REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzynastka a kara pracownicza

Jan Ludwikowski
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Trzynastka/ Fot. Fotolia
Trzynastka/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie przysługującego pracownikom sfery budżetowej. Czy otrzymana przez pracownika kara wpływa na prawo do otrzymania trzynastego wynagrodzenia?

Trzynastkę się traci tylko za poważne naruszenie obowiązków

Pani Iwona pracuje w urzędzie gminy. – Zostałam zatrudniona w połowie marca ubiegłego roku – opowiada czytelniczka. Za dwukrotne spóźnienie do pracy otrzymałam upomnienie. Czy prawo do trzynastego wynagrodzenia przysługuje tylko pracownikom niekaranym, którzy byli zatrudnieni przez cały rok – pyta

REKLAMA

Trzynastka to potoczne określenie dodatkowego wynagrodzenia przysługującego pracownikom sfery budżetowej. Taka pensja wypłacana jest najpóźniej z upływem pierwszego kwartału następnego roku, czyli z końcem marca. Jej wysokość wynosi 8,5 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego. Sąd Najwyższy stwierdził, że trzynastka ma charakter premii. Dlatego jej uzyskanie jest uzależnione od spełnienia pewnych warunków.

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

REKLAMA

Tylko pracownik, który był zatrudniony przez cały rok kalendarzowy, uzyska prawo do trzynastki w pełnej wysokości. Mowa tutaj o efektywnym świadczeniu pracy, a więc wykonywaniu obowiązków służbowych. Do tych okresów zalicza się dni wolne i święta, urlop wypoczynkowy oraz czas należny osobie przywróconej do pracy przez sąd. Przy obliczaniu wysokości trzynastki nie bierze się natomiast pod uwagę wynagrodzenia otrzymywanego w czasie zwolnienia lekarskiego!

Pracownikom, którzy nie byli zatrudnieni cały rok kalendarzowy, należy się premia w wysokości proporcjonalnej do okresu rzeczywiście przepracowanego. Aby uzyskać takie prawo, potrzebne jest co najmniej sześć miesięcy efektywnego zatrudnienia. Tylko w wyjątkowych okolicznościach, takich jak urlop macierzyński albo dla poratowania zdrowia, za wystarczający można uznać krótszy okres. Trzeba jednak wiedzieć, że wypłacona trzynastka będzie wtedy znacznie niższa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pani Danuta była zatrudniona dłużej niż dziewięć miesięcy. Jeśli w tym czasie nie przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, powinna uzyskać proporcjonalne wynagrodzenie. Również kara pracownicza, którą otrzymała, nie jest przeszkodą w nabyciu prawa do trzynastki. Ustawa wyraźnie bowiem wskazuje, jakie przewinienia powodują utratę premii. Otóż dodatkowe wynagrodzenie nie należy się zatrudnionemu, który stawił się w pracy w stanie nietrzeźwości lub nie usprawiedliwił nieobecności trwającej dłużej niż dwa dni. Premii nie otrzyma też były pracownik, z którego winy rozwiązano umowę o pracę. ©?

Jan Ludwikowski

 dgp@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 2 ust. 1, 2, art. 3, art. 4 ust. 1, art. 5 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1144).

Zobacz również: Trzynastka a staż pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA