Komu przysługuje i kiedy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kim są pracownicy jednostek sfery budżetowej? Pracownikami jednostki sfery budżetowej są:
- Pracownicy jednostek budżetowych, dla których wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy,
- Pracownicy zatrudnieni w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, o których mowa w art. 139 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
- Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych, które prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
- Pracownicy biur poselskich, senatorskich lub poselsko - senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.
REKLAMA
Dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w roku kalendarzowy, za które wynagrodzenie to przysługuje. Przy wyliczaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. W sytuacji, gdy okres zatrudnienia jest krótszy niż cały rok kalendarzowy, wynagrodzenie oblicza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wypłacane z wyodrębnionego na ten cel środków na wynagrodzenia. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie roczne nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który wynagrodzenie przysługuje. Nie ma przy tym znaczenia czy wynagrodzenie wypłacane jest byłemu czy nadal zatrudnionemu pracownikowi. W jednej i drugiej sytuacji obowiązuje ustawowo określony termin do 31 marca roku następnego.
Zobacz serwis: Wynagrodzenia
Z nauczycielem rozwiązano umowę dnia 31.08.2013 roku. Nauczyciel spełnił warunki uprawniające go do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Mimo tego, iż zakończył pracę w szkole w roku 2013, otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne dopiero w pierwszym kwartale roku 2014.
Jedynym dopuszczalnym w ustawie odstępstwem od trzymiesięcznego terminu jest sytuacja, w której pracodawca rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy. W takiej sytuacji pracownikowi należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne w dniu rozwiązania stosunku pracy.
W związku z likwidacją szkoły z dniem 31.08.2013 roku ze wszystkimi pracownikami rozwiązano umowę o pracę w związku z likwidacją pracodawcy. W takiej sytuacji wszyscy pracownicy szkoły, którzy nabyli uprawnienia do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia powinni je otrzymać w ostatnim dniu pracy, a więc 31.08.2013 r.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA