REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki komunalne – kontrakty menedżerskie zamiast umów o pracę

Subskrybuj nas na Youtube
Spółki komunalne – kontrakty menedżerskie zamiast umów o pracę /fot. Fotolia
Spółki komunalne – kontrakty menedżerskie zamiast umów o pracę /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność zastąpienia umów o pracę członków zarządów spółek komunalnych kontraktami menedżerskimi jest najbardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez nową ustawę kominową. Obowiązek ten będzie problematyczny zwłaszcza w odniesieniu do osób objętych szczególną ochroną przed wypowiedzeniem.

9 września br. weszła w życie ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (dalej: nowa ustawa kominowa), której postanowienia objęły również spółki z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Jej zapisy przenoszą punkt ciężkości w tym zakresie na organy spółek, a w szczególności zgromadzenia wspólników (walne zgromadzenia), zobowiązując je do podjęcia uchwał dotyczących kształtowania zasad wynagradzania członków zarządów. Wymagane ustawą uchwały mają w sposób wyczerpujący regulować sprawę otrzymywanego przez członków zarządu wynagrodzenia z tytułu sprawowanej funkcji. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest wprowadzenie wymogu zamieszczania w uchwale zapisu, że z członkiem organu zarządzającego spółka zawiera umowę o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji, z obowiązkiem świadczenia osobistego takiego członka, bez względu na to, czy działa on w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Zobacz serwis: Kadry i płace

Ustawodawca zawarł w nowej ustawie kominowej dwa przepisy przejściowe. Po pierwsze, do umów o świadczenie usług w zakresie zarządzania spółką oraz o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku będącego podstawą pełnienia funkcji w organie zarządzającym spółki zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Po drugie, podmioty wykonujące prawa udziałowe zobowiązano do podjęcia działania mającego na celu ukształtowanie i stosowanie w spółce zasad wynagradzania członków organu określonych nową ustawą kominową, najpóźniej do dnia zwyczajnego walnego zgromadzenia, którego przedmiotem będzie rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 roku. Poza przytoczonymi rozwiązaniami brak dalszych regulacji, zwłaszcza odnośnie obowiązywania innych, dotychczas stosowanych podstaw „zatrudnienia” członków zarządów.

Zobacz serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Próbując rozwikłać ten problem należy zacząć od podkreślenia, że podstawowe znaczenie dla wprowadzenia obligatoryjności zawierania kontraktów menedżerskich ma wspomniana już uchwała właściwego organu, gdyż to w niej musi zostać zapisany taki obowiązek. Dopóki nie będzie uchwały, trudno mówić, że przepis ustawy ustalający treść projektu uchwały, może być bezpośrednio stosowany. Gdy uchwała ze wspomnianym zapisem się pojawi, może dotyczyć różnych stanów faktycznych. Z pewnością obowiązek zawarcia wyłącznie kontraktu będzie dotyczył:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) osób, które zostają powołane do zarządu już po wejściu w życie uchwały, a których przed powołaniem nie łączył ze spółką żaden stosunek prawny,

2) osób, które zostają powołane do zarządu już po wejściu w życie uchwały, a których przed powołaniem łączył ze spółką inny stosunek prawny, np. umowa o pracę.

W tym drugim przypadku, aby pełnić funkcję członka zarządu, konieczne będzie rozwiązanie dotychczasowego stosunku ze spółką lub znalezienie takiej formuły prawnej, które pozwoli go niejako „zamrozić” na czas pełnienia funkcji w zarządzie (np. poprzez urlop bezpłatny).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Spółki komunalne – kontrakty menedżerskie zamiast umów o pracę

W artykule wyjaśniono prawną sytuację już istniejących umów o pracę.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA