Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 355) policjanta można zwolnić ze służby gdy wymaga tego ważny interes służby.
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 12 marca 2015 r., sygn. akt: I OSK 723/14 (G.Prawna 2015/50/7) uznał, iż na podstawie wyżej cytowanego przepisu, komendant policji ma prawo zwolnić funkcjonariusza, który notorycznie przebywa na zwolnieniach lekarskich.
Polecamy serwis: Wynagrodzenia
Dzięki w/w wyrokowi, umożliwiono komendantom policji dyscyplinowanie krnąbrnych policjantów, którzy zbyt często przebywają na zwolnieniach lekarskich, wydawanych im z błahych powód. Z całą pewnością można stwierdzić, iż policjant, który ciężką zachorował i przebywa bardzo długi okres na zwolnieniu lekarskim, nie musi się obawiać zwolnienia ze służby na podstawie wyżej cytowanego przepisu. Zwolnienia mogą się obawiać wyłącznie tacy policjanci, wobec których istnieje duże prawdopodobieństwo, iż przebywają na zwolnieniach lekarskich z powodu chorób, które nie utrudniają im wykonywanie pracy, jak np. katar, bóle pleców itd. lub po prostu symulują chorobę, aby nie pracować. W każdym bądź razie zwolnienie lekarskie nie powinno być nadużywane przez policjantów, albowiem każdy policjant musi liczyć się z możliwością zwolnienia ze służby w przypadku zbyt częstego przebywania na tym zwolnieniu.
Czy utrata zaufania do pracownika może stanowić powód wypowiedzenia umowy o pracę
Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, gdy choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.