REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki [1 marzec 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki
Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe świadczenie dla mundurowych nazywa się „motywacyjnym”. Od 1 marca 2023 r. ma „motywować” do niekorzystania przez funkcjonariuszy z prawa do przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

Dodatkowo rząd ustąpił związkowcom i zgodził się na:

REKLAMA

1) dodatek graniczny dla funkcjonariuszy SG w wysokości 450 zł brutto,

2) zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów,

3) dodatkowe 30 mln zł w funduszu nagród dla służb podległych MSWiA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

”Stare” świadczenie motywacyjne (2020 r.)

Od 1 października 2020 r. funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej mają prawo do świadczenia motywacyjnego zależnego od stażu służby.

Funkcjonariusz pozostający w służbie:

1)  powyżej 25 lat otrzymuje dodatkowe 1500 zł brutto (miesięcznie),

2) powyżej 28 lat i 6 miesięcy ma dodatkowo 2500 zł brutto (miesięcznie).

Przywilej wprowadziła ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1610).

”Nowe” świadczenie motywacyjne (2023 r.)

Do "starego" świadczenia motywacyjnego dojdzie "nowe". Będzie polegało na dodatku motywacyjnym do pensji w wysokości:

 • 5% - po 15 latach służby,
 • 6% - po 16 latach służby,
 • 7% - po 17 latach służby,
 • 8%- po 18 latach służby,
 • 9%- po 19 latach służby,
 • 10% - po 20 latach służby,
 • 11%- po 21 latach służby,
 • 12%- po 22 latach służby,
 • 13%- po 23 latach służby,
 • 14%- po 24 latach służby,
 • 15% - po 25 latach służby.

REKLAMA

Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 pkt proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby. Tak o nowym świadczeniu motywacyjnym powiedział we wtorek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Zależy nam, aby ograniczyć przejścia na emeryturę w służbach - powiedział we wtorek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jest sporo sygnałów o tym, że wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby. Jestem jednak przekonany, że nowy dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji - dodał.

Spotkanie rządu ze związkowcami o świadczeniu motywacyjnym

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był pytany przez PAP o efekty poniedziałkowego spotkania kierownictwa MSWiA z szefami związków zawodowych w służbach mundurowych. Po spotkaniu obie strony poinformowały we wspólnym komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby.

"Jestem przekonany, że propozycje MSWiA są uczciwe i atrakcyjne dla funkcjonariuszy. Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę" - powiedział wiceminister Wąsik.

Świadczenie motywacyjne a emerytura mundurowa

Przypomniał, że ogromna grupa funkcjonariuszy może odejść na emeryturę po 15 latach służby. "Dlatego też zaproponowaliśmy stosowne dodatki motywacyjne, antyemerytalne. Te dodatki będą wprowadzone ustawą. Mamy zgodę pana premiera, żeby przeprowadzić ją w szczególnym, szybkim trybie. Chcemy, żeby te rozwiązania weszły w życie 1 marca" - podkreślił wiceszef MSWiA.

Wąsik zapytany, czy resort ma sygnały od komendantów, że wielu funkcjonariuszy chce odejść na emeryturę, potwierdził: "Mamy sporo takich sygnałów". "Wynika to z tego, że waloryzacja emerytur jest wyższa niż waloryzacja płac" - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, emeryturę funkcjonariuszy wylicza się od ostatniej płacy, więc wielu z nich obliczyło, że to dogodny moment na odejście ze służby. "Jestem jednak przekonany, że dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji. Po osiągnięciu 32 lat służby będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury" - podkreślił wiceszef MSWiA.

"Namawiamy funkcjonariuszy wszystkich formacji do jak najdłuższej służby. Wiemy, że jest specyficzna, inna niż praca. Na pewno dużo bardziej wyczerpująca. Natomiast zdajemy sobie też sprawę, że funkcjonariusz po 15, 20 czy 25 latach służby ma ogromne doświadczenie, ogromną wiedzę i jest niezwykle przydatny dla swojej formacji. Dlatego tworzymy cały system zachęt do pozostawania w służbie" - powiedział wiceminister.

Dodatek graniczny 450 zł dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Wąsik ocenił, że poza nowym świadczeniem motywacyjnym MSWiA spełniło też wiele innych, drobniejszych postulatów związków zawodowych. "To między innymi przywrócenie dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy służą na wschodniej granicy. Ten dodatek został im odebrany w 2014 roku. Będzie przywrócony w dużo wyższej kwocie - 450 złotych. Doskonale widzimy, jak ważna jest ochrona polskiej granicy" - podkreślił.

Ustawa o wdowach i sierotach

"Przypomnę również, że MSWiA zaproponowało tzw. ustawę o wdowach i sierotach, czyli ustawę dającą bardzo godne zaopatrzenie dla rodzin funkcjonariuszy, którzy oddali życie, wypełniając swoje przyrzeczenie. To bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonariuszy, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie dla naszego bezpieczeństwa" - dodał wiceszef MSWiA.

"Uważam, że prowadzimy dobre rozmowy ze związkami zawodowymi i nie grozi nam akcja protestacyjna" - powiedział Maciej Wąsik.

Polecamy: „ Jak przygotować się do zmian w 2023 r.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA