reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Odmowa poddania się badaniu alkomatem w pracy

Odmowa poddania się badaniu alkomatem w pracy

W sytuacji, gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu i zażąda badania, a ten odmówi - do czego oczywiście ma prawo, pracodawcy przysługuje prawo do wydania polecenia o zaprzestaniu wykonywania obowiązków. Odmowa poddania się badaniu świadczy bowiem na niekorzyść pracownika - dowodzi o jego zgodzie z postawionym zarzutem nietrzeźwości.

Alkomat w pracy

Pracodawca zarzuca Ci pracę pod wpływem alkoholu, grozi badaniem alkomatem? Sprawdź, czy ma do tego prawo i czy odmowa badania grozi konsekwencjami!

O ile na pracodawcy, zgodnie z przepisami, ciąży obowiązek niedopuszczenia do pracy osoby, względem której zachodzi podejrzenie, że znajduje się w stanie nietrzeźwym, o tyle przepisy nie dają mu już prawa do badania pracowników alkomatem. Przeprowadzenie bowiem badania alkomatem możliwe jest tylko i wyłącznie za zgodą pracownika lub na jego prośbę.

Odmowa poddania się badaniu nie stanowi jednak jeszcze o zamknięciu tematu i puszczeniu sprawy w niepamięć.

Zobacz również: Monitoring w miejscu pracy - ochrona danych osobowych

Odwrócenie ciężaru dowodu

W sytuacji, gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu i zażąda badania, a ten odmówi - do czego oczywiście ma prawo, pracodawcy przysługuje prawo do wydania polecenia o zaprzestaniu wykonywania obowiązków. Odmowa poddania się badaniu świadczy bowiem na niekorzyść pracownika - dowodzi o jego zgodzie z postawionym zarzutem nietrzeźwości. Bo przecież gdyby pracownik nie zgadzał się z postawionymi zarzutami pracy w stanie nietrzeźwym, sam zażądałby badania alkomatem. I tu swoją decyzję pracodawca może już podeprzeć aktem prawnym, a konkretnie Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dzięki której do odsunięcia wystarczy uzasadnione podejrzenie pracodawcy.

Pracownik, który nie zgadza się z wynikiem badania alkomatem, może go zakwestionować i żądać przeprowadzenia badania krwi.

Wyjątek od obowiązujących przepisów

Od zasady dobrowolności badania trzeźwości jest jeden wyjątek. Tak jak poprzednio pracodawca nie może zmusić pracownika do poddania się badaniu alkomatem, ale jego odmowa niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Mowa tu o sytuacji, gdy dojdzie do wypadku w pracy z udziałem pracownika. W takich przypadkach jest on zobowiązany do poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Jego odmowa skutkuje utratą ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na faktyczny stan trzeźwości poszkodowanego.

Konsekwencje pracy pod wpływem

Pracownikowi, któremu udowodniono pracę w stanie nietrzeźwości, grozi kara porządkowa, odpowiedzialność karna oraz rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, tzw. zwolnienie dyscyplinarne.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

alkomat badanie alkohol kontrola
alkomat badanie alkohol kontrola

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama