REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość diet dla radnych w 2015 roku

Marta Golan
Wynagrodzenia radnych 2015/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia radnych 2015/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Radny gminy, powiatu nie otrzymuje typowego wynagrodzenia za pracę. W zamian za świadczoną społeczną pracę otrzymuje miesięczną dietę. Uzależniona jest ona nie tylko od wielkości gminy, czy też powiatu ale także od pełnionych funkcji.

Diety, które przysługują radnym uregulowane są przepisami ustawy o samorządzie gminnym. Wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw. W 2015 roku kwota bazowa wynosi 1 766,46 zł. Oznacza to, że dieta radnego nie może przekroczyć kwoty 2 649,69 zł miesięcznie. Jednakże maksymalna wysokość diet nie jest jednakowa dla wszystkich. Maksymalna wysokość diet przysługujących radnemu w ciągu miesiąca zależy od liczby mieszkańców gminy, powiatu czy miasta i jest określona w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

REKLAMA

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

W zależności od liczby mieszkańców diety radnych gminy kształtują się następująco:

- powyżej 100 tys. mieszkańców – 100%, tj. 2 649,69 zł;

- od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców  - 75% powyższej kwoty, tj. 1 987,27 zł;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- poniżej 15 tys. mieszkańców – 50%, tj. 1 324,85.

Zobacz wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

W przypadku radnych powiatu maksymalna wysokość  diety wynoszą: przysługujące radnemu powiatu w ciągu miesiąca nie mogą być wyższe od:

- powyżej 120 tys. mieszkańców – 100%, tj. 2 649,69 zł;

- od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców – 85%, tj. 2 252,24 zł;

- poniżej 60 tys. mieszkańców – 70%, tj. 1 854,78 zł.

Ponadto wskazać należy, że ustalając wysokość diet nie bez znaczenia jest pełniona funkcja radnego. Zazwyczaj maksymalne stawki przyznawane są przewodniczącym rad, niższe natomiast w zależności od hierarchii radnych. Dodatkowo z diet radnych nie są odprowadzane żadne składki oraz są oni zwolnieni  z podatku do kwoty 2 280 zł miesięcznie. Od radnych zależy forma, w jakiej wypłacane są diety, np. mogą mieć postać ryczałtu.

Radnym przysługuje także zwrot kosztów podróży służbowych.

Nie zawsze jednak radny otrzyma dietę w należnej mu wysokości. Radni mogą ustalić zmniejszenie diety z uwagi na nieobecność na sesjach rady czy posiedzeniu komisji.

Polecamy w INFORRB

Kiedy pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Jak wyliczyć trzynastkę pracownikowi, który dostaje wyrównanie do najniższego wynagrodzenia za pracę

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej przed upływem 5 lat należy odprowadzić składki ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA