reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Obligatoryjne składniki wynagrodzenia pracowników samorządowych

Obligatoryjne składniki wynagrodzenia pracowników samorządowych

Pracownikom samorządowym przysługują obligatoryjne i fakultatywne dodatki do płacy. Do tej pierwszej kategorii zaliczamy dwa świadczenia: dodatek za wysługę lat oraz dodatek specjalny.

Podstawa wynagrodzenia

Pracownik samorządowy, zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych, powinien otrzymywać wynagrodzenie stosowne do swoich kwalifikacji i zajmowanego stanowiska. Poza wynagrodzeniem zasadniczym może również otrzymywać dodatki do płacy. Dwa z nich – dodatek stażowy oraz specjalny – muszą być wypłacane zawsze, kiedy pracownik spełnia określone w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych warunki.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Dodatek stażowy

Dodatek stażowy, zwany też dodatkiem za wysługę lat lub za wieloletnią pracę, przysługuje pracownikowi, który wykaże, że posiada odpowiedni staż pracy. Dodatek ten nie ma charakteru uznaniowego, ale jest przyznawany z mocy prawa w chwili spełnienia przez pracownika warunków przewidzianych w przepisach. Już pięcioletni okres zatrudnienia uprawnia pracownika samorządowego do dodatku w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek rośnie o jeden procent rocznie do wysokości 20% po 20 latach pracy. Do wspomnianego stażu zatrudnienia wlicza się pracę u wszystkich pracodawców – nie tylko w dziale finansów publicznych, ale również w firmach prywatnych. Ma to na celu zachęcenie potencjalnych kandydatów do pracy w organach samorządowych. Do stażu niewliczane są tylko okresy zatrudnienia na podstawie innej niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia oraz niezakończone stosunki pracy. Oprócz standardowego zatrudnienia do stażu pracy mogą wliczać się też, np. okres czynnej służby wojskowej, niektóre urlopy bezpłatne czy praca w gospodarstwie rolnym. Według § 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, w które pracuje oraz za te, w które ze względu na chorobę czy też opiekę sprawowaną nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem, jest mu wypłacany zasiłek. Po spełnieniu przesłanek przyznania dodatku, pracownik otrzymuje od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym nabył uprawnienie do dodatku lub już w tym samym miesiącu, jeśli nabył uprawnienie w pierwszym jego dniu.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Dodatek specjalny

Dodatek specjalny przysługuje tylko osobom zajmującym określone, najwyższe, stanowiska w samorządzie. Otrzymuje go wójt (odpowiednio: burmistrz i prezydent), starosta oraz marszałek województwa. Rozporządzenie nie przewiduje tu żadnych dodatkowych warunków – samo zajmowanie jednego z ww. stanowisk jest podstawą do prawa do dodatku. Przepisy określają dwie możliwe stawki tego uprawnienia. Są to:

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama