reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Zgodnie z ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Prawo takie uzyska również, jeżeli okres jego zatrudnienia wynosił, co najmniej 6 miesięcy, z tym, że za okres ten pracownik otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia.

W przypadku nauczycieli ustawa dopuszcza nabycie uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez przepracowania wymaganych 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego. Sytuacją taką jest nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem lub nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Najwięcej wątpliwości budzi pojęcie nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nawiązaniem stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły jest zatrudnienie nauczyciela z dniem 1 września, a więc z początkiem roku szkolnego. Ani zatrudnienie na zastępstwo w innym terminie, ani zatrudnienie nauczyciela w pomniejszym terminie nie może zostać zaliczone do nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis art. 2 ust.3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest pewnego rodzaju ograniczeniem w wypłacaniu każdemu zatrudnionemu w innym niż 1 września terminie nauczycielowi dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Ustawodawca dążył, bowiem do uniknięcia bezwarunkowego przyznawania nauczycielom prawa do tego wynagrodzenia.

Przykład 1.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2013 roku na czas określony do 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzyma nauczyciel za okres 4 miesięcy, a więc od 1 września do 31 grudnia 2013 roku, w wysokości 8,5% otrzymanego za ten okres wynagrodzenia.

Przykład 2.

Nauczyciel został zatrudniony 9 września 2013 roku, umowa została zawarta również z dniem 9 września 2013 roku do dnia 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 należy wypłacić nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Nie. W opisanej sytuacji nauczycielowi nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ nawiązanie z nim stosunku pracy nie odbyło się zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Przykład 3.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2012 roku na czas określony do 15 czerwca 2013 roku oraz od 1 września 2013 do 15 października 2013. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Łącznie w roku nauczyciel przepracował 7 miesięcy. Nabył on, więc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)
  2. Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, z pózn. zm.)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 23.05.2014

Autor:

główny księgowy jednostki budżetowej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatkowe wynagrodzenia roczne dla nauczycieli. /Fot. Fotolia
Dodatkowe wynagrodzenia roczne dla nauczycieli. /Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama