REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik zapłaci podatek od dodatkowej odprawy pieniężnej

Anna Ryl
Podatek dochodowy, wynagrodzenie/ Fot. Fotolia
Podatek dochodowy, wynagrodzenie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zwolnieniami grupowymi zakład zawarł porozumienie z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Zgodnie z postanowieniami tego porozumienia, wszystkim pracownikom objętym procedurą zwolnień grupowych zakład wypłaci dodatkowe odprawy pieniężne z tytułu zwolnień grupowych. Odprawy zostaną więc wypłacone na podstawie wewnętrznych aktów prawnych (porozumień). Czy w tej sytuacji odprawy będą opodatkowane?

Tak, wypłacone dodatkowe odprawy będą stanowiły przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

REKLAMA

Zasady ustalania i wypłacania odpraw pieniężnych określają zarówno przepisy powszechnie obowiązujące (np. ustawy, przepisy wykonawcze wydane na podstawie tych ustaw), jak i przepisy wewnętrzne. Oznacza to, że wypłatę dodatkowych odpraw pieniężnych pracownikom odchodzącym z pracy mogą przewidywać obowiązujące u pracodawcy wewnętrzne akty prawne. Kryteria warunkujące otrzymanie odprawy, a także jej wysokość czy termin wypłaty, określa wówczas indywidualnie każdy pracodawca.

Przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 zawierają katalog przychodów zwolnionych z opodatkowania. Zwolnieniem tym nie zostały objęte przychody osiągnięte z tytułu odpraw pieniężnych – wypłacanych zarówno na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, jak i na podstawie przepisów wewnętrznych (np. regulaminów, statutów czy właśnie postanowień układów zbiorowych).

Zobacz również: Opodatkowanie wydatków pracownika mobilnego na nocleg i wyżywienie

Od wypłaconej dodatkowej odprawy pobierana jest zatem zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INTERPRETACJE

Dodatkowa odprawa wypłacona pracownikowi na podstawie zawartego porozumienia nie stanowi przychodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Będzie ona zatem stanowiła dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, gdyż podstawą jej wypłaty jest stosunek pracy. Pracodawca zaś, jako płatnik, ma obowiązek pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2015 r., sygn. akt IPPB4/415-973/14-2/MS

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli

PODSTAWA PRAWNA

● art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 860)

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA