reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4

Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4

Pracownicy opiekujący się dziećmi, które nie ukończyły 4 roku życia, mają szczególne uprawnienia. W przypadku pracowników samorządowych przepisy przewidują wydłużenie czasu przysługiwania tych przywilejów aż do ukończenia przez dziecko 8 lat.

Główne przywileje w tym zakresie wynikają z art. 178 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), który stanowi, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w:

● godzinach nadliczbowych,

● porze nocnej,

● systemie przerywanego czasu pracy

oraz delegować poza stałe miejsce pracy.

Ponadto czas pracy osób opiekujących się dziećmi do ukończenia przez nie 4 roku życia – zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, przy pracy w ciągłym ruchu, systemie skróconego tygodnia pracy lub którzy na swój wniosek wykonują pracę tylko w piątki, soboty i niedziele – nie może bez ich zgody przekraczać 8 godzin (art. 148 pkt 3 k.p.). Pracownik taki zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Aby rodzic lub opiekun mógł skorzystać z omówionych uprawnień, powinien złożyć w tym celu stosowne oświadczenie. Oświadczenie o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich należy odebrać od pracownika będącego rodzicem albo opiekunem dziecka w pierwszym dniu pracy. Jeśli pracownik zatrudniany nie ma dzieci, powinno się prosić go o wypełnienie takiego oświadczenia w momencie, kiedy staje się rodzicem lub opiekunem dziecka.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4

W publikacji omówiono odmienne regulacje dotyczące pracowników samorządowych i nauczycieli oraz przedstawiono pomocne wzory dokumentów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4 /fot. Fotolia
Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4 /fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama