REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki [1 marzec 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki
Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe świadczenie dla mundurowych nazywa się „motywacyjnym”. Od 1 marca 2023 r. ma „motywować” do niekorzystania przez funkcjonariuszy z prawa do przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

Dodatkowo rząd ustąpił związkowcom i zgodził się na:

REKLAMA

1) dodatek graniczny dla funkcjonariuszy SG w wysokości 450 zł brutto,

2) zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów,

3) dodatkowe 30 mln zł w funduszu nagród dla służb podległych MSWiA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

”Stare” świadczenie motywacyjne (2020 r.)

Od 1 października 2020 r. funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej mają prawo do świadczenia motywacyjnego zależnego od stażu służby.

Funkcjonariusz pozostający w służbie:

1)  powyżej 25 lat otrzymuje dodatkowe 1500 zł brutto (miesięcznie),

2) powyżej 28 lat i 6 miesięcy ma dodatkowo 2500 zł brutto (miesięcznie).

Przywilej wprowadziła ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1610).

”Nowe” świadczenie motywacyjne (2023 r.)

Do "starego" świadczenia motywacyjnego dojdzie "nowe". Będzie polegało na dodatku motywacyjnym do pensji w wysokości:

 • 5% - po 15 latach służby,
 • 6% - po 16 latach służby,
 • 7% - po 17 latach służby,
 • 8%- po 18 latach służby,
 • 9%- po 19 latach służby,
 • 10% - po 20 latach służby,
 • 11%- po 21 latach służby,
 • 12%- po 22 latach służby,
 • 13%- po 23 latach służby,
 • 14%- po 24 latach służby,
 • 15% - po 25 latach służby.

REKLAMA

Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 pkt proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby. Tak o nowym świadczeniu motywacyjnym powiedział we wtorek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Zależy nam, aby ograniczyć przejścia na emeryturę w służbach - powiedział we wtorek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jest sporo sygnałów o tym, że wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby. Jestem jednak przekonany, że nowy dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji - dodał.

Spotkanie rządu ze związkowcami o świadczeniu motywacyjnym

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był pytany przez PAP o efekty poniedziałkowego spotkania kierownictwa MSWiA z szefami związków zawodowych w służbach mundurowych. Po spotkaniu obie strony poinformowały we wspólnym komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby.

"Jestem przekonany, że propozycje MSWiA są uczciwe i atrakcyjne dla funkcjonariuszy. Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę" - powiedział wiceminister Wąsik.

Świadczenie motywacyjne a emerytura mundurowa

Przypomniał, że ogromna grupa funkcjonariuszy może odejść na emeryturę po 15 latach służby. "Dlatego też zaproponowaliśmy stosowne dodatki motywacyjne, antyemerytalne. Te dodatki będą wprowadzone ustawą. Mamy zgodę pana premiera, żeby przeprowadzić ją w szczególnym, szybkim trybie. Chcemy, żeby te rozwiązania weszły w życie 1 marca" - podkreślił wiceszef MSWiA.

Wąsik zapytany, czy resort ma sygnały od komendantów, że wielu funkcjonariuszy chce odejść na emeryturę, potwierdził: "Mamy sporo takich sygnałów". "Wynika to z tego, że waloryzacja emerytur jest wyższa niż waloryzacja płac" - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, emeryturę funkcjonariuszy wylicza się od ostatniej płacy, więc wielu z nich obliczyło, że to dogodny moment na odejście ze służby. "Jestem jednak przekonany, że dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji. Po osiągnięciu 32 lat służby będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury" - podkreślił wiceszef MSWiA.

"Namawiamy funkcjonariuszy wszystkich formacji do jak najdłuższej służby. Wiemy, że jest specyficzna, inna niż praca. Na pewno dużo bardziej wyczerpująca. Natomiast zdajemy sobie też sprawę, że funkcjonariusz po 15, 20 czy 25 latach służby ma ogromne doświadczenie, ogromną wiedzę i jest niezwykle przydatny dla swojej formacji. Dlatego tworzymy cały system zachęt do pozostawania w służbie" - powiedział wiceminister.

Dodatek graniczny 450 zł dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Wąsik ocenił, że poza nowym świadczeniem motywacyjnym MSWiA spełniło też wiele innych, drobniejszych postulatów związków zawodowych. "To między innymi przywrócenie dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy służą na wschodniej granicy. Ten dodatek został im odebrany w 2014 roku. Będzie przywrócony w dużo wyższej kwocie - 450 złotych. Doskonale widzimy, jak ważna jest ochrona polskiej granicy" - podkreślił.

Ustawa o wdowach i sierotach

"Przypomnę również, że MSWiA zaproponowało tzw. ustawę o wdowach i sierotach, czyli ustawę dającą bardzo godne zaopatrzenie dla rodzin funkcjonariuszy, którzy oddali życie, wypełniając swoje przyrzeczenie. To bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonariuszy, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie dla naszego bezpieczeństwa" - dodał wiceszef MSWiA.

"Uważam, że prowadzimy dobre rozmowy ze związkami zawodowymi i nie grozi nam akcja protestacyjna" - powiedział Maciej Wąsik.

Polecamy: „ Jak przygotować się do zmian w 2023 r.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(97)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Michał
  2022-12-06 23:35:17
  No tak, dalej niech stare komunistyczne już mumie z brzuchami ponad biurka siedzą i ubijają beton, a młody będzie na nich robił wyniki za marne grosze
  37
  pokażodpowiedzi (7)
 • Mk
  2022-12-07 07:37:26
  Jeśli im się wydaje że zatrzymają po 15 latach kogoś dając 5% to są śmieszni ile to jest na rękę będzie ok 100 zł. Proponuję akcję protestacyjną pomijając związki
  19
  pokażodpowiedzi (2)
 • Robert
  2022-12-07 07:35:49
  Dramat z taką zachętą Przecież ten mega dodatek nawet nie pokrywa waloryzacji 2023 i doliczany po 32 latach służby a przełożony może zwolnić po 30 latach. Jak zawsze związki zadbały jedynie o swoje STOŁKI
  15
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mikołaj
  2022-12-07 07:00:41
  Panie Ministrze, za późno żeś się Pan obudził bo ci co mają odejść właśnie odchodzą z tej formacji gdzie są tylko od utrzymywania statystyki.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Deryk
  2022-12-07 08:26:10
  Panie i Panowie mundurowi, za. rok. Lub 2 zmienia zasady, pewnie emeryta nie będzie wyliczona z ostatniej pensji. Ludzie się załatwia. Zrobią jak z art 41 z dnia na dzień.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jrr
  2022-12-07 08:26:41
  Ale mi to zachęta ten dodatek. Te 5 procent to pewnie będzie liczone od podstawy. Czyli jakieś 100 złotych. Już widzę jak 100 powstrzymuje emerytów.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • 1234
  2022-12-07 05:27:33
  Zbierają plony wyrzucania że służby kadry niechcianej przez pis
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Oko
  2022-12-07 10:36:22
  Hahaha. To zobaczycie w Lutym co to da.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mat
  2022-12-07 08:14:01
  Darmozjady.
  15
  pokażodpowiedzi (2)
 • Siwy 57
  2022-12-07 06:49:36
  Tak solidaruchy szczekaly na przywileje mundurowych ,i co dają jeszcze więcej, koledzy z mar.woj.,emerytury najmniej po ok 6000 i więcej, za ok 30 parę lat służby, większość, ciepła posadka na lądzie, a ja ponad 42latach pracy w warunkach szczególnych na morzu ok 1800pln! Tfu ,zawiedli mnie ,uwierzylem,a mogłem służyć przy biurku w sztabie....
  15
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA