reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

Pracownik od pewnego czasu regularnie spóźniał się do pracy, słabo także wykonywał swoje zadania. Dyrektor zdecydował się na wręczenie mu wypowiedzenia. Po rozmowie z pracownikiem podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia. W jaki sposób formalnie należy to cofnięcie wręczonego wypowiedzenia uregulować?

Cofnięcie wypowiedzenia, które już zostało wręczone pracownikowi, wymaga jego zgody. Za zgodę uznać należy także prośbę pracownika o wycofanie wypowiedzenia, którą z kolei powinien zaakceptować pracodawca. Najlepiej, aby zarówno wniosek pracownika, jak i zgoda pracodawcy zostały wyrażone na piśmie.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Złożenie takiego oświadczenia przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy nie wymaga do swojej skuteczności zgody drugiej strony tego stosunku prawnego. Nie oznacza to jednak, że wycofanie się ze złożonego wypowiedzenia też może być dokonane jednostronnie. Każda ze stron stosunku pracy może jednostronnie (tj. bez konieczności uzyskiwania zgody drugiej strony) złożyć wypowiedzenie, decydując tym samym o zakończeniu łączącego strony stosunku pracy z upływem określonego w przepisach okresu wypowiedzenia. Jednak konsekwencje złożenia pisma w tej sprawie dotyczą zarówno pracodawcy, jak i pracownika i w związku z tym strona, która złożyła wypowiedzenie, nie może już nim dysponować, dlatego wycofanie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę

W artykule przedstawiono wzór przykładowej prośby pracownika dotyczącej cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama