Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki [1 marzec 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki
Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki
Shutterstock
Nowe świadczenie dla mundurowych nazywa się „motywacyjnym”. Od 1 marca 2023 r. ma „motywować” do niekorzystania przez funkcjonariuszy z prawa do przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

Dodatkowo rząd ustąpił związkowcom i zgodził się na:

1) dodatek graniczny dla funkcjonariuszy SG w wysokości 450 zł brutto,

2) zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów,

3) dodatkowe 30 mln zł w funduszu nagród dla służb podległych MSWiA.

”Stare” świadczenie motywacyjne (2020 r.)

Od 1 października 2020 r. funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej mają prawo do świadczenia motywacyjnego zależnego od stażu służby.

Funkcjonariusz pozostający w służbie:

1)  powyżej 25 lat otrzymuje dodatkowe 1500 zł brutto (miesięcznie),

2) powyżej 28 lat i 6 miesięcy ma dodatkowo 2500 zł brutto (miesięcznie).

Przywilej wprowadziła ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1610).

”Nowe” świadczenie motywacyjne (2023 r.)

Do "starego" świadczenia motywacyjnego dojdzie "nowe". Będzie polegało na dodatku motywacyjnym do pensji w wysokości:

 • 5% - po 15 latach służby,
 • 6% - po 16 latach służby,
 • 7% - po 17 latach służby,
 • 8%- po 18 latach służby,
 • 9%- po 19 latach służby,
 • 10% - po 20 latach służby,
 • 11%- po 21 latach służby,
 • 12%- po 22 latach służby,
 • 13%- po 23 latach służby,
 • 14%- po 24 latach służby,
 • 15% - po 25 latach służby.

Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 pkt proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby. Tak o nowym świadczeniu motywacyjnym powiedział we wtorek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Zależy nam, aby ograniczyć przejścia na emeryturę w służbach - powiedział we wtorek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jest sporo sygnałów o tym, że wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby. Jestem jednak przekonany, że nowy dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji - dodał.

Spotkanie rządu ze związkowcami o świadczeniu motywacyjnym

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był pytany przez PAP o efekty poniedziałkowego spotkania kierownictwa MSWiA z szefami związków zawodowych w służbach mundurowych. Po spotkaniu obie strony poinformowały we wspólnym komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby.

"Jestem przekonany, że propozycje MSWiA są uczciwe i atrakcyjne dla funkcjonariuszy. Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę" - powiedział wiceminister Wąsik.

Świadczenie motywacyjne a emerytura mundurowa

Przypomniał, że ogromna grupa funkcjonariuszy może odejść na emeryturę po 15 latach służby. "Dlatego też zaproponowaliśmy stosowne dodatki motywacyjne, antyemerytalne. Te dodatki będą wprowadzone ustawą. Mamy zgodę pana premiera, żeby przeprowadzić ją w szczególnym, szybkim trybie. Chcemy, żeby te rozwiązania weszły w życie 1 marca" - podkreślił wiceszef MSWiA.

Wąsik zapytany, czy resort ma sygnały od komendantów, że wielu funkcjonariuszy chce odejść na emeryturę, potwierdził: "Mamy sporo takich sygnałów". "Wynika to z tego, że waloryzacja emerytur jest wyższa niż waloryzacja płac" - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, emeryturę funkcjonariuszy wylicza się od ostatniej płacy, więc wielu z nich obliczyło, że to dogodny moment na odejście ze służby. "Jestem jednak przekonany, że dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji. Po osiągnięciu 32 lat służby będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury" - podkreślił wiceszef MSWiA.

"Namawiamy funkcjonariuszy wszystkich formacji do jak najdłuższej służby. Wiemy, że jest specyficzna, inna niż praca. Na pewno dużo bardziej wyczerpująca. Natomiast zdajemy sobie też sprawę, że funkcjonariusz po 15, 20 czy 25 latach służby ma ogromne doświadczenie, ogromną wiedzę i jest niezwykle przydatny dla swojej formacji. Dlatego tworzymy cały system zachęt do pozostawania w służbie" - powiedział wiceminister.

Dodatek graniczny 450 zł dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Wąsik ocenił, że poza nowym świadczeniem motywacyjnym MSWiA spełniło też wiele innych, drobniejszych postulatów związków zawodowych. "To między innymi przywrócenie dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy służą na wschodniej granicy. Ten dodatek został im odebrany w 2014 roku. Będzie przywrócony w dużo wyższej kwocie - 450 złotych. Doskonale widzimy, jak ważna jest ochrona polskiej granicy" - podkreślił.

Ustawa o wdowach i sierotach

"Przypomnę również, że MSWiA zaproponowało tzw. ustawę o wdowach i sierotach, czyli ustawę dającą bardzo godne zaopatrzenie dla rodzin funkcjonariuszy, którzy oddali życie, wypełniając swoje przyrzeczenie. To bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonariuszy, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie dla naszego bezpieczeństwa" - dodał wiceszef MSWiA.

"Uważam, że prowadzimy dobre rozmowy ze związkami zawodowymi i nie grozi nam akcja protestacyjna" - powiedział Maciej Wąsik.

Polecamy: „ Jak przygotować się do zmian w 2023 r.”

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r. z serwisem online
Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r. z serwisem online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(95)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Michał
  2022-12-06 23:35:17
  No tak, dalej niech stare komunistyczne już mumie z brzuchami ponad biurka siedzą i ubijają beton, a młody będzie na nich robił wyniki za marne grosze
  35
  pokażodpowiedzi (7)
 • Mk
  2022-12-07 07:37:26
  Jeśli im się wydaje że zatrzymają po 15 latach kogoś dając 5% to są śmieszni ile to jest na rękę będzie ok 100 zł. Proponuję akcję protestacyjną pomijając związki
  19
  pokażodpowiedzi (2)
 • Robert
  2022-12-07 07:35:49
  Dramat z taką zachętą Przecież ten mega dodatek nawet nie pokrywa waloryzacji 2023 i doliczany po 32 latach służby a przełożony może zwolnić po 30 latach. Jak zawsze związki zadbały jedynie o swoje STOŁKI
  15
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mikołaj
  2022-12-07 07:00:41
  Panie Ministrze, za późno żeś się Pan obudził bo ci co mają odejść właśnie odchodzą z tej formacji gdzie są tylko od utrzymywania statystyki.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Deryk
  2022-12-07 08:26:10
  Panie i Panowie mundurowi, za. rok. Lub 2 zmienia zasady, pewnie emeryta nie będzie wyliczona z ostatniej pensji. Ludzie się załatwia. Zrobią jak z art 41 z dnia na dzień.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jrr
  2022-12-07 08:26:41
  Ale mi to zachęta ten dodatek. Te 5 procent to pewnie będzie liczone od podstawy. Czyli jakieś 100 złotych. Już widzę jak 100 powstrzymuje emerytów.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • 1234
  2022-12-07 05:27:33
  Zbierają plony wyrzucania że służby kadry niechcianej przez pis
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Oko
  2022-12-07 10:36:22
  Hahaha. To zobaczycie w Lutym co to da.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mat
  2022-12-07 08:14:01
  Darmozjady.
  15
  pokażodpowiedzi (2)
 • Siwy 57
  2022-12-07 06:49:36
  Tak solidaruchy szczekaly na przywileje mundurowych ,i co dają jeszcze więcej, koledzy z mar.woj.,emerytury najmniej po ok 6000 i więcej, za ok 30 parę lat służby, większość, ciepła posadka na lądzie, a ja ponad 42latach pracy w warunkach szczególnych na morzu ok 1800pln! Tfu ,zawiedli mnie ,uwierzylem,a mogłem służyć przy biurku w sztabie....
  15
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RIO: Odliczenie VAT a zwrot środków z Polskiego Ładu
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi wyjaśniła, że w obowiązującej uchwale o ustanowieniu Rządowego Programu Polski Ład nie istnieje obowiązek zwrotu części dofinansowania w przypadku odliczenia podatku VAT. Zdaniem Izby, gmina będzie miała prawo zagospodarować pieniądze z odliczonego podatku zgodnie z ustawą o finansach publicznych.
„Trzynastka” za 5 miesiecy pracy? Czy to możliwe?

Co do zasady minimalny okres zatrudnienia uprawniający do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. „trzynastki”, to sześć miesięcy w roku kalendarzowym, są jednak wyjątki – wyjaśnił rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy Juliusz Głuski-Schimmer.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych od 3000 zł do 4300 zł brutto. 22 kategorii zaszeregowania

Dramatyczne spłaszczenie poziomu wynagrodzeń - tak Związek Powiatów Polskich ocenia projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokument właśnie trafił do konsultacji publicznych. 

Dostawa energii cieplnej nie jest zwolniona z VAT

W każdym przypadku, w którym opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający faktyczne zużycie energii cieplnej, jej dostawa jest świadczeniem odrębnym od usługi najmu. Jeśli zatem usługa dostawy energii cieplnej stanowi usługę odrębną, to ta nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Takie stanowisko powszechnie wyrażają organy skarbowe. Ale w takich przypadkach ważne są zapisy zawarte w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła. I na to warto zwrócić uwagę.

Składki ZUS od styczniowych pensji w kosztach stycznia 2023 r. Interpretacja indywidualna
Dyrektor KIS o momencie zaliczania składek ZUS od pensji pracownika do kosztów podatkowych pracodawcy.
Pracownik samorządowy: rozporządzenie o podwyżkach i ochronie przed zwolnieniem od 1 marca 2023 r.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Oprócz nowych stawek wynagrodzenia dla poszczególnych kategorii zaszeregowania, rozporządzenie wprowadza przepisy przejściowe chroniące pracowników, którzy nie spełnią wymagań określonych w rozporządzeniu.
Kilometrówka 2023 r. dla samochodów elektrycznych
Ministerstwo Infrastruktury podjęło prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, aby objąć przepisami również pojazdy elektryczne, hybrydowe, napędzane wodorem lub zasilane innymi alternatywnymi źródłami energii – poinformował rzecznik prasowy resortu Szymon Huptyś. W najbliższym czasie projekt ma być skierowany do uzgodnień.
ZUS IWA - przykład jak zaokrąglać
ZUS IWA - przykład jak zaokrąglać
Złożenie ZUS IWA przez PUE ZUS. Kalkulator liczby ubezpieczonych
Złożenie ZUS IWA przez PUE ZUS. Kalkulator liczby ubezpieczonych
PIT-2 a umowa zlecenia w 2023 r.
Przy umowie zlecenia kilka razy warto przemyśleć składanie wniosku PIT-2, w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika. W przeciwnym razie na koniec roku może pojawić się niedopłata podatku. Podatnik może jednak to potraktować jak kredyt podatkowy.
RIO: Czy gmina musi zwracać opłatę za niewykorzystane zezwolenia na sprzedaż alkoholu?
Według RIO gmina ma obowiązek dokonać zwrotu opłat wniesionych za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zrezygnowali z nich lub zostały one cofnięte. Zdaniem Izby zwrot środków powinien nastąpić bez składania wniosku przez przedsiębiorcę.
Czy sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej podlega rejestracji na kasie fiskalnej?
Prowadzimy stołówkę szkolną i co za tym idzie sprzedaż posiłków obiadowych dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Do tej pory sprzedaż taka była ewidencjonowana na kasie fiskalnej jako sprzedaż zwolniona. Od 1 stycznia chcemy ewidencjonować sprzedaż jako niepodlegającą VAT. Czy jest konieczność nabijania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej, którą posiadamy ze względu na wynajmy sal?
Jaka stawka VAT od remontu nieruchomości?
Samorządowa jednostka budżetowa gospodaruje nieruchomością, w której mieszczą się lokale użytkowe oraz 5 lokali mieszkalnych (każdy lokal o powierzchni ok. 60 m2). Lokale użytkowe wydzierżawiane są na cele świadczenia opieki medycznej oraz na prowadzenie apteki i stanowią większą część niż lokale mieszkalne. Jaki VAT należy zastosować w przypadku remontu dachu budynku, malowania wspólnej klatki schodowej, ocieplenia piwnic czy wykonania okresowej kontroli gazowej/kominiarskiej budynku – 23% czy 8%?
Dystrybucja węgla przez samorządy a rozliczanie VAT
Sprzedaż węgla przez gminy a VAT. Pod koniec października 2022 r. Sejm uchwalił regulacje prawne dotyczące preferencyjnego zakupu paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Wprowadzają one nowy system dystrybucji paliwa stałego przez gminy i - jak każda sprzedaż - mają swoje konsekwencje na gruncie podatkowym. Jak prawidłowo wystawić fakturę z tytułu sprzedaży węgla? Czy sprzedaż trzeba rejestrować na kasie fiskalnej? Czy płatności należy dokonywać w ramach systemu podzielonej płatności?
Trzynastka a urlop dla poratowania zdrowia
Trzynastka a urlop. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej pół roku. Przepracowanie 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do trzynastki nie jest jednak wymagane w przypadku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Sprawozdanie SP-1 w 2023 r. [Termin do 10 stycznia 2023 r.]
Sprawozdanie dotyczy podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego. Sprawozdanie SP-1 składają samorządy.
Do 31 stycznia 2023 r. pracodawcy muszą złożyć ZUS IWA
Sprawozdanie ZUS IWA zawiera informacje niezbędne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Po otrzymaniu sprawozdania ZUS ustali płatnikowi składek indywidualną stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Kilometrówka 2023 r.: Stawki dla prywatnych samochodów, motocykli, motorowerów [Dz.U. z 2023 r. poz. 5]
Kilometrówka 2023 r.: Rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Dz.U. z 2023 r. poz. 5
ZUS: w listopadzie 2022 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 13,7 tys. osób
W listopadzie 2022 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 13,7 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość kompensówki w listopadzie wyniosła 3,1 tys. zł.
MEiN: Minimalne wynagrodzenie profesora wzrośnie z 6410 zł brutto do kwoty 7210 zł od 1 stycznia 2023 r.
Trwają prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia dot. wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora w uczelni publicznej. Przewidziano, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2023 r. - poinformowało MEiN.
Czy CUW może prowadzić elektroniczne książki inwentarzowe?
Czy centrum usług wspólnych może prowadzić książki inwentarzowe w wersji elektronicznej jednostkom obsługiwanym. Jeśli tak, to jaki przepis to umożliwia?
Praca zdalna okazjonalna w Kodeksie pracy
W Kodeksie pracy ma się pojawić nowa forma pracy - okazjonalna praca zdalna. W każdym roku kalendarzowym będą to 24 dni - o tyle dni pracy okazjonalnej będzie mógł zawnioskować pracownik do pracodawcy. W przeciwieństwie do pracy zdalnej, za pracę okazjonalną w domu pracownik nie będzie miał prawa do ekwiwalentu. I to, zdaniem prawników, może w tych trudnych czasach być jej przewagą nad pracą zdalną, której koszty pracodawca będzie miał obowiązek pokryć. Ustawodawca nie przewidział jednak możliwości zwiększenia liczby dni pracy okazjonalnej. Nawet na wniosek pracownika.
Księgowanie niewłaściwego wykonania robót remontowo-budowlanych
Jednostka budżetowa zawarła umowę na wykonanie robót remontowo-budowlanych w budynku jej siedziby. Zgodnie z umową wartość robót wynosiła 10 000 zł. Prace zostały wykonane w terminie, ale stwierdzono nieprawidłowości. Usterki wymieniono w protokole zdawczo odbiorczym i wyceniono na 2000 zł. Wykonawca wystawił fakturę w kwocie wynikającej z zapisów umowy - 10 000 zł. Jednostka wezwała go do wystawienia faktury korygującej. Wykonawca nie zgadza się z decyzją jednostki i żąda zapłaty całej kwoty z faktury. Jak prawidłowo należy postąpić w tej sytuacji i jakich księgowań dokonać?
Ewidentne pomyłki w arkuszach spisu z natury [główny księgowy]
Jak rozwiązać następujący problem z poprawkami w arkuszach spisu z natury?
Podwyżki wynagrodzenia w samorządach od 1 marca 2023 r.
1 marca 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jej założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.