reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby

Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby

Czy częste przebywanie funkcjonariusza Policji na zwolnieniu lekarskim może stanowić podstawę do zwolnienia ze służby? Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, iż na podstawie wyżej cytowanego przepisu, komendant policji ma prawo zwolnić funkcjonariusza, który notorycznie przebywa na zwolnieniach lekarskich.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 355) policjanta można zwolnić ze służby  gdy wymaga tego ważny interes służby.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 12 marca 2015 r., sygn. akt: I OSK 723/14 (G.Prawna 2015/50/7) uznał, iż na podstawie wyżej cytowanego przepisu, komendant policji  ma prawo zwolnić funkcjonariusza, który notorycznie przebywa na zwolnieniach lekarskich.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Dzięki w/w wyrokowi, umożliwiono komendantom policji dyscyplinowanie krnąbrnych policjantów, którzy zbyt często przebywają na zwolnieniach lekarskich, wydawanych im z błahych powód. Z całą pewnością można stwierdzić, iż policjant, który ciężką zachorował i przebywa bardzo długi okres na zwolnieniu lekarskim, nie musi się obawiać zwolnienia ze służby na podstawie wyżej cytowanego przepisu. Zwolnienia mogą się obawiać wyłącznie tacy policjanci, wobec których istnieje duże prawdopodobieństwo, iż przebywają na zwolnieniach lekarskich z powodu chorób, które nie utrudniają im wykonywanie pracy, jak np. katar, bóle pleców itd. lub po prostu symulują chorobę, aby nie pracować. W każdym bądź razie zwolnienie lekarskie nie powinno być nadużywane przez policjantów, albowiem każdy policjant musi liczyć się z możliwością zwolnienia ze służby w przypadku zbyt częstego przebywania na tym zwolnieniu.

Polecamy w INFORRB

Czy utrata zaufania do pracownika może stanowić powód wypowiedzenia umowy o pracę

Jakie dokumenty musi przedstawić ciężarna pracownica, która chce wykonać badania lekarskie w czasie pracy

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, gdy choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama