REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata nagrody jubileuszowej na więcej niż rok przed terminem

Wypłata nagrody jubileuszowej przed terminem
Wypłata nagrody jubileuszowej przed terminem

REKLAMA

REKLAMA

Zastępca wójta otrzymał wypłatę nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy (w wysokości 300% miesięcznego wynagrodzenia) na 15 miesięcy przed nabyciem do niej prawa. Nagroda została wypłacona w dniu, w którym ustał jego stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę.

Jakie jest prawidłowe postępowanie?

REKLAMA

Odpowiedź

Zastępca wójta nie nabył prawa do nagrody jubileuszowej - wypłacono ją zatem nienależnie. Zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym, zatrudnionym na podstawie powołania (art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pracownikach samorządowych; dalej: u.p.s.). Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi samorządowemu po 40 latach pracy w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego (art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 5 u.p.s.). Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody (§ 8 ust. 1 rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych; dalej: rozporządzenie). Wypłaca się mu ją niezwłocznie po tym dniu (§ 8 ust. 4 rozporządzenia).

PRZYKŁAD

Okres uprawniający do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy upłynął 23 czerwca 2022 r. Pracownik nabył prawo do tej nagrody 23 czerwca 2022 r. Powinna ona zostać wypłacona niezwłocznie po nabyciu prawa. Ale nie może zostać wypłacona wcześniej (czyli przed 23 czerwca 2022 r.), ponieważ pracownik nie nabył jeszcze do niej prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata nagrody jubileuszowej w związku z emeryturą lub rentą

Jedynym wyjątkiem od podanej zasady jest wypłata nagrody jubileuszowej osobie, której stosunek pracy ustaje na skutek przejścia na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (§ 8 ust. 7 rozporządzenia). Taka osoba może otrzymać nagrodę jubileuszową wcześniej niż upłynie okres zatrudnienia wymagany do nabycia prawa do tej nagrody. Jednak istnieje w tym względzie ograniczenie czasowe. Pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy - licząc od dnia ustania stosunku pracy - nagrodę wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Okres uprawniający do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy przez pracownika przechodzącego na emeryturę 23 czerwca 2022 r. upływa dopiero w dniu 20 grudnia 2022 r. Pracownikowi należy więc wypłacić tę nagrodę 23 czerwca 2022 r. - w dniu ustania jego stosunku pracy, ponieważ między tym dniem a dniem nabycia prawa do nagrody (przypadającym 20 grudnia 2022 r.) upływa tylko 6 miesięcy. Nie ma tu zatem znaczenia, że 23 czerwca 2022 r. nie upłynął jeszcze 40-letni okres zatrudnienia. Taki wyjątek jest ustanowiony w przepisach.

Przepis § 8 ust. 7 rozporządzenia - jako wyjątek od generalnej reguły - nie może być interpretowany rozszerzająco. Czyli jeśli pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę brakuje więcej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej danego stopnia - to nie nabywa do niej prawa. Nagroda nie może być mu zatem wypłacona.

Izabela Motowilczyk

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej

Podstawy prawne

 • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 530)

 • § 8 ust. 1, 4, 7 rozporządzenia rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1960)

Więcej w: Gazeta Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA