reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Nasz pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy (po 8 godzin dziennie, w godz. od 7.00 do 15.00). Wydaliśmy mu polecenie pracy w sobotę od godz. 6.00 do godz. 18.00. Jaka rekompensata przysługuje mu z tytułu wykonywania pracy w tym dniu?

Ponieważ doba pracownicza przypadająca w piątek kończy się o godz. 7.00 w sobotę, więc za pracę w 1 godzinie należącej do piątkowej doby (od godz. 6.00 do godz. 7.00 w sobotę) pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek jak za nadgodziny. Za pracę w sobotę należy mu udzielić dnia wolnego od pracy (8 godzin), a pozostałe 3 godziny będące przekroczeniem dobowej normy czasu pracy trzeba zrekompensować czasem wolnym lub wynagrodzeniem wraz z 50% dodatkiem.

We wskazanej przez Państwa sytuacji rekompensatę za 12-godzinną pracę w wolną sobotę należy podzielić na 3 części, tj.:

1) za 1 godzinę pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy – 50% lub 100% (jeżeli dodatkowa godzina przypada w ustalonej u pracodawcy porze nocnej). Ta jedna godzina (od 6.00 do 7.00) przypadająca w kalendarzową sobotę jest przypisana do jeszcze niezakończonej piątkowej doby pracowniczej. Doba pracownicza to bowiem kolejne 24 godziny, począwszy od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Zatem w przypadku Państwa pracownika doba pracownicza zakończy się o godz. 7.00 w sobotę i o tej godzinie rozpocznie się jego dzień wolny od pracy wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy;

2) za 8 godzin przepracowanych w sobotę należy zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Udzielenie dnia wolnego za pracę w wolną sobotę (w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w podstawowym systemie czasu pracy) dotyczy bowiem tylko 8 godzin przepracowanych w tym dniu;

3) za 3 pozostałe godziny pracy w sobotę (godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy) należy udzielić czasu wolnego albo wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem (wyrok SN z 29 stycznia 2008 r., I PK 196/07, OSNP 2009/7–8/89).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę

W artykule wyjaśniono również w jakim wymiarze udzielić pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę? /fot. Fotolia
Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę? /fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama