Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku nauczycieli ustawa dopuszcza nabycie uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez przepracowania wymaganych 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego. Sytuacją taką jest nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem lub nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły.
Najwięcej wątpliwości budzi pojęcie nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nawiązaniem stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły jest zatrudnienie nauczyciela z dniem 1 września, a więc z początkiem roku szkolnego. Ani zatrudnienie na zastępstwo w innym terminie, ani zatrudnienie nauczyciela w pomniejszym terminie nie może zostać zaliczone do nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis art. 2 ust.3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest pewnego rodzaju ograniczeniem w wypłacaniu każdemu zatrudnionemu w innym niż 1 września terminie nauczycielowi dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Ustawodawca dążył, bowiem do uniknięcia bezwarunkowego przyznawania nauczycielom prawa do tego wynagrodzenia.
Przykład 1.
Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2013 roku na czas określony do 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzyma nauczyciel za okres 4 miesięcy, a więc od 1 września do 31 grudnia 2013 roku, w wysokości 8,5% otrzymanego za ten okres wynagrodzenia.
Przykład 2.
Nauczyciel został zatrudniony 9 września 2013 roku, umowa została zawarta również z dniem 9 września 2013 roku do dnia 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 należy wypłacić nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Nie. W opisanej sytuacji nauczycielowi nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ nawiązanie z nim stosunku pracy nie odbyło się zgodnie z organizacją pracy szkoły.
Przykład 3.
Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2012 roku na czas określony do 15 czerwca 2013 roku oraz od 1 września 2013 do 15 października 2013. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Łącznie w roku nauczyciel przepracował 7 miesięcy. Nabył on, więc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013.
Zobacz serwis: Wynagrodzenia
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, z pózn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.