REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata nagrody jubileuszowej na więcej niż rok przed terminem

Wypłata nagrody jubileuszowej przed terminem
Wypłata nagrody jubileuszowej przed terminem

REKLAMA

REKLAMA

Zastępca wójta otrzymał wypłatę nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy (w wysokości 300% miesięcznego wynagrodzenia) na 15 miesięcy przed nabyciem do niej prawa. Nagroda została wypłacona w dniu, w którym ustał jego stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę.

Jakie jest prawidłowe postępowanie?

REKLAMA

Odpowiedź

Zastępca wójta nie nabył prawa do nagrody jubileuszowej - wypłacono ją zatem nienależnie. Zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym, zatrudnionym na podstawie powołania (art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pracownikach samorządowych; dalej: u.p.s.). Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi samorządowemu po 40 latach pracy w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego (art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 5 u.p.s.). Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody (§ 8 ust. 1 rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych; dalej: rozporządzenie). Wypłaca się mu ją niezwłocznie po tym dniu (§ 8 ust. 4 rozporządzenia).

PRZYKŁAD

Okres uprawniający do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy upłynął 23 czerwca 2022 r. Pracownik nabył prawo do tej nagrody 23 czerwca 2022 r. Powinna ona zostać wypłacona niezwłocznie po nabyciu prawa. Ale nie może zostać wypłacona wcześniej (czyli przed 23 czerwca 2022 r.), ponieważ pracownik nie nabył jeszcze do niej prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata nagrody jubileuszowej w związku z emeryturą lub rentą

Jedynym wyjątkiem od podanej zasady jest wypłata nagrody jubileuszowej osobie, której stosunek pracy ustaje na skutek przejścia na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (§ 8 ust. 7 rozporządzenia). Taka osoba może otrzymać nagrodę jubileuszową wcześniej niż upłynie okres zatrudnienia wymagany do nabycia prawa do tej nagrody. Jednak istnieje w tym względzie ograniczenie czasowe. Pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy - licząc od dnia ustania stosunku pracy - nagrodę wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Okres uprawniający do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy przez pracownika przechodzącego na emeryturę 23 czerwca 2022 r. upływa dopiero w dniu 20 grudnia 2022 r. Pracownikowi należy więc wypłacić tę nagrodę 23 czerwca 2022 r. - w dniu ustania jego stosunku pracy, ponieważ między tym dniem a dniem nabycia prawa do nagrody (przypadającym 20 grudnia 2022 r.) upływa tylko 6 miesięcy. Nie ma tu zatem znaczenia, że 23 czerwca 2022 r. nie upłynął jeszcze 40-letni okres zatrudnienia. Taki wyjątek jest ustanowiony w przepisach.

Przepis § 8 ust. 7 rozporządzenia - jako wyjątek od generalnej reguły - nie może być interpretowany rozszerzająco. Czyli jeśli pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę brakuje więcej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej danego stopnia - to nie nabywa do niej prawa. Nagroda nie może być mu zatem wypłacona.

Izabela Motowilczyk

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej

Podstawy prawne

  • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 530)

  • § 8 ust. 1, 4, 7 rozporządzenia rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1960)

Więcej w: Gazeta Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA