Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4
REKLAMA
REKLAMA
Główne przywileje w tym zakresie wynikają z art. 178 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), który stanowi, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w:
REKLAMA
● godzinach nadliczbowych,
● porze nocnej,
● systemie przerywanego czasu pracy
oraz delegować poza stałe miejsce pracy.
Ponadto czas pracy osób opiekujących się dziećmi do ukończenia przez nie 4 roku życia – zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, przy pracy w ciągłym ruchu, systemie skróconego tygodnia pracy lub którzy na swój wniosek wykonują pracę tylko w piątki, soboty i niedziele – nie może bez ich zgody przekraczać 8 godzin (art. 148 pkt 3 k.p.). Pracownik taki zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
Zobacz serwis: Kadry i płace
Aby rodzic lub opiekun mógł skorzystać z omówionych uprawnień, powinien złożyć w tym celu stosowne oświadczenie. Oświadczenie o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich należy odebrać od pracownika będącego rodzicem albo opiekunem dziecka w pierwszym dniu pracy. Jeśli pracownik zatrudniany nie ma dzieci, powinno się prosić go o wypełnienie takiego oświadczenia w momencie, kiedy staje się rodzicem lub opiekunem dziecka.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4
W publikacji omówiono odmienne regulacje dotyczące pracowników samorządowych i nauczycieli oraz przedstawiono pomocne wzory dokumentów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.