REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę? /fot. Fotolia
Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy (po 8 godzin dziennie, w godz. od 7.00 do 15.00). Wydaliśmy mu polecenie pracy w sobotę od godz. 6.00 do godz. 18.00. Jaka rekompensata przysługuje mu z tytułu wykonywania pracy w tym dniu?

Ponieważ doba pracownicza przypadająca w piątek kończy się o godz. 7.00 w sobotę, więc za pracę w 1 godzinie należącej do piątkowej doby (od godz. 6.00 do godz. 7.00 w sobotę) pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek jak za nadgodziny. Za pracę w sobotę należy mu udzielić dnia wolnego od pracy (8 godzin), a pozostałe 3 godziny będące przekroczeniem dobowej normy czasu pracy trzeba zrekompensować czasem wolnym lub wynagrodzeniem wraz z 50% dodatkiem.

REKLAMA

We wskazanej przez Państwa sytuacji rekompensatę za 12-godzinną pracę w wolną sobotę należy podzielić na 3 części, tj.:

REKLAMA

1) za 1 godzinę pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy – 50% lub 100% (jeżeli dodatkowa godzina przypada w ustalonej u pracodawcy porze nocnej). Ta jedna godzina (od 6.00 do 7.00) przypadająca w kalendarzową sobotę jest przypisana do jeszcze niezakończonej piątkowej doby pracowniczej. Doba pracownicza to bowiem kolejne 24 godziny, począwszy od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Zatem w przypadku Państwa pracownika doba pracownicza zakończy się o godz. 7.00 w sobotę i o tej godzinie rozpocznie się jego dzień wolny od pracy wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy;

2) za 8 godzin przepracowanych w sobotę należy zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Udzielenie dnia wolnego za pracę w wolną sobotę (w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w podstawowym systemie czasu pracy) dotyczy bowiem tylko 8 godzin przepracowanych w tym dniu;

3) za 3 pozostałe godziny pracy w sobotę (godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy) należy udzielić czasu wolnego albo wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem (wyrok SN z 29 stycznia 2008 r., I PK 196/07, OSNP 2009/7–8/89).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę

W artykule wyjaśniono również w jakim wymiarze udzielić pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA