reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Nagroda jubileuszowa jest pewnym uhonorowaniem pracownika za długoletnią i sumienną pracę. Nie jest uregulowana w Kodeksie Pracy a zasady jej wypłacania określają akty wykonawcze do ustaw obejmujących określone grupy zawodowe. Czy każdemu należy się nagroda jubileuszowa?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż w myśl przepisów ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.) nagroda jubileuszowa przysługuje każdemu pracownikowi po raz pierwszy po 20 latach pracy i następnie – w wyższej wysokości – co 5 lat. Z cytowanego przepisu wynika, iż nagroda jubileuszowa należy się każdemu pracownikowi placówki po spełnieniu warunku stażu pracy. Jednakże przepisy tej ustawy ograniczone zostały ustawą z dnia 3 marca 2000 roku o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa). Ustawa ta wprowadziła limity wynagrodzenia kadry zarządczej podmiotów publicznych, w tym kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Z zapisu art. 5 ust. 1 ustawy kominowej wynika jednoznacznie, że kierownikom zakładów opieki zdrowotnej przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne. Mimo to, powołana ustawa umożliwia w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań przyznanie kierownikom sp zoz dodatkowej (fakultatywnej) nagrody rocznej oraz odprawy w związku z odwołaniem ze stanowiska.

Potwierdził to również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II PK 134/13 wskazując, iż nagroda jubileuszowa, choć ma wynagrodzeniowy charakter nie jest z całą pewnością składnikiem wynagrodzenia miesięcznego, co wynika wprost z wykładni językowej. Nie można bowiem zasadnie twierdzić, że nagroda jubileuszowa przysługująca w 5 letnich okresach czasowych mieści się w pojęciu wynagrodzenia miesięcznego. Na tej podstawie należy przyjąć, że ustawowa nagroda jubileuszowa ustanowiona art. 62a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie przysługuje kierownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej ze względu na ograniczenie wynikające z przepisu art. 5 ust. 1 ustawy.

Polecamy w INFORRB

Jakie mogą wystąpić nieprawidłowości w zakresie wypłacania dodatkowych nagród pracownikom samorządowym

W którym paragrafie ująć odprawę dla zwolnionego nauczyciela

Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama