REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy pracownika samorządowego a koszty szkoleń

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownika samorządowego. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń?
Wypowiedzenie umowy o pracę pracownika samorządowego. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownika samorządowego po wypowiedzeniu umowy o pracę można obciążyć kosztami szkolenia?

Wypowiedzenie umowy pracownika samorządowego. Czy może go obciążyć kosztami szkoleń?

PROBLEM

REKLAMA

Pracownik samorządowy zatrudniony od dnia 1 października 2021 r. do dnia 30 września 2023 r. złożył wypowiedzenie umowy o prace z dniem rozwiązania 30 września 2022 r. Pracownik uczestniczył na koszt pracodawcy w wielu szkoleniach (koszty poniesione przez pracodawcę to około 1.500 zł). Pracownik nie miał podpisanej umowy określającej warunki szkoleń. Czy pracodawca może obciążyć pracownika kosztami szkoleń? Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło na wniosek pracownika z zachowaniem okresu wypowiedzenia (1 miesiąc).

RADA

Nie, taka możliwość istnieje jedynie wówczas, gdy została zawarta umowa dotycząca podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w której wyraźnie zobowiązano pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu szkolenia.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby pracodawca miał możliwość domagania się zwrotu kosztów poniesionych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji (po zakończeniu nauki) muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

 1. wydatki pracodawcy związane są ze świadczeniami fakultatywnymi a nie obligatoryjnymi dla pracownika (nie można domagać się zwrotu wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego)
 2. została zawarta umowa szkoleniowa, która wyraźnie przewiduje obowiązek pozostawania w zatrudnieniu przez pewien okres po zakończeniu nauki
 3. zachodzą przesłanki wymienione w art. 1035 k.p.

W opisanej sytuacji umowa nie została zawarta. Nie ma zatem żadnej możliwości domagania się zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów szkoleń. Wypowiedzenie umowy jest możliwością pracownika, z którego może skorzystać w każdym czasie. Nie ponosi z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji w ramach kończonego w ten sposób stosunku pracy.

Podstawa prawna:

art. 1034, 1035 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA