Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż w myśl przepisów ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.) nagroda jubileuszowa przysługuje każdemu pracownikowi po raz pierwszy po 20 latach pracy i następnie – w wyższej wysokości – co 5 lat. Z cytowanego przepisu wynika, iż nagroda jubileuszowa należy się każdemu pracownikowi placówki po spełnieniu warunku stażu pracy. Jednakże przepisy tej ustawy ograniczone zostały ustawą z dnia 3 marca 2000 roku o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa). Ustawa ta wprowadziła limity wynagrodzenia kadry zarządczej podmiotów publicznych, w tym kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
REKLAMA
Z zapisu art. 5 ust. 1 ustawy kominowej wynika jednoznacznie, że kierownikom zakładów opieki zdrowotnej przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne. Mimo to, powołana ustawa umożliwia w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań przyznanie kierownikom sp zoz dodatkowej (fakultatywnej) nagrody rocznej oraz odprawy w związku z odwołaniem ze stanowiska.
Potwierdził to również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II PK 134/13 wskazując, iż nagroda jubileuszowa, choć ma wynagrodzeniowy charakter nie jest z całą pewnością składnikiem wynagrodzenia miesięcznego, co wynika wprost z wykładni językowej. Nie można bowiem zasadnie twierdzić, że nagroda jubileuszowa przysługująca w 5 letnich okresach czasowych mieści się w pojęciu wynagrodzenia miesięcznego. Na tej podstawie należy przyjąć, że ustawowa nagroda jubileuszowa ustanowiona art. 62a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie przysługuje kierownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej ze względu na ograniczenie wynikające z przepisu art. 5 ust. 1 ustawy.
W którym paragrafie ująć odprawę dla zwolnionego nauczyciela
Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.