REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Artur Radwan
Artur Radwan
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
urząd, praca
urząd, praca
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika.

Kiedy urzędnik zmieni stanowisko lub będzie musiał dłużej pracować

Nie wszyscy pracownicy budżetówki mogą być swobodnie przenoszeni do innych zajęć. Na przykład urzędnik służby cywilnej musi na tę zmianę wyrazić zgodę. Nie jest ona wymagana w przypadku urzędnika mianowanego. Z kolei, poza nielicznymi wyjątkami, pracownicy budżetówki nie mogą się uchylać od wykonywania obowiązków po godzinach

REKLAMA

Czy po likwidacji urzędu muszę trafić do innego

Jestem urzędnikiem mianowanym i pracuję w Ministerstwie Skarbu Państwa. Z ostatnich zapowiedzi nowego rządu wynika, że ten urząd będzie powoli wygaszany, aż ostatecznie zostanie zlikwidowany. Czy szef służby cywilnej będzie musiał mi poszukać pracy w innym urzędzie?

TAK

W razie likwidacji jednostki, w której urzędnik pracuje, lub jeśli następuje tam reorganizacja w sposób uniemożliwiający dalsze jego zatrudnienie – szef służby cywilnej przenosi go do innego urzędu w tej samej lub innej miejscowości oraz zobowiązuje dyrektora generalnego do wyznaczenia mu stanowiska, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. W efekcie trzeba zaznaczyć, że na dyrektorze generalnym i szefie służby ciąży obowiązek znalezienia nowej pracy podwładnemu.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 66 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czy o delegacji może ostatecznie zdecydować premier

Jestem urzędnikiem mianowanym i, przyznam się szczerze, nie układa mi się współpraca z moim przełożonym. Ostatnio dyrektor generalny na jego prośbę zdecydował, że oddeleguje mnie do innej jednostki. Nie chcę się jednak na to zgodzić. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji?

TAK

O tym, czy decyzja dyrektora generalnego była zasadna w sprawie przeniesienia do innego urzędu, decyduje ostatecznie premier. Dlatego warto się od niej odwoływać. Wcześniej całą sprawę musi przeanalizować szef służby cywilnej. Dlatego jeśli pracownik uzna, że takie działanie jest niezasadne, może o tym powiadomić szefa tej służby. Ten stoi na stanowisku, że szczególny interes służby cywilnej musi być wykazany po stronie jednostki przyjmującej urzędnika. Dzięki temu wykluczane są sytuacje, gdzie urząd chciał pozbyć się pracownika, wnioskując do szefa służby o jego przeniesienie. W takich sytuacjach uznawano jednak, że nie zaistniał (szczególny) interes tej służby. Trzeba jednak zaznaczyć, że od urzędników wymaga się także większej dyspozycyjności w odniesieniu do potrzeb zatrudniających ich jednostek. Dyrektor generalny może bowiem w każdym czasie przenieść urzędnika na inne stanowisko wewnątrz jednostki i w tej samej miejscowości, pod warunkiem że jest to uzasadnione potrzebami. Urzędnicy mają większą stabilność zatrudnienia niż pracownicy służby cywilnej. Wymaga się od nich jednocześnie większej elastyczności i dostosowywania się do potrzeb danej jednostki. W efekcie szef służby cywilnej zawsze może uchylić decyzję o przeniesieniu, jeśli uzna ją za bezzasadną. Dodatkowo urzędnikowi przysługuje też odwołanie od decyzji szefa służby do premiera.

Podstawa prawna

Art. 67 i 72 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy zgoda pracownika jest konieczna

Jestem pracownikiem służby cywilnej. Dyrektor generalny chciałby mnie czasowo oddelegować do pracy w innym urzędzie. Złożył mi taką propozycję, ale jej nie przyjąłem. Czy mogę nie zgodzić się z jego stanowiskiem?

TAK

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika. W efekcie, jeśli przemawia za tym interes służby cywilnej, jej szef może przenieść urzędnika do innej jednostki w tej samej miejscowości. Ponadto jeżeli przemawia za tym szczególny interes tej służby, można przenieść urzędnika do innego urzędu w innej miejscowości na okres nie dłuższy niż dwa lata. Zmiana taka może nastąpić najwyżej dwa razy w czasie trwania stosunku pracy urzędnika.

Podstawa prawna

Art. 62 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy można oddelegować dyrektora

Jestem zatrudniony w ministerstwie na stanowisku kierowniczym. Z kolei w urzędzie wojewódzkim nie było obsadzone stanowisko dyrektora. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu szef tej jednostki poprosił mojego dyrektora generalnego o czasowe wsparcie merytoryczne. Czy w takiej sytuacji można oddelegować dyrektora z jednego urzędu do innego urzędu?

TAK

Jeśli przemawiają za tym uzasadnione potrzeby urzędu lub interes służby cywilnej, członka korpusu zajmującego wyższe stanowisko można przenieść w każdym czasie na stanowisko w tej samej miejscowości co najmniej równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem zajmowanym przed zatrudnieniem na wyższym stanowisku, zgodne z jego kwalifikacjami i przygotowaniem zawodowym. Członka korpusu, który przed zatrudnieniem na wyższym stanowisku nie był zatrudniony w służbie cywilnej, można przenieść na inne stanowisko w tej samej miejscowości, zgodne z jego kwalifikacjami i przygotowaniem zawodowym. Ponadto delegowany członek korpusu zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od przysługującego na nowym stanowisku pracy, przez okres:

● jednego miesiąca – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące;

● dwóch miesięcy – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres dłuższy niż trzy miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy;

● trzech miesięcy – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Podstawa prawna

Art. 61 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy można oddelegować kobietę w ciąży

Dyrektor generalny chce mnie oddelegować czasowo do innego urzędu. Dostarczyłam mu więc zaświadczenie od ginekologa, że jestem w 12. tygodniu ciąży. Czy w takiej sytuacji w dalszym ciągu będę musiała wykonać polecenie przełożonego?

NIE

Dyrektor generalny po otrzymaniu informacji o tym, że wskazana do przeniesienia pracownica (urzędnik służby cywilnej) jest w ciąży, musi zmienić swoją decyzję i odstąpić od zamiaru zmiany jej pracy na inną jednostkę. Niedopuszczalne jest oddelegowanie do innego urzędu w innej miejscowości bez zgody urzędnika – kobiety w ciąży lub osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat piętnastu. Nie można także dokonać takiego przeniesienia, gdy stoją temu na przeszkodzie szczególnie ważne względy osobiste lub rodzinne. Przeniesienie członka korpusu służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą może nastąpić w każdym czasie.

Podstawa prawna

Art. 63 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy wolno zwolnić rodzica za brak dyspozycyjności

Jestem pracownikiem służby cywilnej. Dyrektor generalny chce mnie zwolnić po pierwszej negatywnej ocenie z powodu małej dyspozycyjności. A ja przecież w tym czasie opiekowałem się dzieckiem. Czy taki powód jest właściwym argumentem?

NIE

Jeśli pracownik informował, że opiekuje się dzieckiem, to nie powinien być zwalniany z pracy po pierwszej negatywnej ocenie. Ma do tego prawo i jeśli się nie zgadza na dłuższą pracę, to jego bezpośredni przełożony powinien taką decyzję uszanować. Jeśli z podwładnym zostanie rozwiązana umowa, to pozostaje mu odwołanie się od wypowiedzenia umowy do sądu pracy. Może tam kwestionować zasadność wypowiedzenia umowy o pracę i sposób dokonania negatywnej oceny pracowniczej. W razie nierozpatrzenia przez dyrektora generalnego w terminie sprzeciwu albo jego nieuwzględnienia, członek korpusu służby cywilnej może odwołać się do sądu pracy. Takiej możliwości nie mają pracownicy samorządowi. Mogą oni odwołać się do sądu pracy dopiero po drugiej negatywnej ocenie, czyli rozwiązaniu umowy.

Podstawa prawna

Art. 63 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy wójt może nakazać pozostanie dłużej w pracy

Moja znajoma jest pracownikiem służby cywilnej zatrudnionym w urzędzie skarbowym. Zawsze pod koniec kwietnia, gdy podatnicy rozliczają się ze swoich zobowiązań, zostaje po godzinach. Okazuje się, że taka sytuacja może być również u mnie w gminie. Naczelnik poprosił mnie, a także cały dział, abyśmy w przyszłym tygodniu zostali po godzinach i przygotowali wniosek o dotację z UE. Czy w samorządzie można pracować po godzinach?

TAK

Pracownicy samorządowi muszą zostawać po godzinach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dlatego podwładny na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Tego obowiązku nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz do pracowników samorządowych sprawujących opiekę nad osobami wymagającymi stałej pomocy lub opiekujących się dziećmi w wieku do ośmiu lat. Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolne na wniosek może być udzielone w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. ©?

Podstawa prawna

Art. 42 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.).

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Polecamy w INFORRB

Czy pracownik może uzyskać prawo do ponownej odprawy emerytalnej

Jakie dokumenty powinien wypełnić nowy pracownik w związku z zatrudnieniem

Czy urlop szkoleniowy przelicza się na godziny

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

REKLAMA

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

REKLAMA