| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika.

Podstawa prawna

Art. 67 i 72 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy zgoda pracownika jest konieczna

Jestem pracownikiem służby cywilnej. Dyrektor generalny chciałby mnie czasowo oddelegować do pracy w innym urzędzie. Złożył mi taką propozycję, ale jej nie przyjąłem. Czy mogę nie zgodzić się z jego stanowiskiem?

TAK

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika. W efekcie, jeśli przemawia za tym interes służby cywilnej, jej szef może przenieść urzędnika do innej jednostki w tej samej miejscowości. Ponadto jeżeli przemawia za tym szczególny interes tej służby, można przenieść urzędnika do innego urzędu w innej miejscowości na okres nie dłuższy niż dwa lata. Zmiana taka może nastąpić najwyżej dwa razy w czasie trwania stosunku pracy urzędnika.

Podstawa prawna

Art. 62 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy można oddelegować dyrektora

Jestem zatrudniony w ministerstwie na stanowisku kierowniczym. Z kolei w urzędzie wojewódzkim nie było obsadzone stanowisko dyrektora. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu szef tej jednostki poprosił mojego dyrektora generalnego o czasowe wsparcie merytoryczne. Czy w takiej sytuacji można oddelegować dyrektora z jednego urzędu do innego urzędu?

TAK

Jeśli przemawiają za tym uzasadnione potrzeby urzędu lub interes służby cywilnej, członka korpusu zajmującego wyższe stanowisko można przenieść w każdym czasie na stanowisko w tej samej miejscowości co najmniej równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem zajmowanym przed zatrudnieniem na wyższym stanowisku, zgodne z jego kwalifikacjami i przygotowaniem zawodowym. Członka korpusu, który przed zatrudnieniem na wyższym stanowisku nie był zatrudniony w służbie cywilnej, można przenieść na inne stanowisko w tej samej miejscowości, zgodne z jego kwalifikacjami i przygotowaniem zawodowym. Ponadto delegowany członek korpusu zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od przysługującego na nowym stanowisku pracy, przez okres:

● jednego miesiąca – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące;

● dwóch miesięcy – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres dłuższy niż trzy miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy;

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »