REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy pracownika samorządowego a koszty szkoleń

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownika samorządowego. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń?
Wypowiedzenie umowy o pracę pracownika samorządowego. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownika samorządowego po wypowiedzeniu umowy o pracę można obciążyć kosztami szkolenia?

Wypowiedzenie umowy pracownika samorządowego. Czy może go obciążyć kosztami szkoleń?

PROBLEM

REKLAMA

Pracownik samorządowy zatrudniony od dnia 1 października 2021 r. do dnia 30 września 2023 r. złożył wypowiedzenie umowy o prace z dniem rozwiązania 30 września 2022 r. Pracownik uczestniczył na koszt pracodawcy w wielu szkoleniach (koszty poniesione przez pracodawcę to około 1.500 zł). Pracownik nie miał podpisanej umowy określającej warunki szkoleń. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń? Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło na wniosek pracownika z zachowaniem okresu wypowiedzenia (1 miesiąc).

RADA

Nie, taka możliwość istnieje jedynie wówczas, gdy została zawarta umowa dotycząca podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w której wyraźnie zobowiązano pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu szkolenia.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby pracodawca miał możliwość domagania się zwrotu kosztów poniesionych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji (po zakończeniu nauki) muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  1. wydatki pracodawcy związane są ze świadczeniami fakultatywnymi a nie obligatoryjnymi dla pracownika (nie można domagać się zwrotu wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego)
  2. została zawarta umowa szkoleniowa, która wyraźnie przewiduje obowiązek pozostawania w zatrudnieniu przez pewien okres po zakończeniu nauki
  3. zachodzą przesłanki wymienione w art. 1035 k.p.

W opisanej sytuacji umowa nie została zawarta. Nie ma zatem żadnej możliwości domagania się zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów szkoleń. Wypowiedzenie umowy jest możliwością pracownika, z którego może skorzystać w każdym czasie. Nie ponosi z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji w ramach kończonego w ten sposób stosunku pracy.

Podstawa prawna:

art. 1034, 1035 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA