reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Podwyżki w służbie cywilnej w 2016 r. dla najmniej zarabiających i najlepszych

Podwyżki w służbie cywilnej w 2016 r. dla najmniej zarabiających i najlepszych

Zaprojektowane na 2016 rok podwyżki to pierwszy krok w kierunku modernizacji wynagrodzeń w służbie cywilnej - przekonuje Szef Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel w wywiadzie dla Infor.pl. Dodaje, iż przyznane środki powinny zostać rozdysponowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb najniżej opłacanych jednostek podległych i nadzorowanych.

Wioleta Matela-Marszałek: Czy odmrożenie płac w służbie cywilnej uważa Pani za satysfakcjonujące?

Claudia Torres-Bartyzel, Szef Służby Cywilnej: Zaprojektowany na 2016 r. wzrost funduszu wynagrodzeń dla członków korpusu służby cywilnej wyniesie ok. 6% względem roku 2015. To oczekiwany przez środowisko urzędnicze sygnał po wieloletnim okresie zamrożenia płac. Mam nadzieję, że dyrektorzy generalni i kierownicy urzędów podzielą te pieniądze mając na uwadze dwa cele: zwiększenie wynagrodzeń najniżej wynagradzanym pracownikom oraz docenienie najlepszych pracowników.

Zobacz również: Podwyżki w służbie cywilnej w 2016 r.

W jaki sposób zostaną podzielone pieniądze na podwyżki? Kto może liczyć na wzrost pensji?

Zgodnie z wytycznymi Ministra Finansów maksymalny wzrost funduszu wynagrodzeń w ministerstwach i urzędach centralnych może wynieść 5,5 proc., a w urzędach wojewódzkich 6 proc. Jednocześnie, wspólnie z Ministrem Finansów, zwróciłam się z prośbą do ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów, żeby przyznane środki rozdysponowali ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb najniżej opłacanych jednostek podległych i nadzorowanych. W szczególności dotyczy to wojewódzkiej i powiatowej administracji zespolonej tj. inspekcji i straży. Analiza projektu ustawy budżetowej na 2016 r. wskazuje, że pracownicy tych instytucji mogą otrzymać podwyżkę ponad 10 procentową. Muszę jednak podkreślić, że środki na podwyżki będą przekazane do dyspozycji kierownikom urzędów i to będą ostatecznie decydować o indywidualnych podwyżkach.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Jak ocenia Pani potrzeby służby cywilnej w kwestii wynagrodzeń w najbliższych latach i realne możliwości ich spełnienia?

Nakłady na poprawę trudnej sytuacji płacowej w służbie cywilnej są duże, co nie znaczy, że problem niskich płac zostanie ostatecznie rozwiązany. Dotyczy to w szczególności pracowników służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Obrony Narodowej. Stąd wyrażam nadzieję, że zaprojektowane na 2016 rok podwyżki to pierwszy krok w kierunku modernizacji wynagrodzeń w służbie cywilnej. Moim zdaniem, warto się zastanowić i podjąć dyskusję nad możliwością zwiększenia zależności funduszu wynagrodzeń w służbie cywilnej od koniunktury gospodarczej, poprzez np. powiązanie wzrostu tego funduszu od wzrostu PKB.

Limit mianowań w służbie cywilnej w ostatnich latach pozostaje na podobnym poziomie. Widoczny wzrost jest zaplanowany na 2018 rok (350 osób). Z czego wynikają te liczby?

Trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2016-2018 jest efektem uzgodnień Rady Ministrów i kompromisu pomiędzy potrzebami służby cywilnej, a ograniczeniami budżetowymi. W związku z powyższym, w przyszłym roku utrzymany zostanie limit 200 osób, jednak pozytywnie należy ocenić pewien ruch w górę, począwszy od 2017 r., na który zaplanowany został limit 280 osób, poprzez rok 2018 – z limitem 350 osób.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama