REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki w służbie cywilnej w 2016 r. dla najmniej zarabiających i najlepszych

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wynagrodzenia w służbie cywilnej 2016
Wynagrodzenia w służbie cywilnej 2016

REKLAMA

REKLAMA

Zaprojektowane na 2016 rok podwyżki to pierwszy krok w kierunku modernizacji wynagrodzeń w służbie cywilnej - przekonuje Szef Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel w wywiadzie dla Infor.pl. Dodaje, iż przyznane środki powinny zostać rozdysponowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb najniżej opłacanych jednostek podległych i nadzorowanych.

Wioleta Matela-Marszałek: Czy odmrożenie płac w służbie cywilnej uważa Pani za satysfakcjonujące?

REKLAMA

Claudia Torres-Bartyzel, Szef Służby Cywilnej: Zaprojektowany na 2016 r. wzrost funduszu wynagrodzeń dla członków korpusu służby cywilnej wyniesie ok. 6% względem roku 2015. To oczekiwany przez środowisko urzędnicze sygnał po wieloletnim okresie zamrożenia płac. Mam nadzieję, że dyrektorzy generalni i kierownicy urzędów podzielą te pieniądze mając na uwadze dwa cele: zwiększenie wynagrodzeń najniżej wynagradzanym pracownikom oraz docenienie najlepszych pracowników.

Zobacz również: Podwyżki w służbie cywilnej w 2016 r.

W jaki sposób zostaną podzielone pieniądze na podwyżki? Kto może liczyć na wzrost pensji?

Zgodnie z wytycznymi Ministra Finansów maksymalny wzrost funduszu wynagrodzeń w ministerstwach i urzędach centralnych może wynieść 5,5 proc., a w urzędach wojewódzkich 6 proc. Jednocześnie, wspólnie z Ministrem Finansów, zwróciłam się z prośbą do ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów, żeby przyznane środki rozdysponowali ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb najniżej opłacanych jednostek podległych i nadzorowanych. W szczególności dotyczy to wojewódzkiej i powiatowej administracji zespolonej tj. inspekcji i straży. Analiza projektu ustawy budżetowej na 2016 r. wskazuje, że pracownicy tych instytucji mogą otrzymać podwyżkę ponad 10 procentową. Muszę jednak podkreślić, że środki na podwyżki będą przekazane do dyspozycji kierownikom urzędów i to będą ostatecznie decydować o indywidualnych podwyżkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Jak ocenia Pani potrzeby służby cywilnej w kwestii wynagrodzeń w najbliższych latach i realne możliwości ich spełnienia?

Nakłady na poprawę trudnej sytuacji płacowej w służbie cywilnej są duże, co nie znaczy, że problem niskich płac zostanie ostatecznie rozwiązany. Dotyczy to w szczególności pracowników służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Obrony Narodowej. Stąd wyrażam nadzieję, że zaprojektowane na 2016 rok podwyżki to pierwszy krok w kierunku modernizacji wynagrodzeń w służbie cywilnej. Moim zdaniem, warto się zastanowić i podjąć dyskusję nad możliwością zwiększenia zależności funduszu wynagrodzeń w służbie cywilnej od koniunktury gospodarczej, poprzez np. powiązanie wzrostu tego funduszu od wzrostu PKB.

Limit mianowań w służbie cywilnej w ostatnich latach pozostaje na podobnym poziomie. Widoczny wzrost jest zaplanowany na 2018 rok (350 osób). Z czego wynikają te liczby?

Trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2016-2018 jest efektem uzgodnień Rady Ministrów i kompromisu pomiędzy potrzebami służby cywilnej, a ograniczeniami budżetowymi. W związku z powyższym, w przyszłym roku utrzymany zostanie limit 200 osób, jednak pozytywnie należy ocenić pewien ruch w górę, począwszy od 2017 r., na który zaplanowany został limit 280 osób, poprzez rok 2018 – z limitem 350 osób.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA