Czy dodatek stażowy wypłacany w trakcie zwolnienia lekarskiego wliczany jest do podstawy trzynastki
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Pracownica, która w związku ze zwolnieniem lekarskim przypadającym w ciąży w roku kalendarzowym, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne, pobierała tylko dodatek za wieloletnią pracę, będzie miała naliczone to wynagrodzenie tylko z tego dodatku.
REKLAMA
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF
Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).
Przy obliczaniu wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy bierze się pod uwagę wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe).
Dodatek stażowy jest elementem wynagrodzenia za pracę i nie został wskazany jako ten składnik wynagrodzenia, który nie przysługuje w czasie urlopu wypoczynkowego. W związku z tym dodatek ten jest uwzględniany w podstawie trzynastki.
Obliczając trzynastkę w wysokości 8,5% wynagrodzenia rocznego, uwzględnia się m.in. dodatek stażowy, który otrzymuje pracownik. Okoliczność, że dodatek ten jest wypłacany za czas nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby, nie ma tu znaczenia. Faktem jest natomiast, że do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie wlicza się m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną (§ 6 pkt 7 rozporządzenia urlopowego).
Jednak należy pamiętać, że dodatek stażowy nie stanowi elementu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Należy go więc uwzględnić w dodatkowym wynagrodzeniu rocznym pracowników sfery budżetowej.
DARIUSZ DWOJEWSKI
prawnik, wykładowca, doktorant na WPiA Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji
Podstawy prawne
● art. 4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1144)
● § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353)
Czy pracownik samorządowy może pracować w równoważnym czasie pracy
Kiedy należy dokonać wypłaty wynagrodzenia w razie rozwiązania umowy w trakcie miesiąca
REKLAMA
REKLAMA