REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata nagrody jubileuszowej na więcej niż rok przed terminem

Wypłata nagrody jubileuszowej przed terminem
Wypłata nagrody jubileuszowej przed terminem

REKLAMA

REKLAMA

Zastępca wójta otrzymał wypłatę nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy (w wysokości 300% miesięcznego wynagrodzenia) na 15 miesięcy przed nabyciem do niej prawa. Nagroda została wypłacona w dniu, w którym ustał jego stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę.

Jakie jest prawidłowe postępowanie?

REKLAMA

Odpowiedź

Zastępca wójta nie nabył prawa do nagrody jubileuszowej - wypłacono ją zatem nienależnie. Zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym, zatrudnionym na podstawie powołania (art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pracownikach samorządowych; dalej: u.p.s.). Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi samorządowemu po 40 latach pracy w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego (art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 5 u.p.s.). Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody (§ 8 ust. 1 rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych; dalej: rozporządzenie). Wypłaca się mu ją niezwłocznie po tym dniu (§ 8 ust. 4 rozporządzenia).

PRZYKŁAD

Okres uprawniający do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy upłynął 23 czerwca 2022 r. Pracownik nabył prawo do tej nagrody 23 czerwca 2022 r. Powinna ona zostać wypłacona niezwłocznie po nabyciu prawa. Ale nie może zostać wypłacona wcześniej (czyli przed 23 czerwca 2022 r.), ponieważ pracownik nie nabył jeszcze do niej prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata nagrody jubileuszowej w związku z emeryturą lub rentą

Jedynym wyjątkiem od podanej zasady jest wypłata nagrody jubileuszowej osobie, której stosunek pracy ustaje na skutek przejścia na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (§ 8 ust. 7 rozporządzenia). Taka osoba może otrzymać nagrodę jubileuszową wcześniej niż upłynie okres zatrudnienia wymagany do nabycia prawa do tej nagrody. Jednak istnieje w tym względzie ograniczenie czasowe. Pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy - licząc od dnia ustania stosunku pracy - nagrodę wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Okres uprawniający do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy przez pracownika przechodzącego na emeryturę 23 czerwca 2022 r. upływa dopiero w dniu 20 grudnia 2022 r. Pracownikowi należy więc wypłacić tę nagrodę 23 czerwca 2022 r. - w dniu ustania jego stosunku pracy, ponieważ między tym dniem a dniem nabycia prawa do nagrody (przypadającym 20 grudnia 2022 r.) upływa tylko 6 miesięcy. Nie ma tu zatem znaczenia, że 23 czerwca 2022 r. nie upłynął jeszcze 40-letni okres zatrudnienia. Taki wyjątek jest ustanowiony w przepisach.

Przepis § 8 ust. 7 rozporządzenia - jako wyjątek od generalnej reguły - nie może być interpretowany rozszerzająco. Czyli jeśli pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę brakuje więcej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej danego stopnia - to nie nabywa do niej prawa. Nagroda nie może być mu zatem wypłacona.

Izabela Motowilczyk

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej

Podstawy prawne

  • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 530)

  • § 8 ust. 1, 4, 7 rozporządzenia rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1960)

Więcej w: Gazeta Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA