REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wypłaty „trzynastki” dla żołnierzy w 2023 r. [projekt rozporządzenia]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Zasady wypłaty „trzynastki” dla żołnierzy w 2023 r. [projekt rozporządzenia]
Zasady wypłaty „trzynastki” dla żołnierzy w 2023 r. [projekt rozporządzenia]
Media

REKLAMA

REKLAMA

MON przygotowuje rozporządzenie w sprawie przyznawania żołnierzom zawodowym dodatkowego uposażenia rocznego w 2023 r.

Dodatkowe wynagrodzenie żołnierza zawodowego [trzynastka]

Art. 442 ustawy o obronie ojczyzny określa zasady nabywania przez żołnierzy zawodowych prawa do „trzynastki”. Nazwa ustawowa świadczenia to „dodatkowe uposażenie roczne".

REKLAMA

Jest ono obliczane jako 1/12 uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym otrzymanego w roku kalendarzowym, za który dodatkowe uposażenie roczne przysługuje.

Trzynastka ściśle się wiąże z obecnością żołnierza zawodowego w służbie. Nie przysługuje w przypadku nieobecności żołnierza w służbie przez okres dłuższy niż 2 dni robocze w ciągu roku kalendarzowego, która nie została usprawiedliwiona.

Rozporządzenie o „trzynastce” dla żołnierza zawodowego

Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określa, w drodze rozporządzenia, tryb przyznawania dodatkowego uposażenia rocznego, uwzględniając miejsce pełnienia służby oraz sprawność postępowania w tych sprawach.

Rozporządzenie stanowi dopełnienie norm z art. 442 ustawy o obronie ojczyzny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opracowywany w MON projekt aktu wykonawczego zakłada, że:

1) przyznanie dodatkowego uposażenia rocznego następuje w decyzji dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w art. 470 ustawy właściwego ze względu na ostatnie miejsce pełnienia przez żołnierza zawodowego zawodowej służby wojskowej w roku kalendarzowym, za który przysługuje dodatkowe uposażenie roczne.

2) podstawą zarówno przyznania jak i odmowy dodatkowego uposażenia rocznego jest decyzja.

3) W przypadku zmiany przez żołnierza miejsca pełnienia służby rozporządzenie wprowadza mechanizm informowania nowego dowódcy jednostki wojskowej o liczbie dni nieobecności żołnierza w służbie, które nie zostały usprawiedliwione.

4) Ustawa nakreśla ogólny termin wypłaty dodatkowego uposażenia rocznego na pierwszy kwartał roku kalendarzowego następującego po roku, za który to uposażenie przysługuje. Na 2023 r. rozporządzenie zakłada, że wypłata „trzynastki” nastąpi wraz z uposażeniem.

Z uzasadnienia do projektu rozporządzenia wynika, że w 2023 r. zostaną utrzymane w większości zasady z lat poprzednich.

Zobacz również:

 Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • zdrowy rozum
  2023-02-27 21:50:37
  Odnośnie 13tek za i przeciw...każdy jest wolny i może wykonywać jaki zawód chce...jeśli chcesz trzynastkę idź do wojska...proste...a ci co nie mają predyspozycji fizycznych i psychicznych to najwięcej gadają
  0
 • Bejo
  2022-12-09 18:47:32
  Rozdają nie swoją kasę...trzynastki, premie za wyjście z grupy (bo to przecież sukces jak lądowanie na Marsie)... I to wszystko z kąd? Zwykli obywatele są robieni w bambuko i tyrają żeby to wszystko opłacić!!!
  13
  pokażodpowiedzi (2)
 • Benio
  2022-12-09 13:29:41
  Bezproduktywnie dostają trzynastki a ludzie którzy coś wytwarzają g...o
  20
  pokażodpowiedzi (3)
 • Grzechu,
  2023-05-27 19:23:58
  Zolnierze ktoorzy sa na wczesniejsze emeryturze a jesszczee pracuja ,maja odbijana skkladke emerytalna przez ZUS , nic z tego nie maja ,to jest po prostu zlodzijstwo , powinni sie zmobilizowac i protestowac ,powinni miec naliczany cooroku dodatek ,z tej skladki, dziwie sie ze nie walcza o to
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

REKLAMA

ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

REKLAMA

Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

 

Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

REKLAMA