REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy pracownika samorządowego a koszty szkoleń

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownika samorządowego. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń?
Wypowiedzenie umowy o pracę pracownika samorządowego. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownika samorządowego po wypowiedzeniu umowy o pracę można obciążyć kosztami szkolenia?

Wypowiedzenie umowy pracownika samorządowego. Czy może go obciążyć kosztami szkoleń?

PROBLEM

REKLAMA

Pracownik samorządowy zatrudniony od dnia 1 października 2021 r. do dnia 30 września 2023 r. złożył wypowiedzenie umowy o prace z dniem rozwiązania 30 września 2022 r. Pracownik uczestniczył na koszt pracodawcy w wielu szkoleniach (koszty poniesione przez pracodawcę to około 1.500 zł). Pracownik nie miał podpisanej umowy określającej warunki szkoleń. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń? Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło na wniosek pracownika z zachowaniem okresu wypowiedzenia (1 miesiąc).

RADA

Nie, taka możliwość istnieje jedynie wówczas, gdy została zawarta umowa dotycząca podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w której wyraźnie zobowiązano pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu szkolenia.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby pracodawca miał możliwość domagania się zwrotu kosztów poniesionych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji (po zakończeniu nauki) muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  1. wydatki pracodawcy związane są ze świadczeniami fakultatywnymi a nie obligatoryjnymi dla pracownika (nie można domagać się zwrotu wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego)
  2. została zawarta umowa szkoleniowa, która wyraźnie przewiduje obowiązek pozostawania w zatrudnieniu przez pewien okres po zakończeniu nauki
  3. zachodzą przesłanki wymienione w art. 1035 k.p.

W opisanej sytuacji umowa nie została zawarta. Nie ma zatem żadnej możliwości domagania się zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów szkoleń. Wypowiedzenie umowy jest możliwością pracownika, z którego może skorzystać w każdym czasie. Nie ponosi z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji w ramach kończonego w ten sposób stosunku pracy.

Podstawa prawna:

art. 1034, 1035 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA