REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligatoryjne składniki wynagrodzenia pracowników samorządowych

Monika Małek
Wynagrodzenia, pracownicy samorządowi/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia, pracownicy samorządowi/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikom samorządowym przysługują obligatoryjne i fakultatywne dodatki do płacy. Do tej pierwszej kategorii zaliczamy dwa świadczenia: dodatek za wysługę lat oraz dodatek specjalny.

Podstawa wynagrodzenia

Pracownik samorządowy, zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych, powinien otrzymywać wynagrodzenie stosowne do swoich kwalifikacji i zajmowanego stanowiska. Poza wynagrodzeniem zasadniczym może również otrzymywać dodatki do płacy. Dwa z nich – dodatek stażowy oraz specjalny – muszą być wypłacane zawsze, kiedy pracownik spełnia określone w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych warunki.

REKLAMA

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Dodatek stażowy

Dodatek stażowy, zwany też dodatkiem za wysługę lat lub za wieloletnią pracę, przysługuje pracownikowi, który wykaże, że posiada odpowiedni staż pracy. Dodatek ten nie ma charakteru uznaniowego, ale jest przyznawany z mocy prawa w chwili spełnienia przez pracownika warunków przewidzianych w przepisach. Już pięcioletni okres zatrudnienia uprawnia pracownika samorządowego do dodatku w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek rośnie o jeden procent rocznie do wysokości 20% po 20 latach pracy. Do wspomnianego stażu zatrudnienia wlicza się pracę u wszystkich pracodawców – nie tylko w dziale finansów publicznych, ale również w firmach prywatnych. Ma to na celu zachęcenie potencjalnych kandydatów do pracy w organach samorządowych. Do stażu niewliczane są tylko okresy zatrudnienia na podstawie innej niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia oraz niezakończone stosunki pracy. Oprócz standardowego zatrudnienia do stażu pracy mogą wliczać się też, np. okres czynnej służby wojskowej, niektóre urlopy bezpłatne czy praca w gospodarstwie rolnym. Według § 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, w które pracuje oraz za te, w które ze względu na chorobę czy też opiekę sprawowaną nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem, jest mu wypłacany zasiłek. Po spełnieniu przesłanek przyznania dodatku, pracownik otrzymuje od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym nabył uprawnienie do dodatku lub już w tym samym miesiącu, jeśli nabył uprawnienie w pierwszym jego dniu.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Dodatek specjalny

Dodatek specjalny przysługuje tylko osobom zajmującym określone, najwyższe, stanowiska w samorządzie. Otrzymuje go wójt (odpowiednio: burmistrz i prezydent), starosta oraz marszałek województwa. Rozporządzenie nie przewiduje tu żadnych dodatkowych warunków – samo zajmowanie jednego z ww. stanowisk jest podstawą do prawa do dodatku. Przepisy określają dwie możliwe stawki tego uprawnienia. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- między 20% a 40% łącznie kwoty wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego;

- między 20% a 50% łącznie kwoty wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego w stosunku do prezydenta Warszawy oraz prezydentów miast i miast na prawach powiatu liczących ponad 300 tys. mieszkańców.

Konkretną wysokość dodatku dla danego pracownika samorządowego określają w drodze uchwały organy stanowiące danej jednostki samorządu terytorialnego, tj. rada gminy lub miasta dla wójta (burmistrza, prezydenta), rada powiatu dla starosty, a sejmik województwa dla marszałka.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.);

- rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1050)

Polecamy w INFORRB

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, gdy choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Czy pracodawca ma prawo ponaglić urzędnika, który nie składa wniosku o przyznanie mu dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę

Czy trzynastka może być „zerowa”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  REKLAMA

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA