REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego trzynastkę uzupełnia do kwoty jaką pracownica otrzymałaby, gdyby przepracowała cały rok?

Czy gmina w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego trzynastkę uzupełnia do kwoty jaką pracownica otrzymałaby, gdyby przepracowała cały rok?
Czy gmina w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego trzynastkę uzupełnia do kwoty jaką pracownica otrzymałaby, gdyby przepracowała cały rok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PYTANIE o trzynastkę i zasiłek chorobowy

Pracownica gminy w kwietniu 2021 r. wróciła z urlopu wychowawczego po urlopie macierzyńskim. W styczniu 2021 r. otrzymała dodatkowe wynagrodzenie roczne za część 2020 r. w kwocie 800 zł brutto (urlop wypoczynkowy). W listopadzie 2021 r. zachorowała. Podstawę ustalamy od grudnia 2020 r. do listopada 2021 r. czyli tak naprawdę od kwietnia 2021 r. bo wcześniej przebywała na urlopie wychowawczym. Czy w podstawie wymiaru zasiłków należy uwzględnić całą wypłaconą 13tkę, czy też proporcjonalnie 800 zł/12 x 9 miesięcy, czy też może należało ją uzupełnić tak jakby pracownica pracowała cały 2020 r.?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ

Wypłaconą trzynastkę należy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku (lub wynagrodzenia chorobowego) uzupełnić do kwoty jaką pracownica by otrzymała, gdyby przepracowała cały rok.

UZASADNIENIE

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesięczne, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłku, a które są zmniejszane proporcjonalnie w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu na zasadach ogólnych wskazanych w „ustawie zasiłkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzynastka a zasiłek chorobowy - trzynastka jako składnik zmienny lub stały

Trzynastka może zostać uzupełniona jako składnik zmienny (kwotę wypłacona należy podzielić przez liczbę dni przepracowanych a następnie wynik przemnożyć przez liczbę dni, które pracownica by przepracowała przez cały rok) lub stały (może być przyjęta w wysokości jaka pracownica by otrzymała, gdyby nie miała w 2020 r. usprawiedliwionych nieobecności). Przy stałych składnikach miesięcznych wynagrodzenia sugerować można drugą metodę. Hipotetyczną kwotę trzynastki po uzupełnieniu należy podzielić na 12.

Podstawa prawna:

art. 38, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA