reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Umowy i świadczenia a zajęcia komornicze

Umowy i świadczenia a zajęcia komornicze

Przy zajęciu komorniczym należy brać pod uwagę kilka istotnych elementów: typ umowy, wysokość wynagrodzenia, rodzaj otrzymywanego świadczenia. Od 1 kwietnia 2016 r. katalog świadczeń, które nie podlegają egzekucji zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze oraz dodatek dla rodzin zastępczych.

Zajęcia komornicze – co warto nich wiedzieć?

Sprawdź, ile może zabrać Ci komornik i kiedy nie ma prawa tknąć Twoich pieniędzy!

Dokonując potrąceń należności, komornik powinien brać pod uwagę kilka istotnych elementów: typ umowy, wysokość wynagrodzenia, rodzaj otrzymywanego świadczenia. W zależności od źródła pozyskanych przez Ciebie środków finansowych, obowiązują go inne zasady.

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Umowa o pracę

Przepisy prawa pracy zezwalają na potrącenie z wynagrodzenia pracownika, bez jego zgody, części pensji.

Potrącenia dokonywane są w ustalonej przepisami kolejności. Pierwszeństwo mają te, przeznaczone na świadczenia alimentacyjne i mogą być one wyższe od reszty potrąceń. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą być dokonywane do wysokości 60 proc. wynagrodzenia, zaś egzekucje innych należności – do połowy wynagrodzenia. Jeśli pracownik posiada długi z tytułu np. kredytów i ciążą na nim również zobowiązania alimentacyjne, to łączna wysokość potrącenia nie może przekraczać 60 proc. pensji. To oznacza, że przynajmniej część wynagrodzenia pozostanie dla nas.

Nagrody, dodatkowe wynagrodzenia roczne oraz należności przysługujące pracownikowi z tytułu udziału w zysku na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych są egzekwowane w pełnej wysokości.

Umowy cywilnoprawne

W przypadku umów regulowanych Kodeksem cywilnym sytuacja wygląda inaczej. Komornik może zająć bowiem całą kwotę wynagrodzenia. Jeśli jest to jednak dla nas jedyne źródło dochodu, istnieje szansa na zachowanie części wynagrodzenia. Wystarczy poinformować komornika i udokumentować, że pieniądze pozyskane z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło stanowią dla nas jedyny dochód, a będą mogły mieć zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące potrąceń.

Inne świadczenia

W przypadku rent i emerytur zajęciu podlega tylko ich 25 proc. Wolne od potrąceń są świadczenia w wysokości 50 proc. najniższej emerytury lub renty. 

Przepisy prawne zawierają również wykaz świadczeń, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Komornik nie może zająć pieniędzy, które dłużnik uzyskał z tytułu świadczeń alimentacyjnych, świadczeń rodzinnych, dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych – świadczeń z pomocy społecznej. 

Przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej po odliczeniu składek: na ubezpieczenia społeczne, zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W 2016 roku zajęcie komornicze nie może więc zmniejszyć poziomu naszej pensji poniżej 1850 zł brutto.

Od 1 kwietnia 2016 r. katalog świadczeń, które nie podlegają egzekucji zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze oraz dodatek dla rodzin zastępczych.

W sprawach dotyczących potrąceń z wynagrodzenia, które nie zostały uregulowane w Kodeksie pracy, stosuje się odpowiednio przepisy: Kodeksu postępowania cywilnego i Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Wynagrodzenie, pensja, pieniądze/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie, pensja, pieniądze/ Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama