REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligatoryjne składniki wynagrodzenia pracowników samorządowych

Monika Małek
Wynagrodzenia, pracownicy samorządowi/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia, pracownicy samorządowi/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikom samorządowym przysługują obligatoryjne i fakultatywne dodatki do płacy. Do tej pierwszej kategorii zaliczamy dwa świadczenia: dodatek za wysługę lat oraz dodatek specjalny.

Podstawa wynagrodzenia

Pracownik samorządowy, zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych, powinien otrzymywać wynagrodzenie stosowne do swoich kwalifikacji i zajmowanego stanowiska. Poza wynagrodzeniem zasadniczym może również otrzymywać dodatki do płacy. Dwa z nich – dodatek stażowy oraz specjalny – muszą być wypłacane zawsze, kiedy pracownik spełnia określone w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych warunki.

REKLAMA

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Dodatek stażowy

Dodatek stażowy, zwany też dodatkiem za wysługę lat lub za wieloletnią pracę, przysługuje pracownikowi, który wykaże, że posiada odpowiedni staż pracy. Dodatek ten nie ma charakteru uznaniowego, ale jest przyznawany z mocy prawa w chwili spełnienia przez pracownika warunków przewidzianych w przepisach. Już pięcioletni okres zatrudnienia uprawnia pracownika samorządowego do dodatku w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek rośnie o jeden procent rocznie do wysokości 20% po 20 latach pracy. Do wspomnianego stażu zatrudnienia wlicza się pracę u wszystkich pracodawców – nie tylko w dziale finansów publicznych, ale również w firmach prywatnych. Ma to na celu zachęcenie potencjalnych kandydatów do pracy w organach samorządowych. Do stażu niewliczane są tylko okresy zatrudnienia na podstawie innej niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia oraz niezakończone stosunki pracy. Oprócz standardowego zatrudnienia do stażu pracy mogą wliczać się też, np. okres czynnej służby wojskowej, niektóre urlopy bezpłatne czy praca w gospodarstwie rolnym. Według § 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, w które pracuje oraz za te, w które ze względu na chorobę czy też opiekę sprawowaną nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem, jest mu wypłacany zasiłek. Po spełnieniu przesłanek przyznania dodatku, pracownik otrzymuje od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym nabył uprawnienie do dodatku lub już w tym samym miesiącu, jeśli nabył uprawnienie w pierwszym jego dniu.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Dodatek specjalny

Dodatek specjalny przysługuje tylko osobom zajmującym określone, najwyższe, stanowiska w samorządzie. Otrzymuje go wójt (odpowiednio: burmistrz i prezydent), starosta oraz marszałek województwa. Rozporządzenie nie przewiduje tu żadnych dodatkowych warunków – samo zajmowanie jednego z ww. stanowisk jest podstawą do prawa do dodatku. Przepisy określają dwie możliwe stawki tego uprawnienia. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- między 20% a 40% łącznie kwoty wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego;

- między 20% a 50% łącznie kwoty wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego w stosunku do prezydenta Warszawy oraz prezydentów miast i miast na prawach powiatu liczących ponad 300 tys. mieszkańców.

Konkretną wysokość dodatku dla danego pracownika samorządowego określają w drodze uchwały organy stanowiące danej jednostki samorządu terytorialnego, tj. rada gminy lub miasta dla wójta (burmistrza, prezydenta), rada powiatu dla starosty, a sejmik województwa dla marszałka.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.);

- rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1050)

Polecamy w INFORRB

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, gdy choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Czy pracodawca ma prawo ponaglić urzędnika, który nie składa wniosku o przyznanie mu dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę

Czy trzynastka może być „zerowa”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA