Dieta sołtysa w formie ryczałtu niedopuszczalna
REKLAMA
REKLAMA
Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasady przysługiwania diety sołtysa. W uchwale tej ustalono miesięczną zryczałtowaną dietę dla sołtysów stanowiącą rekompensatę wydatków wynikających z pełnienia obowiązków sołtysa w kwocie 100 zł miesięcznie.
REKLAMA
Zdaniem Wojewody Mazowieckiego, takie określenie diety dla sołtysów w sposób rażący narusza art. 37b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie bowiem z tym przepisem, rada gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Określenie natomiast wysokości diety w formie zryczałtowanej kwoty – zdaniem organu nadzoru – powoduje, że dieta ta traci charakter rekompensacyjny, a przyjmuje charakter stałego, miesięcznego wynagrodzenia, niezależnie od kosztów związanych z pełnieniem funkcji.
Zobacz: Zatrudnianie i zwalnianie
Wojewoda wskazał również, że użyty przez ustawodawcę w ww. przepisie wyraz „dieta” należy rozumieć jako zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji, a jego istota sprowadza się wyłącznie do wyrównywania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem funkcji sołtysa. Jednocześnie przepis ten wskazuje na konieczność uregulowania „zasad”, na jakich będzie przysługiwała dieta, a wiec trybu rozliczania tych diet oraz również kosztów podróży. Tym samym, jak wskazał organ nadzoru, w drodze uchwały podjętej na podstawie przepisu art. 37b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym powinny zostać rozstrzygnięte przypadku, w których sołtys przez dłuższy czas nie wykonuje obowiązków wynikających z pełnionej funkcji. W kontrolowanej przez wojewodę uchwale brak jest jednak uregulowań o obniżeniu diety sołtysa w przypadku niewykonywania przez niego czynności, co jest sprzeczne z przywołanym przepisem.
Tym samym, zdaniem Wojewody Mazowieckiego, konieczne było wyeliminowanie kontrolowanej uchwały rady gminy z porządku prawnego.
Mateusz Karciarz
prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego
Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu
www.ziemski.com.pl
Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl
REKLAMA
REKLAMA