REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego trzynastkę uzupełnia do kwoty jaką pracownica otrzymałaby, gdyby przepracowała cały rok?

Czy gmina w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego trzynastkę uzupełnia do kwoty jaką pracownica otrzymałaby, gdyby przepracowała cały rok?
Czy gmina w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego trzynastkę uzupełnia do kwoty jaką pracownica otrzymałaby, gdyby przepracowała cały rok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PYTANIE o trzynastkę i zasiłek chorobowy

Pracownica gminy w kwietniu 2021 r. wróciła z urlopu wychowawczego po urlopie macierzyńskim. W styczniu 2021 r. otrzymała dodatkowe wynagrodzenie roczne za część 2020 r. w kwocie 800 zł brutto (urlop wypoczynkowy). W listopadzie 2021 r. zachorowała. Podstawę ustalamy od grudnia 2020 r. do listopada 2021 r. czyli tak naprawdę od kwietnia 2021 r. bo wcześniej przebywała na urlopie wychowawczym. Czy w podstawie wymiaru zasiłków należy uwzględnić całą wypłaconą 13tkę, czy też proporcjonalnie 800 zł/12 x 9 miesięcy, czy też może należało ją uzupełnić tak jakby pracownica pracowała cały 2020 r.?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ

Wypłaconą trzynastkę należy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku (lub wynagrodzenia chorobowego) uzupełnić do kwoty jaką pracownica by otrzymała, gdyby przepracowała cały rok.

UZASADNIENIE

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesięczne, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłku, a które są zmniejszane proporcjonalnie w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu na zasadach ogólnych wskazanych w „ustawie zasiłkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzynastka a zasiłek chorobowy - trzynastka jako składnik zmienny lub stały

Trzynastka może zostać uzupełniona jako składnik zmienny (kwotę wypłacona należy podzielić przez liczbę dni przepracowanych a następnie wynik przemnożyć przez liczbę dni, które pracownica by przepracowała przez cały rok) lub stały (może być przyjęta w wysokości jaka pracownica by otrzymała, gdyby nie miała w 2020 r. usprawiedliwionych nieobecności). Przy stałych składnikach miesięcznych wynagrodzenia sugerować można drugą metodę. Hipotetyczną kwotę trzynastki po uzupełnieniu należy podzielić na 12.

Podstawa prawna:

art. 38, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA