Kodeks pracy - kolejne zmiany w 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy 8 marca 2016 r. został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
Co się zmieni?
Po zmianach w sytuacji, gdy umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca będzie miał obowiązek przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzenia mu na piśmie ustaleń co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków. Niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy ma skutkować karą grzywny.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Obecnie przepisy Kodeksu pracy stanowią, iż umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. W praktyce zatem pracodawca powinien do końca pierwszego dnia pracy pracownika potwierdzić na piśmie ustalenia związane z zawarciem umowy o pracę.
Pracodawca, który nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę podlega karze grzywny od 1000 zł do 30000 zł.
REKLAMA
Nowe przepisy mają na celu zapobieganie nielegalnemu zatrudnieniu. Na problem zwracała uwagę Państwowa Inspekcja Pracy. Główny Inspektor Pracy Iwona Mickiewicz już w 2013 r., skierowała do Ministra Pracy i Polityki Społecznej wniosek legislacyjny, dotyczący art. 29 § 2 Kodeksu pracy. W piśmie, zawierającym uwagi do obecnego projektu szefowa PIP pozytywnie odniosła się do proponowanych zmian.
Zdaniem inspekcji pracy dotychczasowe przepisy często prowadziły do sytuacji, w których pracodawcy tłumaczyli brak stosownej umowy pracę z pracownikiem tym, iż jest on w pracy dopiero pierwszy dzień.
Jak wskazuje PIP przedmiotowe praktyki występują najczęściej w przypadku zatrudnienia o charakterze okresowym, takim jak na przykład realizacja kontraktów w budownictwie sezonowe prace w rolnictwie, zastępstwa pracowników (z powodu choroby urlopu).
Podstawa prawna:
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druk n 298 z 4 marca 2016 r.);
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.).
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.