Dodatek za godziny nadliczbowe z 2023 roku wypłacany w 2024 roku – jakie minimalne wynagrodzenie przyjąć
REKLAMA
REKLAMA
- Dodatek za godziny nadliczbowe z 2023 roku wypłacany w 2024 roku
- Dodatek za godziny nadliczbowe z 2023 roku wypłacany w 2024 roku: podstawa obliczania dodatku
- Odsetki od nieterminowej wypłaty
Dodatek za godziny nadliczbowe reguluje rozdział V Kodeksu pracy. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii a także w momencie szczególnych potrzeb pracodawcy.
REKLAMA
Dodatek za godziny nadliczbowe z 2023 roku wypłacany w 2024 roku
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy, za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
• 100 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
• 50 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określone powyżej.
Należy także pamiętać, że dodatek w wysokości 100 proc. przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia.
Dodatek za godziny nadliczbowe z 2023 roku wypłacany w 2024 roku: podstawa obliczania dodatku
Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. W przypadku, gdy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia.
W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych, może być zastąpione ryczałtem. Jego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Odsetki od nieterminowej wypłaty
Należy także pamiętać o kwestii odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty. Kwestie te reguluje Kodeks cywilny. Pracodawca nie ma obowiązku wypłaty odsetek, jeżeli pracownik nie zgłasza żądania ich wypłaty, chyba że np. w przepisach zakładowych zostanie uwzględniony odpowiedni zapis.
USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2023.1465 t.j.)
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2024.1061 t.j.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.