REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę? /fot. Fotolia
Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy (po 8 godzin dziennie, w godz. od 7.00 do 15.00). Wydaliśmy mu polecenie pracy w sobotę od godz. 6.00 do godz. 18.00. Jaka rekompensata przysługuje mu z tytułu wykonywania pracy w tym dniu?

Ponieważ doba pracownicza przypadająca w piątek kończy się o godz. 7.00 w sobotę, więc za pracę w 1 godzinie należącej do piątkowej doby (od godz. 6.00 do godz. 7.00 w sobotę) pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek jak za nadgodziny. Za pracę w sobotę należy mu udzielić dnia wolnego od pracy (8 godzin), a pozostałe 3 godziny będące przekroczeniem dobowej normy czasu pracy trzeba zrekompensować czasem wolnym lub wynagrodzeniem wraz z 50% dodatkiem.

REKLAMA

We wskazanej przez Państwa sytuacji rekompensatę za 12-godzinną pracę w wolną sobotę należy podzielić na 3 części, tj.:

REKLAMA

1) za 1 godzinę pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy – 50% lub 100% (jeżeli dodatkowa godzina przypada w ustalonej u pracodawcy porze nocnej). Ta jedna godzina (od 6.00 do 7.00) przypadająca w kalendarzową sobotę jest przypisana do jeszcze niezakończonej piątkowej doby pracowniczej. Doba pracownicza to bowiem kolejne 24 godziny, począwszy od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Zatem w przypadku Państwa pracownika doba pracownicza zakończy się o godz. 7.00 w sobotę i o tej godzinie rozpocznie się jego dzień wolny od pracy wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy;

2) za 8 godzin przepracowanych w sobotę należy zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Udzielenie dnia wolnego za pracę w wolną sobotę (w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w podstawowym systemie czasu pracy) dotyczy bowiem tylko 8 godzin przepracowanych w tym dniu;

3) za 3 pozostałe godziny pracy w sobotę (godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy) należy udzielić czasu wolnego albo wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem (wyrok SN z 29 stycznia 2008 r., I PK 196/07, OSNP 2009/7–8/89).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę

W artykule wyjaśniono również w jakim wymiarze udzielić pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA