Wynagrodzenie młodocianych w 2025 r. Zasady zatrudniania w kolejnym roku kalendarzowym
REKLAMA
REKLAMA
- Wynagrodzenie młodocianych w 2025 r. Zasady zatrudniania w kolejnym roku kalendarzowym
- Wykonywanie prac lekkich przez młodocianych
- Wymiar czasu pracy młodocianych
- Normy czasu pracy młodocianego
- Przyuczenie do wykonywania określonej pracy
- Zasady wynagradzania młodocianych
Zatrudnianie młodocianych reguluje dział dziewiąty Kodeksu pracy. Znajdują się w nim szczegółowe informacje dotyczące zasad zatrudniania młodocianych. Na chwilę obecną, zasady zatrudniania młodocianych w 2025 r. będą takie same jak w roku bieżącym.
REKLAMA
Wynagrodzenie młodocianych w 2025 r. Zasady zatrudniania w kolejnym roku kalendarzowym
Młodocianym, zgodnie z definicją zamieszczoną w Kodeksie pracy, jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18 roku życia. Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. W ustawie wskazano także, że zabronione jest zatrudnianie osób, które nie ukończyły 15 lat, z pewnymi zastrzeżeniami.
§ 21. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołą podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat.
§ 22. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, z wyjątkiem osoby, o której mowa w § 21, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.
§ 23. Osoba, która nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
REKLAMA
W Kodeksie pracy wskazano, że wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową oraz przedstawią świadectwo lekarskie zawierające informację, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywa się na tych samych zasadach co przy zawieraniu umów o pracę na czas nieokreślony, jednakże z pewnymi zmianami. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna określać w szczególności: rodzaj przygotowania zawodowego, czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego, sposób dokształcania teoretycznego oraz wysokość wynagrodzenia. W przypadku wypowiedzeń, rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w przypadku, gdy młodociany nie wypełni obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych, ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, reorganizacji zakładu pracy, która uniemożliwi kontynuowanie przygotowania zawodowego lub stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Wykonywanie prac lekkich przez młodocianych
Młodociany może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich. Należy pamiętać o tym, że praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich powinien zostać ustalony przez pracodawcę i zapisany w regulaminie pracy. W przypadku pracowników młodocianych wykonujących pracę lekką na podstawie umowy o pracę stosuje się obowiązujące wytyczne dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 r. wyniesie 4666 zł brutto. Obecnie wynosi 4300 zł.
Wymiar czasu pracy młodocianych
Wymiar i rozkład czasu pracy pracownika młodocianego zatrudnionego przy pracy lekkiej musi zostać ustalony przez pracodawcę przy uwzględnieniu liczby godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.
Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników
Normy czasu pracy młodocianego
Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a młodocianego powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy, która będzie trwała nieprzerwanie 30 min. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy. Warto pamiętać także o tym, że pracowników młodocianych nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pora nocna dla pracowników młodocianych przypada pomiędzy 22 a 6 rano, a w przypadku osób poniżej 15 lat, między 20 a 6 rano. Przerwa w pracy młodocianego, która obejmuje także porę nocną, powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.
Przyuczenie do wykonywania określonej pracy
Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może odbywać się przez naukę zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy.
Zasady wynagradzania młodocianych
Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". W pierwszym roku nauki lub klasie I branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole stosunek procentowy wynagrodzenia wynosi nie mniej niż 8 proc. W drugim roku nauki lub klasie II branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole, stosunek procentowy wynagrodzenia wynosi nie mniej niż 9 proc. W trzecim roku nauki lub klasie III branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole, stosunek procentowy wynagrodzenia wynosi nie mniej niż 10 proc. Młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 7 proc. wynagrodzenia obliczanego w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
USTAWA z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U.2020.2207 t.j.)
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U.2018.2010 t.j.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.