Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?
REKLAMA
REKLAMA
Ponieważ doba pracownicza przypadająca w piątek kończy się o godz. 7.00 w sobotę, więc za pracę w 1 godzinie należącej do piątkowej doby (od godz. 6.00 do godz. 7.00 w sobotę) pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek jak za nadgodziny. Za pracę w sobotę należy mu udzielić dnia wolnego od pracy (8 godzin), a pozostałe 3 godziny będące przekroczeniem dobowej normy czasu pracy trzeba zrekompensować czasem wolnym lub wynagrodzeniem wraz z 50% dodatkiem.
REKLAMA
We wskazanej przez Państwa sytuacji rekompensatę za 12-godzinną pracę w wolną sobotę należy podzielić na 3 części, tj.:
REKLAMA
1) za 1 godzinę pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy – 50% lub 100% (jeżeli dodatkowa godzina przypada w ustalonej u pracodawcy porze nocnej). Ta jedna godzina (od 6.00 do 7.00) przypadająca w kalendarzową sobotę jest przypisana do jeszcze niezakończonej piątkowej doby pracowniczej. Doba pracownicza to bowiem kolejne 24 godziny, począwszy od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Zatem w przypadku Państwa pracownika doba pracownicza zakończy się o godz. 7.00 w sobotę i o tej godzinie rozpocznie się jego dzień wolny od pracy wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy;
2) za 8 godzin przepracowanych w sobotę należy zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Udzielenie dnia wolnego za pracę w wolną sobotę (w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w podstawowym systemie czasu pracy) dotyczy bowiem tylko 8 godzin przepracowanych w tym dniu;
3) za 3 pozostałe godziny pracy w sobotę (godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy) należy udzielić czasu wolnego albo wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem (wyrok SN z 29 stycznia 2008 r., I PK 196/07, OSNP 2009/7–8/89).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę
W artykule wyjaśniono również w jakim wymiarze udzielić pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA