REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem

Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem. /fot. Fotolia
Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z powodu przejścia pracownika na emeryturę nastąpi z dniem 28 grudnia 2016 r. Czy pracownik 28 grudnia powinien świadczyć pracę? Na dzień 29 listopada 2017 r. przypada mu 40 lat pracy, czy przysługuje pracownikowi nagroda jubileuszowa?

W przypadku opisanym w ostatnim pytaniu dniem zatrudnienia jest 28 grudnia 2016 r. i w tym dniu pracownik nadal powinien świadczyć pracę, o ile jest to jego dzień pracy wynikający z rozkładu czasu pracy. Umowa o pracę rozwiązuje się z upływem dnia oznaczonego jako termin końcowy zatrudnienia. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia (art. 111 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1963 r. – Kodeks cywilny; dalej: k.c.)

REKLAMA

Pracownik powinien otrzymać zarówno nagrodę jubileuszową, jak i odprawę emerytalną, przy czym wypłata obu świadczeń powinna nastąpić w ostatni dzień zatrudnienia. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop również należy wypłacić w tym dniu.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Prawo do nagrody jubileuszowej

REKLAMA

Zasadą jest, że wypłata nagrody jubileuszowej następuje dopiero po osiągnięciu przez pracownika danego stażu pracy, który uprawnia go do pierwszej nagrody lub kolejnej – w wyższej wysokości. Jednak odstępstwem od tej zasady jest wypłata tego świadczenia przed czasem, a więc jeszcze przed uzyskaniem prawa do określonej stawki nagrody, gdy dochodzi do ustania stosunku pracy z pracownikiem, w związku z jego przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, i gdy pracownikowi temu, do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (lub nagrody jubileuszowej w wyższym wymiarze) brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. W takim przypadku nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wskazanie ostatniego dnia jako dnia wypłaty nagrody jubileuszowej wyraźnie wynika z przepisów (np. w odniesieniu do pracowników samorządowych mówi o tym § 8 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Rozwiązanie stosunku pracy pracownika, o którym mowa w pytaniu, następuje z dniem 28 grudnia 2016 r. Termin 12-miesięczny liczony od dnia rozwiązania stosunku pracy, w toku którego pracownik powinien nabyć prawo do nagrody, upłynie 27 grudnia 2017 r. Nie stosuje się tu zasady z art. 112 k.c., że termin upływa w dniu odpowiadającym dniowi początkowemu terminu (por. wyrok SN z 17 listopada 2004 r., sygn. akt II PK 64/04). Skoro pracownik odchodzący na emeryturę uzyskałby prawo do nagrody jubileuszowej z dniem 29 listopada 2017 r., to oznacza, że brakuje mu mniej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do tego świadczenia. Tym samym pracodawca jest obowiązany do wypłaty nagrody w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem

W artykule wyjaśniono także czy odprawa emerytalna musi być wypłacona w ostatnim dniu pracy oraz kiedy może być wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA