REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik zapłaci podatek od dodatkowej odprawy pieniężnej

Anna Ryl
Podatek dochodowy, wynagrodzenie/ Fot. Fotolia
Podatek dochodowy, wynagrodzenie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zwolnieniami grupowymi zakład zawarł porozumienie z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Zgodnie z postanowieniami tego porozumienia, wszystkim pracownikom objętym procedurą zwolnień grupowych zakład wypłaci dodatkowe odprawy pieniężne z tytułu zwolnień grupowych. Odprawy zostaną więc wypłacone na podstawie wewnętrznych aktów prawnych (porozumień). Czy w tej sytuacji odprawy będą opodatkowane?

Tak, wypłacone dodatkowe odprawy będą stanowiły przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

REKLAMA

Zasady ustalania i wypłacania odpraw pieniężnych określają zarówno przepisy powszechnie obowiązujące (np. ustawy, przepisy wykonawcze wydane na podstawie tych ustaw), jak i przepisy wewnętrzne. Oznacza to, że wypłatę dodatkowych odpraw pieniężnych pracownikom odchodzącym z pracy mogą przewidywać obowiązujące u pracodawcy wewnętrzne akty prawne. Kryteria warunkujące otrzymanie odprawy, a także jej wysokość czy termin wypłaty, określa wówczas indywidualnie każdy pracodawca.

Przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 zawierają katalog przychodów zwolnionych z opodatkowania. Zwolnieniem tym nie zostały objęte przychody osiągnięte z tytułu odpraw pieniężnych – wypłacanych zarówno na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, jak i na podstawie przepisów wewnętrznych (np. regulaminów, statutów czy właśnie postanowień układów zbiorowych).

Zobacz również: Opodatkowanie wydatków pracownika mobilnego na nocleg i wyżywienie

Od wypłaconej dodatkowej odprawy pobierana jest zatem zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INTERPRETACJE

Dodatkowa odprawa wypłacona pracownikowi na podstawie zawartego porozumienia nie stanowi przychodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Będzie ona zatem stanowiła dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, gdyż podstawą jej wypłaty jest stosunek pracy. Pracodawca zaś, jako płatnik, ma obowiązek pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2015 r., sygn. akt IPPB4/415-973/14-2/MS

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli

PODSTAWA PRAWNA

● art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 860)

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA