REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Bożena Goliszewska-Chojdak
Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

Taki dodatek może zostać przyznany jedynie w przypadku okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań.

REKLAMA

Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu?

Przyznanie dodatku specjalnego jest konsekwencją powstania konkretnych okoliczności, tj. okresowego zwiększenia obowiązków lub powierzenia dodatkowych zadań (art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych). Nie można pominąć tych okoliczności wskazując np. na ogólne postanowienia w tym zakresie w regulaminie wynagradzania.

REKLAMA

Ze stanowiska RIO wynika bowiem, że pracodawca powinien szczegółowo uzasadnić przyznanie takiego świadczenia, mając na względzie fakt, iż wystąpienie powyższych przesłanek musi mieć charakter okresowy, a nie stały. Konieczne jest też rzetelne ich uzasadnienie w pismach przyznających dodatek.

Niewłaściwe jest przyznanie dodatku specjalnego na czas nieokreślony, a także wtedy, gdy doszło do stałego zwiększenia zakresu obowiązków urzędnika.  Jeżeli pracodawca zamierza bowiem na stałe powierzyć pracownikowi dodatkowe obowiązki, wykraczające poza dotychczas wykonywany zakres pracy, powinien to zrobić w formie wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcia z pracownikiem porozumienia zmieniającego dotychczasowe warunki pracy. 

RIO o dodatku specjalnym

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie we wniosku pokontrolnym skierowanym do burmistrza Nowego Targu zwróciła uwagę, że dodatek specjalny może zostać przyznany jedynie w przypadku okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań.

Kontrola kompleksowa wykazała bowiem, że burmistrz przyznał dodatki specjalne w latach 2021 - 2022 pracownikom na stanowiskach I i II Zastępcy Burmistrza, Skarbnika Miasta, Sekretarza oraz Starszego Informatyka, bez szczegółowego uzasadnienia, z którego wynikałoby wystąpienie przesłanek określonych w art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, powołując się na ogólny zapis regulaminu wynagradzania. 

Z opisu kontroli wynika, że w pismach kierowanych do pracowników, w których informowano o przyznaniu dodatku, burmistrz podawał jedynie wysokość oraz okres na jaki został przyznany dodatek specjalny, bez wskazania konkretnych okoliczności, zgodnych z przesłankami określonymi w art. 36 ust. 5 wskazanej wyżej ustawy, tj. nie wyszczególniono jakie obowiązki służbowe zostały zwiększone (okresowo) lub jakie dodatkowe zadania powierzono.  

„Pracodawca winien więc szczegółowo uzasadnić przyznanie takiego świadczenia, mając na względzie fakt, iż wystąpienie powyższych przesłanek musi mieć charakter okresowy, a nie stały” – zaznaczyła RIO. Izba wskazała też, że konieczne jest rzetelne ich uzasadnienie w pismach przyznających dodatek.

Z kolei RIO w Szczecinie wykryła niedawno, że w regulaminie wynagradzania pracowników urzędu miejskiego w Łobzie określono, że dodatek specjalny może być przyznany również na czas nieokreślony, co jest niezgodne z art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych. 

Również RIO w Łodzi w wystąpieniu pokontrolnym do burmistrza Zelowa wskazała, że w przypadku stałego zwiększenia zakresu obowiązków urzędnika nie można przyznać mu dodatku specjalnego.

Izba zasugerowała, że jeżeli pracodawca zamierza na stałe powierzyć pracownikowi dodatkowe obowiązki, wykraczające poza dotychczas wykonywany zakres pracy, powinien to zrobić w formie wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcia z pracownikiem porozumienia zmieniającego dotychczasowe warunki pracy. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych dodatek specjalny przysługuje wójtom, burmistrzom, prezydentom miast, starostom i marszałkom w wysokości 30 proc. łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Pracownikom samorządowym dodatek może zostać przyznany

Źródło: www.samorzad.pap.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA