediów dokonany przez OKE a VAT

  W związku z organizowanym na terenie szkoły egzaminem ósmoklasisty szkoła refakturuje na okręgową komisją egzaminacyjną m.in. koszty mediów za czas funkcjonowania na jej terenie komisji egzaminacyjnej. Jaką stawkę VAT należy zastosować w takim przypadku?

  Termin wypłaty odprawy emerytalnej pracownikowi samorządowemu

  Czy odprawę emerytalną należy wypłacić w ostatnim dniu zatrudnienia, mimo że nie ma jeszcze decyzji ZUS o przyznaniu, czy należy poczekać do otrzymania decyzji?

  Nieodpłatne przekazanie majątku ruchomego do spółdzielni socjalnej

  Czy jednostka budżetowa podległa powiatowi może dokonać nieodpłatnego przekazania lub darowizny majątku ruchomego spółdzielni socjalnej?

  Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

  Audyt wewnętrzny - na czym polega i jakie są korzyści płynące z audytu? Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym.

  Rada nie musi upoważniać wójta do spłaty gminnych zobowiązań

  Czy rada gminy może w uchwale nowelizującej budżet gminy na 2021 rok upoważnić wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do spłat zobowiązań gminy oraz do zabezpieczania zawieranych umów o dofinansowanie realizowanych programów i projektów w „innej formie wymaganej przez dysponenta środków”?

  Opłata za odbiór śmieci z nieruchomości letniskowej

  Czy rada gminy może wprowadzić w trakcie trwania roku podatkowego ryczałtowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe?

  Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia 2021

  Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia - Ministerstwo Zdrowia skierowało do prac rządu projekt nowelizujący przepisy.

  Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli 2021

  Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli - czym jest i ile wynosi w 2021 roku? 13 maja 2021 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

  Opodatkowanie dodatków i nagród spisowych wypłacanych pracownikom urzędów

  W związku z przeprowadzanym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. niektórzy pracownicy urzędu gminy zostali oddelegowani do prac spisowych. Czy wypłacone im dodatki i nagrody spisowe należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy?

  COVID-19 a prawo do odliczenia VAT z tytułu termomodernizacji DPS

  Dom pomocy społecznej przeprowadza termomodernizację budynku. Czy w sytuacji pandemii, w związku z przeprowadzaną termomodernizacją, można dokonać częściowego odliczenia VAT, czy należy uznać, że DPS nie prowadzi działalności opodatkowanej?

  Klasyfikacja budżetowa wydatków na wniesienie dopłaty do kapitału zapasowego do spółki

  Jaki paragraf wydatkowy zastosować do wydatku z tytułu „wniesienia dopłaty do kapitału zapasowego spółki gminy”. Czy prawidłowy będzie § 415 „Opłaty na rzecz budżetu państwa” czy § 601 „Wydatki na zakup i objęcie akcji i udziałów”?

  Wydatek na transport osób niepełnosprawnych do punktu szczepień

  Jak księgować po stronie ośrodka pomocy społecznej wydatki na transport osób niepełnosprawnych do punktu szczepień finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

  Czy blaszaki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości

  Czy gmina może naliczać podatek od nieruchomości od tzw. blaszaków, które służą jako składziki na narzędzia, czy jako pomieszczenia do przechowywania różnych rzeczy, np. rowerów, kosiarek itp. Zgodnie z prawem budowlanym, nie są to ani budynki, ani obiekty budowlane.

  Klasyfikacja budżetowa wydatku za badania na przeciwciała COVID-19

  W jakim paragrafie należy zaksięgować fakturę za badania na przeciwciała (COVID-19) - w § 428 czy § 430? Nie są to badania okresowe w ramach medycyny pracy, tylko badanie krwi zlecone przez szkołę swoim pracownikom.

  Paragon jako faktura uproszczona w 2021 r.

  Paragon jako faktura uproszczona w 2021 r. Czy do paragonu z NIP nabywcy można wystawić fakturę? Od kiedy paragony z NIP wykazywać w nowym JPK_VAT?

  Czy konto 840 jest właściwe do rozliczania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności

  Czy jednostka - urząd gminy - powinna prowadzić konto 840 do księgowania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności na 20 lat?

  Brak ogłoszenia o wyniku postępowania a odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

  Nowa ustawa - Prawo zamówień publicznych wprowadziła nowe rodzaje ogłoszeń m.in. w trybach zamówień poniżej progów unijnych, w tym ogłoszenie o wyniku postępowania i ogłoszenie o wykonaniu umowy. Czy podobnie jak innego rodzaju ogłoszenia będą one podlegać dyscyplinie finansów publicznych, np. przy niezamieszczeniu albo nieterminowym zamieszczeniu w Biuletynie Zamówień Publicznych?

  Nagroda jubileuszowa po przedstawieniu przez pracownika dodatkowych dokumentów

  Czy po dostarczeniu przez pracownika samorządowego dodatkowych dokumentów należy mu wypłacić nagrodę jubileuszową wyższego stopnia? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy należy ją oskładkować?

  Powierzenie prowadzenia określonych spraw gminy

  Czy z przepisu art. 33 ust. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wynika możliwość powierzenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) prowadzenia określonych spraw gminy w jego imieniu sekretarzowi tej gminy. W szczególności czy na podstawie tego przepisu wójt może upoważnić sekretarza gminy do podejmowania zarządzeń zmieniających budżet?