REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik zapłaci podatek od dodatkowej odprawy pieniężnej

Anna Ryl
Podatek dochodowy, wynagrodzenie/ Fot. Fotolia
Podatek dochodowy, wynagrodzenie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zwolnieniami grupowymi zakład zawarł porozumienie z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Zgodnie z postanowieniami tego porozumienia, wszystkim pracownikom objętym procedurą zwolnień grupowych zakład wypłaci dodatkowe odprawy pieniężne z tytułu zwolnień grupowych. Odprawy zostaną więc wypłacone na podstawie wewnętrznych aktów prawnych (porozumień). Czy w tej sytuacji odprawy będą opodatkowane?

Tak, wypłacone dodatkowe odprawy będą stanowiły przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

REKLAMA

Zasady ustalania i wypłacania odpraw pieniężnych określają zarówno przepisy powszechnie obowiązujące (np. ustawy, przepisy wykonawcze wydane na podstawie tych ustaw), jak i przepisy wewnętrzne. Oznacza to, że wypłatę dodatkowych odpraw pieniężnych pracownikom odchodzącym z pracy mogą przewidywać obowiązujące u pracodawcy wewnętrzne akty prawne. Kryteria warunkujące otrzymanie odprawy, a także jej wysokość czy termin wypłaty, określa wówczas indywidualnie każdy pracodawca.

Przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 zawierają katalog przychodów zwolnionych z opodatkowania. Zwolnieniem tym nie zostały objęte przychody osiągnięte z tytułu odpraw pieniężnych – wypłacanych zarówno na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, jak i na podstawie przepisów wewnętrznych (np. regulaminów, statutów czy właśnie postanowień układów zbiorowych).

Zobacz również: Opodatkowanie wydatków pracownika mobilnego na nocleg i wyżywienie

Od wypłaconej dodatkowej odprawy pobierana jest zatem zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INTERPRETACJE

Dodatkowa odprawa wypłacona pracownikowi na podstawie zawartego porozumienia nie stanowi przychodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Będzie ona zatem stanowiła dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, gdyż podstawą jej wypłaty jest stosunek pracy. Pracodawca zaś, jako płatnik, ma obowiązek pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2015 r., sygn. akt IPPB4/415-973/14-2/MS

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli

PODSTAWA PRAWNA

● art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 860)

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA