REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Alicja Stawowczyk
Dodatkowe wynagrodzenia roczne dla nauczycieli. /Fot. Fotolia
Dodatkowe wynagrodzenia roczne dla nauczycieli. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Prawo takie uzyska również, jeżeli okres jego zatrudnienia wynosił, co najmniej 6 miesięcy, z tym, że za okres ten pracownik otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku nauczycieli ustawa dopuszcza nabycie uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez przepracowania wymaganych 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego. Sytuacją taką jest nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem lub nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Najwięcej wątpliwości budzi pojęcie nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nawiązaniem stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły jest zatrudnienie nauczyciela z dniem 1 września, a więc z początkiem roku szkolnego. Ani zatrudnienie na zastępstwo w innym terminie, ani zatrudnienie nauczyciela w pomniejszym terminie nie może zostać zaliczone do nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis art. 2 ust.3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest pewnego rodzaju ograniczeniem w wypłacaniu każdemu zatrudnionemu w innym niż 1 września terminie nauczycielowi dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Ustawodawca dążył, bowiem do uniknięcia bezwarunkowego przyznawania nauczycielom prawa do tego wynagrodzenia.

Przykład 1.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2013 roku na czas określony do 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzyma nauczyciel za okres 4 miesięcy, a więc od 1 września do 31 grudnia 2013 roku, w wysokości 8,5% otrzymanego za ten okres wynagrodzenia.

Przykład 2.

Nauczyciel został zatrudniony 9 września 2013 roku, umowa została zawarta również z dniem 9 września 2013 roku do dnia 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 należy wypłacić nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Nie. W opisanej sytuacji nauczycielowi nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ nawiązanie z nim stosunku pracy nie odbyło się zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Przykład 3.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2012 roku na czas określony do 15 czerwca 2013 roku oraz od 1 września 2013 do 15 października 2013. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Łącznie w roku nauczyciel przepracował 7 miesięcy. Nabył on, więc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)
  2. Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, z pózn. zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA