Zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie
Pracodawca chce dokonać przesunięcia między stanowiskami urzędniczymi (referenta) na zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim, a następnie rodzicielskim (inspektora). Pracownik, który ma być przesunięty posiada odpowiednie kwalifikacje. W jaki sposób pracodawca może tego dokonać? Pracownik, który będzie przesunięty (referent) chce powrócić na swoje stanowisko po powrocie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego zastępowanego pracownika (inspektora). Na jaki okres i w jaki sposób pracodawca może tego dokonać? Czy na stanowisko za referenta może zatrudnić dodatkową osobę w ramach umowy na zastępstwo, czy musi ogłosić konkurs na stanowisko urzędnicze?
REKLAMA
Odpowiedź
W opisanej sytuacji zastosowanie znaleźć może czasowa zmiana warunków zatrudnienia (stanowiska pracy, wynagrodzenia) oparta na porozumieniu z pracownikiem. Nie jest możliwe zawarcie umowy na zastępstwo na czas niewykonywania pracy przez pracownika przesuniętego okresowo na inne stanowisko.
Uzasadnienie
REKLAMA
Czasowe powierzenie wykonywania innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę może odbywać się w oparciu o polecenie służbowe (z ograniczeniem do maksymalnie okresu 3 miesięcy w roku kalendarzowym) lub w drodze porozumienia z pracownikiem. W opisanej sytuacji znaleźć zastosowanie powinno drugie z tych rozwiązań. Z pracownikiem należy zawrzeć pisemne porozumienie zmieniające stanowisko pracy (i inne warunki zatrudnienia) na czas określony poprzez przeniesienie na inne, wymienione w porozumieniu stanowisko. Porozumienie może zostać przy tym zawarte nie tylko na przedział czasu wskazany poprzez odniesienie do darty lub przedziału miesięcy ale także na czas nieobecności pracownika zatrudnionego na stanowisku inspektora.
Umowa na zastępstwo zawierana jest na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Nie może być wykorzystana dla zastępowania osoby czasowo przesuniętej do innej pracy. Podkreślił to Sąd Najwyższy w wyroku z 17.5.2016 r. (II PK 99/15):
Niedopuszczalne jest zawarcie umowy na czas zastępstwa pracownika, który nie był nieobecny w pracy, a wykonywał jedynie powierzoną mu przez pracodawcę inną pracę.
Nie jest dopuszczalne zawarcie umowy o pracę na zastępstwo obecnego w pracy pracownika, który zastępował pracownika nieobecnego w pracy (art. 25 § 1 zdanie 2 KP w brzmieniu obowiązującym do 21 lutego 2016 r.).
Podstawa prawna:
art. 251, art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320)
art. 21 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1282)
Marek Rotkiewicz
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA