REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość diet dla radnych w 2015 roku

Marta Golan
Wynagrodzenia radnych 2015/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia radnych 2015/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Radny gminy, powiatu nie otrzymuje typowego wynagrodzenia za pracę. W zamian za świadczoną społeczną pracę otrzymuje miesięczną dietę. Uzależniona jest ona nie tylko od wielkości gminy, czy też powiatu ale także od pełnionych funkcji.

Diety, które przysługują radnym uregulowane są przepisami ustawy o samorządzie gminnym. Wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw. W 2015 roku kwota bazowa wynosi 1 766,46 zł. Oznacza to, że dieta radnego nie może przekroczyć kwoty 2 649,69 zł miesięcznie. Jednakże maksymalna wysokość diet nie jest jednakowa dla wszystkich. Maksymalna wysokość diet przysługujących radnemu w ciągu miesiąca zależy od liczby mieszkańców gminy, powiatu czy miasta i jest określona w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

REKLAMA

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

W zależności od liczby mieszkańców diety radnych gminy kształtują się następująco:

- powyżej 100 tys. mieszkańców – 100%, tj. 2 649,69 zł;

- od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców  - 75% powyższej kwoty, tj. 1 987,27 zł;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- poniżej 15 tys. mieszkańców – 50%, tj. 1 324,85.

Zobacz wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

W przypadku radnych powiatu maksymalna wysokość  diety wynoszą: przysługujące radnemu powiatu w ciągu miesiąca nie mogą być wyższe od:

- powyżej 120 tys. mieszkańców – 100%, tj. 2 649,69 zł;

- od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców – 85%, tj. 2 252,24 zł;

- poniżej 60 tys. mieszkańców – 70%, tj. 1 854,78 zł.

Ponadto wskazać należy, że ustalając wysokość diet nie bez znaczenia jest pełniona funkcja radnego. Zazwyczaj maksymalne stawki przyznawane są przewodniczącym rad, niższe natomiast w zależności od hierarchii radnych. Dodatkowo z diet radnych nie są odprowadzane żadne składki oraz są oni zwolnieni  z podatku do kwoty 2 280 zł miesięcznie. Od radnych zależy forma, w jakiej wypłacane są diety, np. mogą mieć postać ryczałtu.

Radnym przysługuje także zwrot kosztów podróży służbowych.

Nie zawsze jednak radny otrzyma dietę w należnej mu wysokości. Radni mogą ustalić zmniejszenie diety z uwagi na nieobecność na sesjach rady czy posiedzeniu komisji.

Polecamy w INFORRB

Kiedy pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Jak wyliczyć trzynastkę pracownikowi, który dostaje wyrównanie do najniższego wynagrodzenia za pracę

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej przed upływem 5 lat należy odprowadzić składki ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA