Z jaką datą należy wypłacić trzynastkę osobie, która przechodzi na emeryturę?
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ: Nie trzeba wypłacać trzynastki w terminie do końca pierwszego kwartału roku następnego. Można ją wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Zgodnie z ustawą o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, wynagrodzenie roczne wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Nie uregulowano w sposób odrębny terminu wypłaty trzynastki pracownikowi przechodzącemu na emeryturę.
Termin wypłaty trzynastki dla emeryta
W związku z powyższym obowiązują tu zasady ogólne. A zgodnie z nimi, dodatkowe wynagrodzenie wypłaca się najpóźniej w ostatnim dniu marca roku następnego po roku, za który ono przysługuje.
Zatem, koniec pierwszego kwartału to termin ostateczny, co oznacza, że trzynastkę można wypłacić szybciej, już w dniu rozwiązania stosunku pracy w trakcie danego roku.
Podstawa prawna:
art. 5 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1872).
Izabela Nowacka
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.